Prof. Dr. Serdar Öztürk: Burun Estetiğinizin Tekrarı Mümkün!

0
812

Burun estetiği, sağlık problemi yaşayan ya da burunlarının görüntüsünden rahatsızlık duyanların bu sorunu ortadan kaldırmak için başvurduğu yöntemlerden bir tanesi. Pek çokları ameliyat sonrasında elde edilen sonuçtan memnun olsa da ameliyattan sonra uygulamadan ya da sonucundan memnun kalınmaması gibi durumlar da yaşanabiliyor. Neyse ki burun estetiği, uzman kontrolünde tekrarlanabilen bir uygulama. Gerek kişi kaynaklı gerekse uygulama kaynaklı hoşnutsuzlukların giderilmesi için başvurulan yöntem olan revizyon (düzeltme) burun estetiği konusunu Prof. Dr. Serdar Öztürk Ankara Life okurları için anlattı.

Revizyon burun estetiği nedir?
Revizyon burun estetiği, daha önceden bir veya daha fazla sayıda ameliyat edilmiş olan bir burnun hem biçimsel hem de işlevsel sorunlarını onarmak için uygulanan ikincil burun estetiği ameliyatlarıdır. Hastalar geçirdikleri ilk burun estetiği ameliyatından sonra nefes sorunları yaşıyor olabilir veya yeni burun şeklinden memnun olmayabilirler. Revizyon ameliyatlarından korunmak için önemli olan şey, ilk ameliyatta burun estetiği konusunda deneyimli bir estetik cerrahın ellerinde ameliyat olmanızdır. Çok iyi ellerde yapılmış burun estetiği olgularında bile minör revizyonlar gerekebileceği bilinmelidir.

Revizyon burun estetiği neden önemlidir?
Revizyon burun estetiği, ilk ameliyata göre farklılıklar gösterir. Bozulmuş olan bir yapıyı baştan onarmak ve fonksiyon sağlamak gerekir. İlk ameliyat sebebiyle deri daha sertleşmiş ve elastikiyeti azalmıştır. Kıkırdak ve kemik dokuda bozulmalar ve eksiklikler olabilir. Bunların yerine konması için kulaktan ya da kaburgadan kıkırdak alınması gerekebilir. Bazen biyomateryallerin kullanımına da ihtiyaç duyulabilmektedir.

Revizyon burun estetiği ne zaman uygulanmalıdır?
Çok sık karşılaştığımız bir durum “bir ay önce ameliyat oldum, burnum çok kalkık, burun ucum çok şiş, evden dışarı çıkamıyorum, doktoruma güvenmiyorum, hemen size düzeltme ameliyatı olmak istiyorum” diyen hastaların varlığıdır. Ameliyat öncesi görüşmede burun estetiği sonrası iyileşme süreci hakkında hastaların detaylı bilgilendirilmesi son derece önemlidir. Revizyon ameliyatına karar vermeden önce, iyileşme süresi sabırla beklenmelidir. Hastalara sağlıklı bir düzeltme ameliyatı yapılabilmesi için en az 6-12 ay beklemelerini tavsiye etmekteyiz. Hastaların bu süreçte ameliyatı yapan doktorlarına güvenmelerini ve onunla bağlantıda olmalarını tavsiye ediyoruz.

Bahsettiğimiz süre geçtikten sonra, hasta burun estetiğinden veya fonsiyonlarından hala memnun değilse ve kendi doktoru ile sorunlarına bir çözüm bulamamışsa revizyon ameliyatları ile uğraşan başka bir estetik cerraha müracaat etmelidir.

Revizyon burun estetiği sonrası başarı şansım nedir?
Düzeltme burun estetiği yapılacak hastaların öncelikle umutsuzluğa kapılmamaları, yapılacak uygun bir cerrahi ile çok mutlu olabileceklerini bilmeleri son derece önemlidir. Revizyon burun estetiğinin başarısında en önemli faktör bu konu ile uğraşan deneyimli bir uzman seçimidir. Revizyon hastaları genellikle hayal kırıklığı yaşamış ve güven kaybı olan kişilerdir. Bu nedenle düzeltme ameliyatını yapacak olan doktora güvenmeleri, iyileşme sürecinde daha sabırlı olmalarına ve daha güzel iyileşmelerine sebep olacaktır.

Muayene sırasında doktorunun detaylı bilgilendirme yapması ve düzeltilebilecek veya düzelmesi mümkün olmayan durumları hastasına samimi bir şekilde ifade etmesi doktor ve hasta arasındaki güvenin kurulmasında çok önemlidir. Revizyon burun estetiğinde çoğunlukla burun delik asimetrileri, burun sırtı eğrilikleri, burun ucu şişlik veya çıkıntıları gibi minor sorunlar olabildiği gibi burun sırtında çökme ve burun ucunda ileri derecede şekil bozuklukları gibi major sorunlar da olabilmektedir. Sık rastlanılan sorunlardan bazıları ise burnun yüz oranlarına göre uzun veya kısa olması, burun ucu yüksekliği veya düşüklüğü gibi artistik oranların yakalanamadığı durumlardır.

Hangi teknikler kullanılmaktadır?
Kullanılacak teknik kapalı veya açık olabilir. İlk ameliyatta kullanılmış olan teknik de revizyon için seçilecek tekniğin belirlenmesinde önemlidir. Daha önce kapalı teknik ile yapılmış bir ameliyat ise ve minor sorunlar varsa yine kapalı teknik tercih edilebilir.

Çok fazla kıkırdak sorunları yaşayan hastalarda ise tercihen açık tekniği kullanmaktayız. İhtiyaç halinde karma rinoplasti teknikleri de kullanılabilir.

Revizyon burun estetiğinin alternatif yöntemleri var mıdır?
Çeşitli sebeplerle ikincil ameliyat istemeyen hastalarda hyaluronik asit dolgularla veya yağ dolguları gibi yöntemlerle geçici ve kısmi çözümler olabilmektedir. Bunlar makyaj işlemleri gibi düşünülmeli, sorunların bir süre hafifleyeceği akılda tutulmalıdır. Minör revizyonların büyük bir kısmı lokal anestezi ile düzeltilebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here