Sektörünün Başarılı İsmi Cem Tunç

0
476

Teknolojinin gerek iş hayatına gerekse özel hayata olan desteği su götürmez bir gerçek. İletişimi hızlandırması, bilgi depolamadaki sınırsızlığı ve her geçen gün daha da gelişmesi ile sunduğu imkanlar her daim elimizin altında. Teknolojiyi profesyonel düzeyde kullanabilmek ise uzmanlık gerektiriyor. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Bölümü’nde tamamladığı lisans eğitimini Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde aldığı Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans eğitimi ile ilerleten Adresgrup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Tunç, sektörlere sundukları teknolojik imkanları anlattı.

Cem Bey, bilgisayar sektörüne giriş hikayeniz nedir?
Bilkent Üniversitesi, dereceyle mezun olan öğrencilerine iş imkanı sağlıyordu. Turizm Bölümü’nde bilgisayar dersleri asistanı olarak 5 yıl akademik görev yaptım. Sonrasında İstanbul merkezli TEPUM şirketinde Teknik Grup Müdür Yardımcılığı görevinde 5 yıl çalıştım.

Adres Bilgisayar nasıl oluştu?
10 yıl süren akademik ve idari görevlerim sonrasında artık kendi şirketimi hayata geçirme zamanının geldiğini düşündüm. Bu fikrimi aile büyüklerimle paylaştıktan sonra kardeşim Murat, eşim Canan ve 20 yıllık iş ortağım Ahmet Erdem’le 2001 yılında projemizi hayata geçirdik.

Teknoloji dünyası çok geniş bir alan. Adres Bilgisayar bu alanın hangi kısmında rol alıyor?
Şirketlerin “İş Süreçlerinin Dijitalleşmesi” konusunda tüm teknik ve idari tecrübemizi kullanmaya çalışıyoruz. Şirketlerin ağ alt yapısını kuruyoruz; server, pc, notebook, printer ve benzeri donanım ihtiyaçlarını karşılıyoruz; Microsoft Partner olarak Microsoft desteğiyle hizmet sunuyoruz; IT sisteminin yedekleme, Antivirüs, güvenlik altyapısını oluşturuyoruz.

Sektörel mobil yazılımlar geliştiriyoruz, dijital dönüşüm konusunda firmanın uygun iş ortağı bulması konusunda danışmanlık yapıyoruz.

Dijital reklama, üretim planlamasına, muhasebe sistemine farklı iş ortaklarımız ile cevap veriyoruz. Adres Bilgisayar, Bilişim500 Türkiye Araştırması’nda 2004-2008-2009-2012 yıllarında Türkiye’nin en verimli bilişim şirketleri arasında bulunmaktadır.

Firmalarda teknik desteğin güçlü olmasının kurumsallığa katkısı nedir?
Şirketler iş süreçlerini teknoloji kullanarak yürütüyor. Günümüzde iş hayatı o kadar dinamik ki kimsenin hataya, kesintilere, bilgi kaybına tahammülü yok. Mesela bankada işleminiz olduğunu düşünün.

Beklemek ne kadar zor değil mi? İşte benzer şekilde işler yürürken herkes sorunsuz, verileri güvenli ellerde, mümkün olan en hızlı şekilde iş yürüsün istiyor. Biz IT Teknolojileri konusunda firmalara bu güveni ve konforu yaşatmak için sürekli kendimizi teknoloji anlamında geliştirip müşteri memnuniyeti sağlıyoruz.

İşiniz dışında vaktinizi nasıl geçiriyorsunuz?
Adres Bilgisayar aslında aile şirketimiz olan Adresgrup® iştirakidir. Adresgrup®; bilgisayar, inşaat, medikal alanlarında faaliyet gösterir.

Adresgrup® Yönetim Kurulu Başkanı olarak şirketin yatırım planlaması ve ticari açılımlarında söz sahibiyim. Elbette tüm yaşantımız iş hayatından ibaret değil. Kendi tecrübemizi iş hayatında olduğu gibi sosyal hayatımızda da çevremizle paylaşmaya, farkındalık yaratmaya gayret gösteriyoruz. Bunun dışında STK alanında faaliyetlerim de mevcut. Örnek vermek gerekirse Bilişim Gönüllüleri olarak 3 yıldır sosyal sorumluluk projelerinde faaliz, TUSIAV Vakıf Dijital Dönüşüm Platformu Başkan Yardımcısıyım, Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD)’nin Dış İlişkiler Kurulu’ndayım, “Global Girişim A.Ş.” (GGYD) 60 hissedarlı şirketimizin kurucu ortaklarındanım, Ankara Fenerbahçeli İşadamları ve Yöneticiler Derneği (AFİDER) ile birlikte de STK ve SSP çalışmalarına katkı sağlamaya çalışıyorum. Özetle zor ekonomik şartlara rağmen her anlamda taş taş üstüne koymaya gayret ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here