Selver Yazar Sümer: Çok Yönlü Bir Kadın Girişimci

0
1036

Başkent Ankara’da kadın girişimci denilince akla ilk gelen isimlerden Selver Yazar Sümer, yeme-içme sektörü ve moda alanında ciddi yatırımlara sahip. Ankara Armada Alışveriş Merkezi ve İstanbul Zorlu Center’daki Twinset mağazaları ile Türkiye’de modaya yön veren isimler arasında yer alan Sümer, bu ay şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’nde…

Erkek egemen iş dünyasında kadın lider olmanın ne gibi zorlukları var?
Ben kendi adıma bu sorunuzu şöyle cevaplayabilirim; ilk olarak ben kendim kadın olmak ile ilgili önyargıları yıkarak işe koyuldum diyebilirim. Kendimi asla erkekler dünyasında savaş vermeye çalışan bir kadın olarak görmedim. Ben iş dünyasında ayakta kalmaya çalışan bir kadınım. Bunun için emek harcamam, alın teri dökmem, ekibimi sağlam kurmam ve onları kadın-erkek ayrımı yapmaksızın desteklemem gerektiğinin bilincindeyim.

Karşımdaki ve yanımdaki insanlara da bunu bu şekilde geçirebildiğimi düşünüyorum. Benim iş dünyasındaki kadınlara nacizane tavsiyem, başınızı önünüze eğip yaptığınız işin görülmesini beklemeyin.

Yaptığınız işi gösterin. İyi bir network oluşturun, grubuzdaki herkesin yaptıklarını gösterebilecekleri bir iletişim ortamı oluşturun ve birbirinizi destekleyin. Cesur olun, fikirlerinizi açıkça ifade etmekten çekinmeyin ve en önemlisi rol yapmayın.

Kendinizi bir iş kadını olarak nasıl tarif edersiniz?
Disiplinli ama bir o kadar da hareketli, olumlu, neşeli bir kadınım. Pozitif enerjiye, insanlara destek vermenin önemine ve gücüne inanırım. Bu bakış açısı benim her zaman mutlu olmanın yollarını bulmamı sağlar. Önceliklerimi belirler, doğru planlama ile herkese ve her şeye mutlaka zaman yaratmaya çalışırım.

Takım oyununun gücüne inanırım, sinerjisi yüksek ve birbirini motive eden yetenekli bir ekiple yol alınabileceğini düşünürüm.Ekibim ve ben birbirimizi bir aile olarak görür ve birbirimizden güç almanın önemini biliriz. Kendimi ve ekibimi tek bir alanda değil farklı alanlarda da geliştirmeye özen gösteririm. Her gün mutlaka yeni bir bilgi öğrenmeye gayret eder, sürekli araştırma yaparım, yeniliğin gücüne inanırım.

Hem başarılı bir iş kadını hem de anne ve eşsiniz. Tüm bunlara nasıl vakit ayırabiliyorsunuz?
Tabi ki doğru planlama ile… Aile kavramı benim için çok önemlidir. Birbirine güven duyan anne-baba, bir çocuğa verilebilecek en güzel hediye bence. Eşim ve ben buna çok özen gösteriririz.

Bir çocuğun ruhsal gelişiminde anne ve babanın rolü paha biçilemez. İçindeki çocuğu öldürmemiş eğlenceli bir insan olmak sanırım bu konuda yardımıma koşuyor. Dostoyevski ‘‘ruhunuzu iyileştirmek için çocuklarla vakit geçirin’’ der. Kızım Nurşen Ece ile gün içerisinde geçirdiğim vakitler benim arınma anlarım diyebilirim.

Twinset gibi dünya devi bir markayı Türkiye’ye getirme sürecinizden bahseder misiniz?
Aslında hikaye içimden gelen sesi dinlemek ile başladı diyebilirim. Bunca yıllık hayat tecrübem bana öğretti ki; başarı elde etmek istiyorsan aşık olduğun, tutku ile bağlandığın ve inandığın işi yapmalısın. Ben de inandığım şeyin peşinden gitmeyi tercih ettim. Twinset markası ilk olarak dikkatimi yurt dışı seyahatlerim esnasında çekti. Kendilerini tekrar eden aynılaşmış bunca marka arasında kadının içindeki ilhamı, renkleri, romantizmi ve romantizmden aldığı gücü yansıtışı ile bambaşka ürünler duruyordu karşımda yaşayan, hayata karşı bir duruşu olan ve bu duruşu elegan bir şekilde herkese gösterebilme gücünde bir kadın.

Markaya önce ben aşık oldum diyebilirim. Bizim kadınlarımız da böylesi büyüleyici bir marka ile tanışmalıydı. Sanırım markaya duyduğum bu inancı Twinset Milona yöneticilerine de doğru bir şekilde aktarabildim ki böylesine dünya modasına öncülük eden bir markayı tüm konsept olarak Ankara’dan start vermeye ikna etmeyi başardım. Çünkü yaşadığım zorluklardan en önemlisi de onların İstanbul’dan başlamak istiyor oluşlarıydı. Ben ve ekibim Ankara’dan başlamak istiyorduk. Bunun nedeni ise hedefimizin tüm Türkiye kadınları ile buluşabilmek olmasıydı. Çünkü Ankara seçici ve doğru olmayana prim vermeme konusunda öyle bir nokta ki ancak gerçekten hak ediyorsanız sizi tutundurur. Ankara’da başarabilirseniz her yerde başarırsınız inancındayım.

Twinset kadınını bize tanımlar mısınız?
Twinset kadını hayata kendi ilhamını katabilen kadındır. Her gün değişen dünyaya uyumlu bir kadın. Kendi stilinden ödün vermeyen, modaya önem veren, çizgimizi hayatına da yansıtan bir kitlemiz var. Renkleri çok doğru kullanan, enternasyonel moda gustosuna sahiptir bizim kadınlarımız.

Yolun başındaki kadın girişimcilere ne gibi öğütler vermek istersiniz?
Ben de kendimi hala yolun başında gören bir kadın girişimci olarak öğüt vermek demeyip tecrübe paylaşımı olarak ifade etmeyi tercih ederim. Hem iş hem aile hayatında büyük bir özgüven ve başarıyla yer alan kadınların geleceğe dair en önemli güvence olduğunu düşünüyorum. Tutkulu olun, hayal kurun. Ama sadece hayal kurmak yetmez. Hayalinizi gerçekleştirmek için stratejik planlar yapın. Çok çalışın, çok gülün ve pozitif düşünün. Tüm yükü ekibinizin üzerine atmayı değil onlardan yük almayı hedefleyin. Dayanışmanın ve kültürümüzde yüzyıllardır önemi olan imecenin güzelliğini unutmayın. Kadının kadına vereceği desteğin yaratacağı sinerjiye inanın. Kimseyle değil sadece kendinizle yarışın ve insanın istedikten ve çok çalıştıktan sonra başaramayacağı bir şey olmadığına muhakkak inanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here