Tarkan Özvardar: Köpekleri Anlamak

0
439

Yaratılıştan bu yana yanımızda olan köpek dostlarımıza yaptığımız vefasızlık günümüzde had safhalara çıkmış durumda. Peki, insanoğlu çaba sarf etmeden evcilleşen köpekleri neden anlamamız gerek?

Evcilleşme süreci esnasında avcı-insan topluluklarının yerleşkelerinin etrafında av artıklarından istifade etmeye başlayan köpekler, zaman içerisinde insanoğlu istemese bile onları tehlikelerden korumak, bekçilik yapmak, av esnasında avı kovalamak, sıkıştırmak ve insanoğluna rehberlik yapmak gibi eylemleri kendiliğinden şekillendirmişti. Böylece köpek, insana karşı diyetini kendince ödemiş olmuştu. Köpeklerinin bu faydalarının farkına varan insanoğlu, gittikleri her yere onları da beraberinde taşımış ve köpeklerin insana olan faydalarından sonuna kadar yararlanmıştır. İşte köpekle insan arasındaki ilk iletişim çift yönlü yararlanımla başlamış ve günümüze kadar süregelmiştir.

Maalesef günümüzde köpek, bir zamanlar avcıyken şu anda insana bağımlı bir toplayıcı haline gelmiştir ve bu insan manipülasyonu ve evcilleştirmesiyle bağlantılı olarak şekillenmiştir. Köpeğin içgüdülerini körelten ve köpeği kendine bağımlı hale getiren insanoğlu, yaşadığımız yüzyılda ne yazık ki sokak köpeklerinin popülasyonunu bir problem olarak görmekte, onların yerleşkelerine yeni inşaatlar ve şehirleşme planlarıyla saldırmakta ve köpek dostlarımızı şehir dışına ötelemektedirler.

Bir zamanlar havlayarak tehlikenin yaklaştığını haber veren köpeklere duyduğumuz minnet, günümüzde sokağımızda bekçilik amaçlı havlayan köpeklerden rahatsız olmaya ve onlardan nefret etmeye dönüşmüştür. Bu eski ortaklıktan insanoğlu artık rahatsız ve anlaşmayı bozmuş olsa da en eski dostumuz köpek hala bir parça kuru ekmek ve başının okşanmasıyla sadakat borcunu ödemeye her zaman hazırdır.

Sokağınızda sizinle yaşayan ve dolayısıyla komşunuz olan bir sokak köpeğiyle hala iletişim kurmadıysanız neler kaybettiğinizi bilemezsiniz. Öyle ki;
-Bir köpeğe dokunmak kalp ritminizin düzene girmesini sağlar.
-Kan dolaşımınızı hızlandırır.
-Endorfin ve serotonin gibi mutlulukla ilintili hormonların salıverilmesini sağlar.
En basit şekliyle yüzünüzde oluşacak olan tebessüm için bile değmez mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here