Ayrıcalıklı Hissedenlere Ayrıcalıklı Evler

0
232

Şöyle bahçenizdeki meyve ağaçlarınızın gölgesinde kahvenizi yudumlarken doğanın sesine kulak vererek geçireceğiniz bir Pazar sabahı… Düşüncesi bile bütün stresi alıp götürüyor. Bu hayale Ankara’da ulaşmak mümkün. Elektik Elektronik Mühendisliği üzerine aldığı lisans eğitimini İşletme Bölümü’nde yaptığı yüksek lisans ile sürdüren ve tutkusuna kulak verip ikinci yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü’nde ilerleten RE/MAX Türkiye Villa ve Konut Uzmanı Can Uğurgel, işten öte bir yaşam biçimine dönüşen bu tutkusunu, gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbette yaşamdan tat almasını bilenlere anlattı.

Can Bey, gayrimenkul sektörüne girişiniz nasıl oldu?
Aslında pek de planlı olmadı diyebilirim. Ankara’nın birkaç yerinde şubesi olan bir pastanenin ortaklarındandım, üniversiteden beri arkadaşım olan ortağımın önerisi üzerine gayrimenkul sektörüne yakınlaştım. Beraber birkaç iş yaptıktan sonra sektöre inanılmaz ısındım, bir çok yeni insanla tanışabileceğiniz, kesinlikle sınırı olmayan bir sektör. Ticaret ve sıcak satış bana her zaman çok iyi gelmiştir ama gayrimenkul sektörü ile kendimi buldum diyebilirim. İnsanların ihtiyaçlarını anlamak, onların hayatlarının en önemli kararlarından birini belki de en önemlisini verirken onlara yol göstermek, onlarla beraber hayal kurmak ve daha sonrasında hayallerini gerçekleştirmek için yardımcı olmak inanılmaz hoşuma gidiyor.

Siz özellikle villaların satışı hakkında çalışıyorsunuz. Ankara gibi bir yerde villalara talep nasıl?
Ben her şeyden az az değil, bir şeyden çok iyi anlamak gerekir diyenlerdenim. Dolayısı ile kendimi daha çok lüks konut ve villa kategorisinde geliştirdim, açık konuşmak gerekirse villanın oynanabilir, geliştirilebilir ve kişinin istekleri doğrultusunda birçok değişiklikle tamamen kişiselleştirilebilir olması çok hoşuma gidiyor. Onlar villanın içinde hayallerindeki yaşam alanlarını yerleştirirken onlara yön vermek, karakterlerini çözümleyip onlara en doğru önerileri getirmekten çok zevk alıyorum.

İşin estetik tarafı ayrıca ilgimi çekiyor ve çok farklı yapı tipleri, mimari dokunuşları hem yurt içinde hem yurt dışında takip ediyorum. Bir villanın içine girdiğimde kendimi potansiyel alıcılarımın yerine koyup o gözle bakmak benim en büyük keyfim. Her villanın bir hikayesi olmalı işte ben bu hikayeyi oluşturmaya tutkunum. Ve istiyorum ki insanlar o hikayelerin başrollerine kendilerini oturtsunlar.

Bir apartman dairesinde oturmaktansa villada oturmanın daha avantajlı olduğunu söylemiştiniz. Avantajları nelerdir?
Ankara her ne kadar son dönemde dikey yapılaşmalarla doluyor olsa da kalabalık hayattan uzaklaşmak isteyen, kendisini dinlemek ve günlük hayatın koşuşturmacası içinde bir mola vermek isteyen insanların tercihi villalardan yana oluyor.

Özellikle giderek büyüyen ve metropolleşen Ankara’da artan nüfusla beraber şehir merkezlerindeki yoğunluk da arttı. Üstüne üstüne gelen binalardan sıkılan insanlar bol yeşil alanı olan, gökyüzünü rahatlıkla seyredebileceği, temiz hava ve toprak kokusunu içine çekebileceği alanlar aramaya başladı. İnsanlar artık çıplak ayakları ile toprağa değmek istiyor. Kendi bahçelerinde kendi meyve ve sebzelerini yetiştirmek istiyor. Tamamen doğal, tamamen gerçek. Yalnızca Ankara’da değil, tüm dünyada trend artık bu şekilde. İnsanlar çocukları araba egsozundan ve gürültüsünden uzakta rahatça koşup oynasın, doğa ile iç içe yetişsin istiyor.

Bu tarz evlerde oturmak aslında eve sürekli bakım yapmakla mümkün olabiliyor. Siz bu konuda neler söyleyebilirsiniz?
Tabi ki, ben her zaman müşterilerime şunu söylerim; “villalar ve malikaneler tek başına savaşçı gibidir. Siz onları yalnız bırakırsanız onlar da sizi yalnız bırakır.” Fakat tüm bu bakım masrafları günümüz residence ve dikey projelerinde ödenen aidat miktarlarını inanın geçmiyor ve eğer bu bakımları belirli aralıklarla yapmaya devam ederseniz villanızda yıllar geçirebilirsiniz.

Ve bu bakımların büyük bir kısmı zevkle üstesinden gelebileceğiniz şeyler. Yeşilin içinde bahçenizde bir yorgunluk kahvesi içtiğinizde tüm o bakım maceralarını unutacağınızdan eminim.

Sizce tek olan villalar mı yoksa site içinde olanlar mı tercih edilmeli?
Bu tamamen size kalmış. Her ikisinin de keyfi farklı. Genellikle villada yaşamanın en korkutucu ve çekinilen yanı güvenlik oluyor. Dolayısıyla güvenlikli ve kapalı girişli siteler bu anlamda insanların ilgisini daha çok çekiyor. Fakat günümüzde gelişmiş güvenlik önlemleri almak da mümkün. Artık siz evde yokken bile telefonunuzdan birkaç dokunuşla evi kontrol edebileceğiniz sistemler var. Diğer taraftan daha izole, daha büyük bahçeler isteyen insanlar birkaç dönüm üzerine kurulu tamamen müstakil villaları tercih edebiliyor. Ankara’da her ikisine de örnekler verilebilir.

Bu yüzden size bunlardan herhangi birini tercih etmelisiniz diyemem, benim için önemli olan müşterimin isteklerini en iyi şekilde anlamak, bu hayatı tercih ederken çekinceleri var mı nelerdir, onları anlamak ve onlara en uygun alternatifi sunmak. Onları en doğru tercihe yönlendirmek.

Son olarak söylemek istedikleriniz?
Müstakil hayat konusunda aklında soru işaretleri olan herkesin sorularını cevaplamaktan büyük keyif alırım. Ayrıca mevcutta bir müstakil villa veya malikane sahibi olan ve satmayı düşünen insanlara da satış ve pazarlama alanında profesyonel destek sağlamak isterim. Bana diledikleri zaman ulaşabilirler.

Eğer akıllarında Ankara’da villa almak veya villalarını satmak gibi bir düşünceleri varsa zaten muhakkak karşılarına çıkmışımdır. Tüm bu süreçlerin yönetiminden büyük keyif aldığımı yinelemek istiyorum. Bu benim tutkum, ben tutkusunu işi yapmış insanlardanım ve bu tutkuyu karşı taraf ister istemez hissediyor. Onların yüzlerindeki tebessüm benim enerji kaynağım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here