Tüm Dünya, Siparişinizle Masanıza Geliyor: Vineria Restaurant

0
394

O, Ukrayna’da doğup dünyanın pek çok yerine seyahat etmiş ve sonrasında Türkiye durağına gelip burada eşi ile birlikte bir aile restoranı sahibi olma kararı almış birisi. 2 çocuk annesi Natalie Gündoğdu, Gastronomi ve Mutfak Sanatları üzerine aldığı eğitimi de beraberine alarak Vineria Restaurant’ta Avrupa mutfağı rüzgarı estiriyor.

Vineria yolculuğuna ne zaman ve nasıl başladınız?
Ankara’ya geldikten sonra kendi damak zevkime uygun yiyecekler aradım ister istemez. Farklı kültürler olduğu için benzer yemekleri bulmak da zor oluyor. Arayışlarımın sonucunda burada çok fazla seçenek olmadığını gördüm. Ankara’da Avrupa mutfağını yansıtan çok fazla alternatif olmadığı için bu konuda bir şeyler yapma isteği duydum. 2018 yılının Nisan ayında da Maidan’da restoranımızda hizmet vermeye başladık. Avrupa mutfağının burada doğru temsil edilerek eksikliğin ortadan kalkmasını hedefliyoruz.

Buraya gelenleri menüde neler karşılayacak?
Vineria butik tarzda hizmet veren bir restoran. Bunun bir sonucu olarak da bütün yemeklerimizi special olarak niteleyebiliriz. Çünkü menüde bulunan her yemeğin malzemelerini özenle seçiyor ve her yemeği itina ile hazırlıyoruz. Sürekli olarak yemeği nasıl daha lezzetli hale getireceğimizin arayışı içerisindeyiz.

Menümüze göz atarken adeta dünya turuna çıkıyorsunuz diyebilirim. Örnek vermek gerekirse Fransız tarifi ile ördek hazırlıyoruz. Bu yemeğimiz menünün en ilgi çeken parçalarından bir tanesi. Rusya’ya özgü Sibirya mantısı da yemek için bizi tercih edenleri karşılıyor. Deniz ürünlerini tercih edenler için ise İspanya’dan gelen tarifle kalamar dolma menümüzün başköşesinde. Fakat en çok tercih edilen ürünümüz ise kuşkusuz steaklerimiz.

Biraz atmosferden bahsedelim. Yemek dışında buraya gelen misafirleri neler bekliyor?
Burada misafirlerimizin mutlu olmalarını istiyoruz. Buraya güzel yemekler yemeye geldiklerini göz önünde bulundurarak ilk önce lezzetlerimizin akılda kalıcı olmalarına özen gösteriyoruz. Fakat yalnıza tat ile olmadığını da çok iyi biliyoruz. Bu yüzden gelen konuklarımızın kendilerini mutlu, rahat ve iyi hissetmelerini sağlamak için gereken her detaya dikkat ediyoruz.

Avrupa’da pek çok ülkede butik restoranda bulundum. Butik restoranlardaki amaç, gelen misafirlerin kendilerini rahat hissetmeleri ve bu huzurlu atmosferde gönüllerince vakit geçirmeleridir. Ankara’da butik restoranlarda gördüğüm eksiklikleri tamamlayarak Vineria yolculuğuna başladık ve burası bir aile restoranı. Aile restoranı olması o huzurlu ortamı oluşturmamıza yardımcı oluyor. Huzura rahatlığı eklemek için de dekorasyona ekstra özen gösterdik. Tercih ettiğimiz renklerde ve koltuklarda ya da aksesuarlarda bir bütünlük yaratarak misafirlerin şık ve hoşça vakit geçirmelerini sağlıyoruz.

Yemeği tatlandıran bir diğer unsur da müzik. Bize ne tür müzikler eşlik ediyor?
Müzik tabi ki bir yemeğin olmazsa olmaz parçası. Lezzet ile tatma duyumuz okşanırken kaliteli müzikle de işitme duyumuzun okşanması geçirdiğimiz zamanın daha keyifli olmasına yardımcı oluyor. Burada sürekli olarak favori şarkılarımızdan oluşan bir liste ile yemeğinize eşlik ediyoruz. Hafta sonu ise canlı müzik performansı ile eğlencenin miktarını biraz daha arttırıyoruz.

Canlı müzikte daha çok nostaljik şarkıları tercih ediyoruz. Ağırlıklı olarak caz ve pop tarzında sahnelenen müzikleri dinlerken misafirlerimiz menümüzden tercih ettikleri, Avrupa’nın farklı bölgelerinden gelen tarifler ile hazırlanmış yemeklerin eşliğinde güzel bir akşamın tadını çıkarabilirler.

Bu kaliteyi yakalamak ve sürdürmek için fazlaca özenli olmak gerekiyor. En çok hangi noktalara dikkat ediyorsunuz?
Temizlik. Bu işin bir numaralı önceliğinin temizlik olduğunu düşünüyorum. Sonrasında ise tazelik geliyor. Bu ikisini birleştirince kaliteli bir sonuç elde etmiş oluyorsunuz.
Hem masalarda hem mutfakta veya restoranın herhangi bir yerinde temizliğin her zaman kalıcı olması için gereken her şeyi yapıyoruz. Misafirlerimizin kendilerini evinde hissedebilmeleri için özellikle tuvaletlerin temiz olmasına önem veriyoruz. Burada konukların hijyen için ihtiyaç duyabilecekleri her ürün mevcut. Mutfakta ise denetlerimizin sıklığı ve çalışanlarımızın titizliği sayesinde temizlik hep kalıcı oluyor. Mutfakta dikkat ettiğimiz bir diğer unsur da tazelik. Ürünlerimizin doğal ve taze olması sayesinde de başka hiçbir yerde bulamayacağınız lezzete ulaşabiliyoruz.

Türkiye’de bir restoran işletmecisi olarak Türk mutfağı hakkında neler düşünüyorsunuz?
Türk mutfağı gerçekten de çok zengin ve lezzetli tariflere sahip. İşim ve hobilerim gereği pek çok farklı ülkede bulundum ve farklı kültürlerden parçalar tatma imkanı buldum. Bir süredir Türkiye’de yaşıyorum ve bazı Türk yemeklerinin gerçekten hayranı olduğumu söyleyebilirim.

Burada bir eleştiride de bulunmak istiyorum. Bu kadar özgün ve etnik tarifler barındıran bir mutfağın daha iyi temsil edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Doğru ve yeterli bir eğitimin ardından Türk mutfağının dünyada daha fazla kültüre ve insana ulaşması gerekli. Herkes bu lezzetlerden haberdar olmalı çünkü ben yediğim birçok Türk yemeğinde bir kez daha bu mutfağa hayran kalıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here