Athena Güzellik Salonu: Selülitsiz Bir Yaz Mümkün!

0
369

Yaz aylarına girerken kadınların önemli problemlerinden biri olan selülitlerden kurtulmak için pek çok yollara başvurulur. Her şartta unutulmamalıdır ki bunun için doğru yöntemler ve uygulamalar tercih edilerek başarı elde edilebilir.
Öyle ki selülitin evresine göre müdahale şekli ve uygulanacak işlemler de değişir.

Yıllardır selülit için birçok yöntem ve kozmetik ürünler uygulandı. Ne yazık ki tek başına kozmetik kremlerle istenilen pürüzsüz cilt efektini kazandırmada yeterli sonuç elde edilemedi. Aslında selülit sorununu gidermede izlenecek en iyi yol kombine cihazlar kullanılarak uygulanması olmalıdır.

Estetik bir sorun olduğu düşünülen ve özellikle kadınlarda görülen adiposit adı verilen selülit, aslında oluştuğu bölgede kan dolaşımını engellediği için deri altı yağ hücre gruplarının kan ve lenfatik dolaşımı bozmasıyla oluşan bir yapıdır. Kan ve lenfatik dolaşımı etkilenen bölgede zaman içerisinde yağ hücre gruplarının arasında oluşan fibrotik bantlar deride çöküntülere ve portakal kabuğu görünümüne neden olur.

Selülit, deri altı dokuda biriken yağdır, bu yağ dokusuna bağlı olarak bölgede sıvı birikir, biriken sıvılar o bölgede dolaşımı yavaşlattığı için daha fazla yağ birikmesine yol açar ve böylece kısır döngüye girer. Yani estetik bir sorun olmanın ötesinde bir metabolizma problemi ve bir cilt rahatsızlığı olarak da kabul edilmelidir.

Selülit Nasıl Oluşur?
Selülit oluşumu, dolaşım bozukluğu ile başlar. Bunun sonucu damar duvarlarından sızan serum, doku aralıklarında toplanarak doku ödemini oluşturur. Ödem bir taraftan kan ile yağ hücreleri arasındaki iletişimin aksamasına ve yağ hücrelerinin metabolizmasının bozulmasına yol açarken diğer taraftan bağ dokusunun yapısının bozularak sertleşmesine neden olur.

Bunun sonucunda elastikiyetini kaybetmiş fibröz bantlarla çevrili, aşırı büyümüş yağ dokusu hücrelerinden meydana gelmiş nodüller oluşur. Bu nodüller deri yüzeyinde portakal kabuğu görüntüsünün oluşmasına neden olur.

Daha ileriki aşamada sürecin devam etmesi ile birlikte nodüller birbirine yapışarak daha büyük nodülleri oluşturur ve cildin kapitone bir görünüm almasına sebep olur. Bu aşamada nodüllerin sinirler üzerine baskı yapması sonucu ağrı oluşabilir.

Selülit Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?
-Kadın cildinin doğal yapısı: On kadından dokuzunda bu problem vardır.
-Hormonal nedenler: Kadınlarda yumurtalıklardan salgılanan ve dokularda su tutma özelliğiyle selülit oluşumuna zemin hazırlayan folikülin(FSH) hormonunun aşırı artışı.
-Genetik: Anne selülitli ise çocuğunda da selülit görülebilir.
-Dolaşım bozukluğu (damar yetmezliği): Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Damar yollarında oluşan selülit damarları sarar, sıkar ve kan dolaşımını daha da zorlaştırır. Bunun sonucu varisler oluşur. Bu da, selülit, varis, daha ileri derecede damar yetmezliği olarak gittikçe ciddi boyutlara varır.

-Kabızlık, hipotiroid, doğum kontrol hapı kullanımı, karaciğerin kötü fonksiyonu, hızlı ve stresli yaşamın yarattığı gerginlik, kaygı ve güvensizlik gibi ruhsal etkenler…
-Korse, dar elbiseler, kalp yetersizliklerine bağlı dolaşım yetersizlikleri…
-Aşırı ve hızlı kilo değişikliği, hormonal etkiler: Çoğunlukla ergenlik, gebelik, menapoz gibi kilo alıp verme ve hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemler yatkınlığı artırır.
-Beslenme: Ağır, aşırı kalorili besinlerle düzensiz ve yanlış beslenme.
-Toksik madde kullanımı: Vücutta toksik etkiler oluşturan alkol, çay, kahve ve tütünün aşırı miktarda tüketimi.
-Hareketsizlik

Güzellik salonlarında uygun cihazlar ile yapılan uygulamalar ile selülitlerden kurtulup yaza selülitsiz girmek mümkün. Peki, salon uygulamaları nelerdir?
‘’Kavitasyon, lenf drenajı ve vakumterapi.’’ Hepsinin ayrı ayrı farklı uygulama protokolleri olmakla birlikte tek kalemde ele alabiliriz.

Kavitasyon uygulamasında, 40KHz frekansındaki ultrasonik dalgalar yağ hücreleri arasında hava baloncukları oluşturuyor ve bu baloncuklar patlarken yağ hücrelerinin zar yapısını bozuyor. Yağ dokusundaki hücre sayı ve hacmi azalırken herhangi bir acı hissedilmiyor, pürüzlü alanlarda yüksek oranda düzelme sağlanıyor.

Lenf drenajı, lokal zayıflama ve vücut sıkılaştırma programlarında, sonucun kalite ve kalıcılığını artırmak için uygulanan bir tedavi yöntemi sayılıyor. Ayak parmak uçlarından bele kadar uygulanan yoğun bir masaj tekniğine dayalı sistemin en önemli özelliği, vücutta lokal fazlalık ve selülite yol açan ödem ve toksinlerin atılmasını ve dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlamasıdır. Son derece dinlendirici ve rahatlatıcı bir masaj etkisi de vardır.

Vakumterapi, deri ve deri altı dokulara negatif basınç uygulanması ile selülitin oluşumunda etkili olan fibröz bantları, yapışık oldukları yağ hücrelerinden ayırarak etkinlik gösterir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here