Yasemin Tümer Çelik: Enkaz ve Hurdalıklarımız Bizi Anlatır

0
457

Nesneye olan bağımlılıklarınız ve doyumsuzluğunuz sonucunda etrafınızda oluşturduklarınız ile duygusal ve zihinsel açıdan ruhunuzda ve zihninizde biriktirdiklerinizi maddi-manevi enkaz ve hurdalıklarınızı benim resimlerimde görebilirsiniz.

Kendinizden, sanat ve yaşam süreçlerinizden bahseder misiniz?
1988 Ankara doğumluyum. Yatılı okuduğum Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden 2007 yılında mezun oldum. Nejla Saraçoğlu, Mustafa Duymaz gibi hocalardan ders aldım. Bu dönemde Çağdaş Sanatlar Merkezi gibi sanat merkezlerinde karma öğrenci sergilerine katıldım. Kara Harp Okulu Resim ve Heykel yarışmasında heykel alanında ikincilik, resim alanında dördüncülük kazandım ve dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in elinden ödüllerimizi aldık.

Üniversite döneminde (Gazi Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Bölümü 2007-2011) son sınıfa doğru kendimi yavaş yavaş bulmaya başladım. Hurdalık ve yıkık dökük alanları soyutlama çalışmalarım daha renkli çalışmalar olup özellikle yeşil, mavi ve tonlarını oldukça yoğun kullanıyordum.

Gazi Üniversitesi Yüksek Lisans dönemimde (2012-2015) hurdalık çalışmaya bir süreliğine ara verdim. Yüksek lisans tezimin konusundan etkilenerek boğa başları ve boğalar çalışmaktan da bir süre sonra tatmin olmadım ve bu çalışmaları da sona erdirdim. 2015 ve sonrasında doktoraya başlamam ile birlikte hurdalık çalışmalarına geri döndüm fakat gri ve tonları ile siyahın beyaz üzerinde bıraktığı etki nedeniyle daha karamsar renkler kullanmaya başladım.

2015 yılından bu yana bu temalı çalışmalara devam etmekteyim. İlk kişisel sergimi son çalışmalarımdan oluşan bir seri olarak Mustafa Ayaz Sanat Merkezi’nde 2018 Eylül ayında; diğer bir seriyi de 2018 Aralık ayında Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ikinci kişisel sergimde sergiledim.

Sizin resminizi nasıl özetleyebiliriz? Resimlerinizde vermek istediğiniz mesaj nedir? Bunları nasıl kullanıyorsunuz? Resminizde hangi sanatçıların etkisi hissedilebilir? Başta resim olmak üzere sizi ve sanatınızı etkileyen sanatçılar kimlerdir?
Resimlerimdeki mesajlar; maddiyata olan bağımlılıklarımızın ve doyumsuzluğumuzun sonucunda etrafımızda oluşturduğumuz maddi enkaz ve hurdalıklar; duygusal ve zihinsel açıdan ruhumuzda ve zihnimizde biriktirdiğimiz manevi enkaz ve hurdalıklar olarak yorumlanabilir.

Resimlerimde yaşamayı unutmuş, yaşamayı sadece lüks yaşantıdan ibaret zanneden, kendine ve çevresine değer vermeyen, gökyüzündeki dolunayı görmeyen ve robotlaşmış insanların hayatlarını anlatıyorum.

Sanat Pratiği adlı kitabındaki sanat ile ilgili sözleri başta olmak üzere düşünce ve çalışmalarıyla Antoni Tapies beni oldukça ve derinden etkilemiştir. Miro’nun çalışmaları da bende çok farklı etki yaratmıştır. Türk sanatçılardan Abidin Dino, Mehmet Güleryüz, Mübin Orhon gibi sanatçıların da bendeki etkisi büyüktür.

Sanatın sadece resimle ve resmin de tuval ve yağlı boya ile sınırlanmaması gerektiği düşüncesinden hareketle yaptığınız çalışmalardaki ve bu çalışmaları yapmak için kendinizde gerçekleştirmeniz gereken gelecek için açılımınızı anlatınız?
Dünya ve üzerindekiler sürekli değişmekte ve her şey büyük bir devinim içindedir. Sanat da kendi içindeki devinimine devam etmelidir. Bilim-teknoloji, sanat, hayat, eğitim, ilgi, istekler ve benzeri sosyo-kültürel değerler sürekli değişmektedir. Bu gelişen ve değişen dünyada sanatın olduğu yerde sayması sanat için eksi yönde bir gidişe sebep olabilir. Çünkü sanatı oluşturan insan sürekli değiştiği ve geliştiği için sanatın da onunla doğru orantıda değişmesi ve gelişmesi gerekmektedir. Sanatı değiştiren sanatçının hayatı boyunca değişim, dönüşüm ve gelişim içinde olması gerekir. Picasso’yu ele alalım; sanat hayatı boyunca çok sayıda ve farklı dönemlerinin olması, onun sanatının gelişen ve değişen dünyaya uyum sağlamasından dolayıdır. Bu süreçte yaratıcılık da çok önemli bir unsurdur. Günümüzde sanat sadece güzel olanı ortaya koymak değil, aynı zamanda düşündürmek, anlatmak, aktarmak, hissettirmek ve her şeyi tepe takla etmektir.

Sosyal medyanın sanata etkisi ve gençlerin sosyal medya üzerinden sağladığı katkı nedir? Sosyal medya aracılığı ile dünyadaki tüm sanatsal çalışmalara ulaşmak kolaylaştı fakat etkilenme de arttı, bu konudaki düşünceniz nedir?
Sosyal medya aracılığı ile dünyadaki diğer sanatçılar ve ressamların neler yaptığını gözlemleyebiliyoruz. Sosyal medya takibiyle olduğumuz noktayı görerek kendimizi kıyaslayabiliyor, yeniliklerin daha çabuk farkında olabiliyor ve çalışmalarımızı daha geniş kitlelere iletebiliyoruz. Bu açıdan güzel fakat zararları da var. Başkalarının eserlerinden fikir çalmak ya da sizin eserinizden başkalarının fikir çalması kolaylaşıyor. Sosyal medya sadece bunu arttırdı. Aslında sosyal medya olmadan önce de bu alanda fikir hırsızlığı vardı. Şu an dünyadaki ve Türkiye’deki telif hakları yasaları da maalesef sanatçı veya hak sahiplerine yeterli koruma sağlayamıyor.

Türkiye’de yaşayan genç bir ressam olarak yaşadığınız sıkıntılar nelerdir? Sanatta özgünlük konusu hakkındaki düşünceniz nedir? Özgünlüğe doğru yol alırken izleyeceğiniz yol nedir?
Gençsiniz! Kabul edilmeme en büyük sorun. Sanat hayatına atılmak istiyorsunuz fakat desteklenmiyorsunuz. İnsanlar size çalışmalarınızın güzel olduğunu söylüyor ve sadece bu kadarla kalıyorlar. Özellikle özel galeriler belli ve sınırlı bir kitle ya da kendisine daha çok para kazandıracak isimlerle sanatsal etkinlikler sürdürüyor.

Bir sanatçı ve eseri ne kadar özgünse o kadar kalıcıdır. Özgün olmak için yaratıcı ve sıra dışı düşünmek zorundayız. Bunun için dünyada olup biten yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmalı, kendimizi güncel tutmalı ve sanat, felsefe, bilim, teknoloji alanlarında da kendinizi geliştirmeliyiz.

Sanat, sanatçı ve ressam kavramlarının içeriği ve farklılığı nedir?
Sanat; estetik bir düşünce ile insan elinden ya da bir şekilde insan tarafından oluşturulan her şeyi kendi bünyesinde barındıran bir kavramdır…

Bazı hocalarımız ressam ve sanatçıyı ayırır. Ressamı biraz daha sığ çalışmalar üreten, sanatçıyı ise yaratıcı çalışmalar üreten olarak tanımlar. Benim düşüncem ise; müzik ile uğraşana müzisyen, heykel ile uğraşana heykeltıraş, tiyatro ile uğraşana tiyatrocu, yazı ile uğraşana alanına göre şair ya da yazar, resim ile uğraşana da ressam denir. Sanatçı ise genel bir isimdir. Tüm bu sayılan meslek gruplarının genel adıdır.

Önümüzdeki dönem yurt içi ve yurt dışı sergileriniz hakkında bilgi verir misiniz?
2018 yılında Mustafa Ayaz ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde olmak üzere iki kişisel sergi açtım. Her adımda biraz daha ilerlemek ve merdivenleri tek tek çıkmak isterim. Bunun için yılmadan resim yapmaya devam edeceğim. İleriki aşamalardaki hedefim; dünyada geçerliliği bilinen çok önemli galerilerde kişisel sergiler açmak ve bu sergilerle yurt dışında etkin sanat çevrelerinden olumlu yorumlar alabilmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here