Roma’nın Saklı Cennetleri: Castel Gandolfo & Nemi

0
194

Roma’da bulunmanın tarihi yaşamak olduğunu; her adımda karşılaşılan anıtların, tarihi eserlerin nefes kestiğini; İtalyan mutfağının tadına doyulmaz olduğunu gidenler bilir… Keşif yapmayı sevenlerin ise Roma’ya çok uzak olmayan gizli cennetlerin varlığından haberdar olması kaçınılmazdır…

Castel Gandolfo; Papa’nın yazlık evinin bulunduğu, aynı zamanda dünyanın ilk posta kutusunu görebileceğiniz sevimli küçük bir köydür. Albano Gölü kenarındaki bu köyde çiçeklerle süslenmiş sokaklara hayran kalmamak mümkün değildir.

Sabah ya da yorgunluk kahvenizi göl manzarası eşliğinde yudumlamak paha biçilemezken yemyeşil doğada bir yerlere koşturmadan yürümek Roma’nın ihtişamlı günlerinin yanında nefes almanızı sağlayacaktır. Ayrıca 1820 yılında yapılmış dünyanın ilk posta kutusundan sevdiklerinize hatta kendinize kart yollamak şüphesiz değişik bir deneyim olacaktır.

Roma’ya 30 kilometre, Castel Gandolfo’ya da 15 dakika uzaklıkta olan Nemi Köyü ise dağ meyveleri, özellikle de çilekleriyle ünlüdür. Çilekli turtalarının tadını dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız Nemi Köyü, Çanakkale İntepe ile de kardeş köydür. Her Haziran ayının ilk Pazar ayı yapılan çilek festivaliyle turistlerin ilgisini çeken Nemi; Nemi Gölü’nün tepesine konumlanmış, ormanın içinde, balkonlarından kıpkırmızı sardunyalar sarkan birkaç katlı tipik İtalyan evlerinden oluşan şirin sokaklardan oluşmaktadır.

Diğer adıyla “Çilek Köyü” doğası ve çilek kokularıyla çocukluk rüyalarınızın hayat bulmuş halidir. Pembe ya da lila dükkanlar ve mis kokulu envai çeşit ürünle başınız dönerken burada yaşayanların ne kadar şanslı olduğunu düşünürsünüz. Vaktiniz olursa göl kenarına da inmeyi ve göl manzarasının tadını çıkarmayı denemelisiniz. Gölde kayık gezintisi yapabilir, sadece seyredebilir veya dar patikalardan etrafını dolaşabilirsiniz. Fotoğraf aşıkları için de muhteşem karelerin olduğu Nemi Gölü görülmeye değerdir. Alternatiflerin sınırlı gibi göründüğü ama göl manzarası eşliğinde çilekli turta ve kahvenin tadına doyamadığınız Nemi kalan hayatınızı burada geçirmek istediğinizi fısıldayacaktır size…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here