Yuliya Ergene’nin Başarısının Sırrı Pozitifliğinde Gizli

0
225

Ukrayna’dan Türkiye’ye uzanan yaşam öyküsü ve başarısıyla ilham veren, Türkiye’nin ilk yabancı uyruklu müzayedecisi, Park Dedeman Levent’te yer alan AYA Galerinin kurucusu ve ARP Galerinin ortaklarından Yuliya Ergene’ yi arkadaşlarından dinledik.
Türkiye’de kadın olmak çok zor, nereden geldiğiniz, nereli olduğunuz hiç fark etmez. Birçok dezavantajın içerisinde hayallerin peşinden koşmak ise büyük bir cesaret ve özveri gerektiriyor. Bu cesaret güzel dostluklarla, hayalinize ortak ve destek çıkan insanlarla ise bir başka şeye dönüşüyor, büyüyerek çoğalıyor, güzelleşiyor. İlham veren girişimci kadınlarda bu ay ki konuğumuz Ukrayna’dan Türkiye’ye, piyanistlikten sanat galerisi yöneticiliğine uzanan yaşam öyküsüyle, yaşadığı tüm zorluklara göğüs gererek hayallerinin peşini bırakmamış, sanata her zaman inanmış ve onunla yaşamış Yuliya Ergene var.

Yuliya Ergene lisans eğitimini Ukrayna’da piyano bölümünde tamamladı. 2000 yılında Adana ve Mersin Hilton Genel Müdürü Demir Gürel’in daveti üzerine Adana Hilton’a piyanist olarak Türkiye’ye geldi. Adana, Mersin ve Konya Hilton otellerinde iki yıl boyunca piyanistlik yaptı. Adana Hilton’da piyano çaldığı dönemde lobide RC Sanat Galerisi ve Bilkent Sanat Sokağı’nın kurucusu Rahmi Çöğendez’ in küratörlüğünü yaptığı “21. Yüzyılın Antikaları” adlı serginin olması ile yolları Çöğendez ile kesişti. Müzisyen bir anne ve ressam bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Ergene içindeki resim sevgisini ve ressam çevrelerinden bahsetmesi üzerine Çöğendez’ in teklifi ile RC Sanat Galerisi’nin kuzey ülkeleri sorumlusu görevine getirilerek Valentin Rekunenko, Aleksandr Melnikov, Vladimir Melnyk, Vladimir Trush, Victor Shevchenko, Aleksandr Uglov gibi birçok kuzeyli sanatçıyı RC Sanat Galerisi ve Türk sanat dünyası ile buluşturdu.

13 Ocak 2016 yılında kendi galerisini kuran Yuliya Ergene, AYA Galeri olarak ilk sergisini İstanbul Zorlu Center’da açtı. Daha sonra Mövenpick İstanbul Golden Horn Otel’ de AYA Galeri olarak her ay farklı bir sanatçının sergisini üstlendi. Şu anda İstanbul Park Dedeman Levent’te bulunan AYA Sanat Galerisi& Müzayede Evi’nde sunduğu müzayedeler ile Türkiye’nin ilk yabancı uyruklu kadın müzayedecisi olan Ergene, Rahmi Çöğendez’in gerçekleştirdiği “ Sizin İçin Sanat”, “ Sessiz Müzayede” gibi projelerini kendi sanat galerisine de entegre ederek Çöğendez ile birçok projede bir araya gelmeye devam ediyorlar. Ergene ve Çöğendez 2017 ‘de dostluklarını iş ortaklığına dönüştürerek Hilton İstanbul Bosphorus’ta bulunan ARP Sanat Galerisi’ ni kurdular. ARP Sanat Galerisi’nde her ay birbirinden özel sergilere ev sahipliği yapıyorlar.

Ergene’nin başarı hikâyesini Ocak ayında Ankara Life olarak ondan dinlemiştik, şimdi ise Ergene ve tüm hayallerinin peşinde cesaretle koşan kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor ve hikâyesini değerli dostlarından ve ailesinden dinliyoruz:
Demir Gürel (Eski Adana ve Mersin Hilton Genel Müdürü): “Adana ve Mersin Hilton genel müdürlüğünü yürüttüğüm senelerde otel lobi ve restoran bölümünde fiziği düzgün, alımlı ve müzik bilgisi yüksek, ayrıca mesleğini ve işini seven bir piyanist bulma arayışındayken, Ukraynalı bir müzik grubu vasıtasıyla sevgili Yuliya ile tanıştım.

Kendisine uzun bir kontrat teklif ederek önce açılışını yeni yaptığım Adana Hilton’da, daha sonra da açılışını yapacağım Konya Hilton’ da piyanist olarak görev almasını sağladım.
Yuliya geldiği günden itibaren hiçbir kültürel şok altında kalmaksızın mesleğini mükemmel icra etti, gerek otel çalışanlarının gerek otel misafirlerinin büyük beğeni ve saygısını kazandı.

Ben ve eşim ise bizim için çok önemli bir dosttan öte manevi bir kızımız saydığımız Yuliya’yı kazandık.

Yuliya, ülkemizdeki yaşamında doğal olarak sevdi, sevildi, evlat sahibi oldu, ancak ne acıdır ki eşini erken kaybetti. Tüm bu zorluklara rağmen çizgisini bozmadan tüm zorluklarla mücadele ederek hayat standartlarını koruduğu gibi, evladını mükemmel bir şekilde yetiştirdi.

Yuliya, gerek aile içinde ve gerek okulda aldığı müzik ve resim eğitimi ile çalışma hayatını iki yönlü geliştirdi. Birincisi özel piyano dersleri vererek yeni piyanistler yetiştirmek, diğeri ise ülkemizin çok ihtiyaç duyduğu güzel sanatlar dalında yerli ve yabancı sanatçılarla işbirliği yaparak onların eserlerini kurduğu sanat galerisi, organize ettiği müzayedelerle sanatseverlerle buluşturmak.

Bu güzel Ukraynalı kızımızı ülkemize kattığı özel yeteneklerinden dolayı kutluyorum.

Emrullah Akçakaya ( Dedeman Otelleri Genel Müdürü): Uzun yıllardan beri piyanist olarak tanıdığım Yuliya Ergene’nin o günlerdeki duruşu, zarafeti, çalışkanlığıyla bugünlere gelmesi beni hiç şaşırtmadı. Çalışkanlığı, zekası, işine olan saygı ve sevgisi onu çok daha büyük projelerde göreceğimizin kanıtı. Yolun açık olsun sevgili Yuliya…

Hikmet Çetinkaya(Sanatçı): Rus resim sanatının usta sanatçılarını bizlere tanıtan, eserlerini yakından görmemizi sağlayan sevgili Yulia Ergene usta bir piyano müzisyenliği yanı sıra çok iyi bir sanat organizatörü. Birlikte gerçekleştirdiğimiz sanatsal etkinliklerin en ince ayrıntılarına kadar düşünen sevgili Julia, aynı zamanda da sempatik davranışları ile iyi bir müzayedeci. Birlikte çalışmaktan son derece mutluyum. Bizi tanıştıran Rahmi Çöğendez’ e de teşekkür ederim.

Ali Herischi(Sanatçı): Son yıllarda Türkiye’de gelişen, kültür hayatımıza entegre ve kendi içinde özel devinimleri olan sanat hayatımızın bir parçası haline gelen müzayedecilik, galericilik ve küratörlük gibi sanat düzlemlerinde ciddi gelişmeler gözlemlemekteyiz. Bu gelişmelere birçok sanatçı, sanatsever ve girişimci katkıda bulunmuştur… Sayın Yuliya Ergene yurt dışından Türkiye’ye gelen ve kültür-sanat işletmeciliği dalında önemli ve kreatif anlamda başarılı çalışmalarda bulunan sanatçı girişimcilerden biridir. Profesyonelliği, donanımı ve zarafetiyle öne çıkar.

Dilek/Nazım Özgen (Dostları): Güçlü, güler yüzlü, cesur ve çalışkan… Gücünü gördük ilk verdiği hayat sınavlarında, çalışkanlığını gördük senelerce yetiştirdiği çocuklarının başarılarından, cesurluğunu gördük yeni bir hayata korkusuzca atılmasından, güler yüzünü gördük her daim attığı kahkahalardan… İşte bizim Yulyamız böyle birisi ve biz onu böyle sevdik.

Rahmi Çöğendez ( RC Art Gallery’nin kurucusu ve ARP Art Gallery’ kurucu ortağı) : Yuliya Ergene ile 19 yıllık dostluk ve bugünlere kadar süren yol arkadaşlığımızı aramızda geçen şu diyalog sanırım çok şeyi içinde anlatıyor, birgün ona şöyle demiştim; “Eğer Yuliya Ergene olmasaydı, RC’nin yarısı eksik kalırdı… “ O’nun cevabı ise benim bu sözüm karşısında “RC olmasaydı, AYA olmazdı… “ olmuştu.

Başarı hiçbir zaman tesadüf değildir, bir işi inanarak ve severek yapıyorsanız , sabır ve çalışkanlık özünüzde varsa…Yabancı bir ülkeden gelip de tüm bunları burada başarıyor ve toplumun saygınlığını kazanıyorsanız, bu gerçekten her türlü övgüyü hak ediyordur…Başarıların daim olsun Yuliya Ergene. Dostluğumuzla her zaman gurur duydum… Ne diyeyim başka… Tanrı kraliçeyi korusun!

Alona & Atila Alada (Dostları): Kuzey rüzgârlarıyla geldiği ülkemizde güler yüzü, her olaya her zamanki pozitif bakış ve yaklaşımıyla geldiği nokta inanılmaz…

Sender Petr(Sanatçı): O’nun hakkında biraz konuşmak istiyorum; Uzun zaman önce tanıştığım Yuliya’nın doğuştan bir sanat insanı olduğunu, resimde usta olmasının yanı sıra akıllı, sevimli, güvenilir, sözünün arkasında duran, insanlara her zaman pozitif yaklaşımı olan, çok iyi birisidir. Onunla çalışmak bir zevk, bana öyle geliyor ki en azından küçük bir negatif tesadüfen bile aklına gelse, cebinde saklar ve onu pozitife dönüştürene kadar çabalar.

Vladimir Trush (Sanatçı): Yuliya şimdiye kadar çalışmış olan en iyi sanat insanı! Her zaman dikkatli, sorumlu, enerjik, arkadaş canlısı ve nazik birisidir. Bir dönem çok ağır bir hastalık geçirdiğimde bana olan yakın ilgisini unutamam. İlk başta patronu daha sonra dostu ve ortağı olan Rahmi Çöğendez’ den hep saygıyla bahsetmesinden ise çok mutlu oluyorum. Bence Yuliya gibi çok az sayıda mükemmel iş ortağı vardır ve bu yüzden onunla çalışanlar çok şanslı.

Aleks Berk Ergene (Oğlu): Canım annem seninle gurur duyuyorum, sen benim için işin dışında da dünyanın en iyisi olmaya layıksın. İşindeki başarıdan dolayı seni tebrik ediyorum, sen ilerledikçe bende senin yanında olacağım bunu unutma seni çok seviyorum.

Alexander Uglov (Sanatçı): Yuliya Ergene harika bir müzisyen! Onu tam tanımıyorsanız yalnızca böyle bir özelliğiyle sınırlandırabilirsiniz. Yuliya’ yı çok uzun zamandır tanımıyorum fakat ben ve ailemin içinde o kadar güzel ve büyük bir yer edindi ki onun hakkında söylenecek çok şey var. Onu tanıdıkça birçok özelliğiyle karşılaştım, şaşırtıcı şekilde çok yönlü birisi olduğunu keşfettim; öğretmen, müzisyen, organizatör, galeri sahibi, güvenilir ve harika bir arkadaş. Hiçbir zaman durmayan, her zaman kendi sınırlarını genişleten birisidir. O dilediğiniz en iyi arkadaştır.

Stepanenko Svetlana (Annesi): Kızım Yuliya ‘nın doğumu ile mutluluk evimize yerleşti. Neşeli, tatlı, çok şefkatli ve çevresine karşı çok ilgilidir. İçindeki bilgi edinme ve okuma arzusu bizi hep gururlandırdı. Müzik ve resim onu hep cezbetmiştir ama şimdi onun hayatı! İnsanlarla iletişim kurma yeteneği çok başarılıdır. Zeki, çekici ama geldiği yere ulaşmak için büyük zorluklar çeken kadınlar hiç bir zaman ilerlemeye son vermez.

Tatyana Alnikova & Vitaly Stepanenko (Erkek kardeşi): Yuliya işine ve ailesine sınırsızca bağlı birisidir. O bir profesyonel müzisyen, sanat tarihçisi, sanat insanı, galeri sahibi ve müzayedeci. Kendisinin etrafında, inkar edilemez prestije sahip olan ressamları bir araya getirdi. Hayatı seviyor ve bize hayattan en iyisini almayı öğretiyor. Yulia aile için ilgi ve özen örneğidir. Sevgili kız kardeşi ve en yakın kişi.

Boris Radenko (Sanatçı): Sanat tarihçisi, psikolog ve iş kadını özelliklerini başarıyla birleştiriyor. Kaliteli, ruh yapıcı, işleri doğru bir şekilde tanımlar. Her sanatçı için bir anahtar seçmeyi bilir ve bu o kadar kolay değildir, çünkü her sanatçı başka bir kalptir.

Alexander Melnikov (Sanatçı): 5 yıldan fazla bir süredir büyük bir zevkle, muhteşem, profesyonel bir galeri sahibi ve sanat insanı olan Yuliya ile işbirliği yapıyorum. Hem sanatçılarının hem de resimlerinin kusursuz ve saygın isimler olması işbirliğimizi güvenilir, verimli hale getirdi. O her zaman parlayan bir güneş gibidir!
Valentin Rekunenko (Sanatçı): Yuliya derin, samimi bir insandır. O’nun hem yüzü, hem ruhu güzeldir. Sanat onun için hayatın anlamıdır.

Burhan Bilici (Associated Press Foto muhabiri): 11 Eylül 1990 Körfez Savaşı sonrası günler; dev Amerikan nakliye uçakları A 17 ve benzerleri, AWACS’ lar, jetler İncirlik Üssü’ne iniyor kalkıyor, Afganistan’a gidip geliyor… Günün sonunda bazen fena halde yorgunuz ve Adana Hilton’un lobisinde çok genç, harika bir piyanist Yuliya. Muhteşem müziği ile bizi daha güzel uçaklara bindirip bulutların üzerine çıkarıyor, coşku ve mutluluk içinde bitmesini hiç istemediğimiz seyahatlere çıkarıyordu… Yuliya, sadece iyi bir piyanist değil ayni zamanda çok güzel ve hayranlık uyandıran birisidir. O gün bugün dostluğumuz hep büyüyerek devam etti, şimdilerde çok seyrek görüşme imkânımız olsa da.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here