TUVID XXL: Kadın Her Bedende Güzeldir!

0
615

Giyim, moda ve güzellik… Bu konular dünya üzerinde neredeyse her kadının ilgisini çekiyor. Her sezon hatta her gün yenilenen trendler, eskilerin günümüze uyarlanmasıyla elde edilen yeni güzellik yorumlaması veya cesur çizgiler ve uygulamalarla giderek büyüyen ve sınır tanımayan bir sektör moda sektörü. Büyük beden modası ise bu sektörün en çeşitlilik barındıran dallarından biri. Bu dalın en gözde markalarından olan TUVİD XXL’ı Ankaralılarla tanıştıran Türkan Özen diyor ki; “Kadın her bedende güzeldir!”

Türkan Hanım, TUVİD XXL ile yollarınız nasıl kesişti?
TUVİD markası ile tanışmadan önce sağlık sektöründe çalışmaktaydım. Ama giyim sektörü de bir yandan uzun süredir ilgimi çekmekteydi. Müşteri gözüyle sektöre bir şekilde ilgiliydim yani. Bir süre sonra “Ben de bu işin içinde olmalıyım!” fikri oluşmaya başladı. Böylelikle bu sektör daha da ilgimi çekmeye başladı.

Girişimci olmak için bir fırsat ararken aynı zamanda müşterisi olduğum, beğenerek giydiğim ve sosyal medyadan her bir modelini merakla takip ettiğim TUVİD markasının Ankara’da bir mağazasının olması gerektiğini düşündüm. Yaptığım girişimler sonucunda mağazamızı açarak markayı Ankaralı kadınlarla bir araya getirmiş olduk.

Baktığımız zaman çocuk giyim, genç veya büyük beden modası arasında keskin çizgiler kalmadı diyebiliriz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
“Moda evrensel bir dildir.” Günümüzde artık bu sözde bahsedilen evrensellik sadece ülke sınırlarından ibaret değil. Artık her yaştan, her cinsiyetten, her kültürden ve her bedenden insan dilediği her şeyi giyebiliyor. En basitinden “pembe kız rengidir, maviyi de erkekler giyer” gibi söylemler uzun zaman öncesinde raflardan kalktı.

Ben bu konudan memnunum açıkçası. Çünkü bu alanda sınırlamaların, kısıtlamaların insanların kendisini rahatça ifade etmesine engel olduğunu düşünüyorum. Tabi ki daha şık görünüm elde etmek için kişiden kişiye değişkenlik gösteren belli başlı püf noktalar var. Ama söylediğim gibi bunlar püf noktalar, kısıtlama ya da kural değil. Bu noktaları bildiğiniz ve bunlara dikkat ettiğiniz sürece kimsenin size “Bunu yapamazsın.” Diyebileceğini düşünmüyorum.

Müşterileriniz kapıdan girdikleri andan itibaren onları nasıl karşılıyorsunuz?
Benim için müşterilerimin her biri ailemden beni ziyarete gelen misafirlerim gibi. O yüzden onların öncelikle kendilerini rahat ve iyi hissetmelerini istiyorum. Bu yüzden kendilerini evlerinde gibi hissederek gönül rahatlığı ile kendi dolaplarından o gün ne giyeceklerini seçermiş gibi kıyafetlere göz gezdirebilmelerini sağlıyorum. Bunu da onlarla sohbet ederek yapıyorum.

Moda ve giyim sektörü sadece alış-verişten ibaret değil. Kişinin kendi karakterini en iyi yansıtan kıyafeti seçmesi mutlu olmasını sağlıyor. Kendimden biliyorum; o gün giydiğiniz kıyafet bütün gün ruh halinizi, öz güveninizi ve dolayısıyla kararlarınızı etkiliyor. Bu yüzden doğru seçimler yapmak çok önemli. Bu konuda bir kıyafeti sadece beğenmek yetmiyor tabi ki. Vücut tipinize, ten renginize veya saç renginize en uygun olanı seçmek konusunda ben de gelen misafirlerime yardımcı oluyorum.

Büyük beden giyimde son zamanlarda trend olan modeller ve renkler neler?
Daha önceden de söylediğim gibi artık neredeyse bütün sınırlar kalktı. Önceden büyük bedenlerin koyu renk giymesi gerektiği, siyah giyerlerse daha zayıf görünecekleri gibi bir anlayış vardı. Şunu söylemek istiyorum; “Neden daha zayıf görünmek çabasında olunmalı ki?” Kadın her bedende güzeldir. Önemli olan güzelliğinizi ortaya çıkarmaktır. Bu yüzden bizim kıyafetlerimizde neredeyse her renk ve desen mevcut. Fermuarlar, püsküller, büzgüler ve asimetrik kesimler en çok tercih edilen ürünlerimizin özellikleri arasında. Renklerde ise seçeneklerimiz gerçekten sınırsız. Bunun dışında bu sene özellikle omuz dekoltesi kadınların şıklığına şıklık katıyor. Sırt dekoltesi de özellikle tercih edilen modeller arasında.

Benim favorim ise yılan derisi desenli ceket ve pantolonlar. Hem şık bir görünüme sahip hem de giyimi oldukça rahat olan bu ürünler giyen herkese yakışıyor ve şıklığıyla dikkat çekiyor diyebilirim. Diğer favori detayım ise tüller. Hem feminen çizgiyi koruyan hem de belli başlı kusurları gizleyen özelliğiyle benim vazgeçilmezlerim arasında.

Peki, sizce bir ürünü kaliteli yapan nedir?
Çok yaygın olan bir düşünce var; pahalıysa kalitelidir. Ben buna inanmıyorum. Bir ürünün kaliteli olması için fiyatından çok daha belirleyici ve önemli faktörleri var. En başta kumaşı geliyor mesela. İyi bir kumaşla dikilmiş bir kıyafeti ilk dokunuşta anlayabilirsiniz. Sonrasında ise tasarım diyebilirim. Çünkü tasarım, o markanın imzasıdır aslında. Tasarımı güzel olan bir marka, işi bilen ve anlayan, bu alanda uzman kişilerden oluşan bir ekibe sahip demektir. Ve bu da beraberinde kaliteyi getirir.

Son olarak bir kıyafeti kaliteli yapan en önemli nokta ise o kıyafeti giyen kişidir. Biz kadınlar duruşumuzla, bakışımızla, konuşmalarımızla, giyimimizle ve jestlerimizle bir bütünüz. Bu özelliklerin hepsine yüksek kalitede sahip olan ve bunların tümünü uyum içerisinde üzerinde taşıyan bir kadının kaliteli olmaması mümkün değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here