Vize İşlemlerinizde Güvenilir Adres: My Vize

0
727

Yurt dışına çıkacak kişiler için vize işlemler yıllardır bir işkence olmuştur. Sürekli konsolosluklara gidip gelmek yurt dışı hayallerini bazen sekteye uğratmıştır. Ama günümüzde bu işlemlerinizin kolay bir şekilde yürümesini sağlayacak yeni yollar da var. Tüm vize işlemleri için kurlan özel şirketlerden biri de MyVize. Randevu alımınızdan vizenin alınmasına kadar tüm işlemlerle yakından ilgilenen ve işinizi kolaylaştıran MyVize sahibi Emrah Özdemir ile vize alımları ile ilgili konuştuk.

Emrah Bey, MyVize’ye ilişkin kısa bir bilgi verebilir misiniz?
MyVize Danışmanlık Şirketi, 2012 yılından itibaren aktif olarak piyasada yer almaya başlamıştır. Ankara’da başlayan serüvenimiz, İstanbul Anadolu ve Avrupa yakası ve İzmir şubelerimizin açılması ile hızla devam etmiştir. Başta Schengen ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Kanada ile Afrika ve Orta Asya ülkeleri olmak üzere toplam 106 ülkenin vize alım süreci, şirketimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Şirketimiz, vize alım sürecinde her türlü desteği sağlayan, kalitesinden ödün vermeden gün geçtikçe büyüyen kurumsal bir vize danışmanlık şirketidir. Şirketimiz, kurumsal bir yapıya sahip olmanın yanı sıra her geçen gün artan yetişmiş personel mevcudu ile büyük bir aile olarak vize danışmanlığı alanında hızla ilerlemektedir. MyVize ailesinin her bir üyesi, titizlikle seçilmekte ve konusunda uzman kişiler tarafından yetiştirilerek şirketimiz bünyesine dahil edilmektedir.

Vize başvuruları için ciddi ve önemli bir ön hazırlık gerekmektedir. Konsolosluklar, sık sık vize işlemleri ile ilgili prosedürlerini değiştirmekte, yeni uygulamalar getirmektedirler. Bu kapsamda bir kez vize alınmış olması, müteakip dönemlerde ilgili konsoloslukların yeniden vize vereceği anlamına gelmemektedir. Bu kapsamda, bizimle iletişime geçtiğinizde, uzun ve zor bir prosedür süreci olan vize işlemleri konusunda bireysel ve kurumsal çözümlerimizin danışanlarımıza neler kazandıracağı hemen fark edilecektir. Şirketimiz, bütün konsolosluklarla koordinasyonu sağlayan, vize işlemlerine ilişkin gerekli randevuların alınması, evrak hazırlanmasından sunumuna kadar bütün işlemler ile yakından ilgilenerek kısa süre içerisinde neticelendirilmesine gayret sarf etmektedir.

Biz her geçen gün büyüyen, genç, dinamik ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir firmayız.

Vize başvuru sürecinde en ufak bir hataya bile yer vermekten kaçınan şirketimizin en önemli politikası, konusunda uzman danışanlar ile başvuru sürecini gerçekleştirmek ve ‘vize reddi’ ihtimalini asgari düzeyde tutmaktır. Vize başvurusu sırasında red kararlarının, birçok başvurunun yanlış ve/veya eksik evrak hazırlanması ve vize görüşmelerinde sorulan sorulara doğru yanıtların verilememesinden kaynaklandığını görmekteyiz. MyVize ailesinin çalışanları vize alımına ilişkin tüm detayları çözmekte, dokümantasyonu hazırlamakta ve müşterilerimizi yormadan pasaportlarını bulundukları yerden alıp vizelerinin alınmasını müteakip kendilerine elden ve/veya kargo aracılığıyla teslim etmektedir.

Herkesin konuştuğu ama kimsenin tam olarak bilgi sahibi olmadığı Schengen Vizesi nedir?
Schengen Vizesi; uygun makamlar tarafından, ilgili tarafa Schengen bölgesini ziyaret etme ve Schengen bölgesi dahilinde seyahat etmeye yönelik olarak düzenlenen belgedir. Schengen Bölgesi, vatandaşlarının tek bir ülke olarak bu bölge dahilinde serbest dolaşımına izin vermeyi kabul eden 26 ülkeden oluşmaktadır. Schengen anlaşmasıyla bağlı 26 ülke arasından 22 tanesi AB’nin parçası, diğer 4 tanesi ise EFTA’nın (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) parçasıdır.

Schengen bölgesi Birleşik Krallık hariç olmak üzere Avrupa ülkelerinin çoğunluğunu kapsar ve Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs ve İrlanda gibi ülkeler yakında anlaşmaya taraf olacaktır. Ancak, Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn gibi Schengen bölgesine ait olup serbest dolaşım politikasını destekleyen fakat AB’nin parçası olmayan ülkeler de bulunmaktadır.

Schengen vizesi alacak danışanlarımıza öncelikle tavsiye ettiğimiz, vize başvurularını en az 15 hatta 1 ay öncesinden yapmalarıdır. Her ne kadar vize başvurularının sonuçlanması 4-5 günü bulsa da konsoloslukların iş yoğunluğuna ve istenen vize türüne göre de değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca, 90 gün üzeri kalkışlı vizeler için mutlaka 1 ay öncesinden başvurmak gerekmektedir.

Bir bilgiyi daha hatırlatmakta fayda var; Schengen vizesine başvuracak danışanlarımız, vizeye ilk defa başvuruyorsa mutlaka parmak izi vermeleri gerekmektedir. Parmak izi 5 yıl geçerli olup sürenin dolması durumunda vatandaşlarımızın yeniden parmak izi vermesi gerekmektedir.

Bilindiği gibi yeşil ve gri pasaport sahibi vatandaşlarımız, herhangi bir vizeye ihtiyaç duymaksızın AB ülkelerine gidebilmektedir. Ancak son dönemde bu uygulamanın son bulacağına yönelik açıklamalar var. Konu ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
AB’ye vizesiz seyahatte yeni bir uygulamanın devreye gireceğini birçoğumuz basından son dönemde takip ediyoruz. Bu uygulamanın sebebi, tamamen Avrupalıların güvenlik endişesinden kaynaklanmaktadır. Bu kapsamda, Schengen Bölgesi’ne giriş çıkışların daha güvenli hale gelmesini sağlamaya çalışan Avrupa Birliği, ABD’nin yıllardır uyguladığı ESTA’nın bir benzeri olan ETIAS’ı devreye sokmaya hazırlanmaktadır. Yolculuklara ilişkin onay ve bilgi sistemi olan ETIAS’ın hayata geçirilmesiyle birlikte, Schengen Bölgesi’ne vizesiz girme hakkına sahip olan kişiler ‘ön onay’ almak durumunda kalacaklarlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here