Pınar Pekbaş… Girişimci Bir Patron, Lider Bir STK’cı

0
502

Turizm dünyasına adını büyük harflerle yazan girişimcilerinden Pınar Pekbaş, iş dünyasındaki başarısını sivil toplum kuruluşlarında da sürdürüyor. Birçok dernek ve vakıfta önemli görevler alan Pekbaş’ın gözbebeği ise 1905 Ankara Galatasaraylı Yönetici ve İş Adamları Derneği (1905AGS)…

Kurucusu olduğu şehrin en büyük turizm markalarından Effect Turizm ile sektöre yön veren önemli oyuncular arasında dikkat çeken Pınar Pekbaş, bu ay şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’nde. Turizm şirketi yanında bir de danışmanlık şirketi sahibi olan ünlü girişimci, sosyal yaşamında da oldukça aktif. Cemiyet hayatında en özel organizasyonlarında boy gösteren Pınar Pekbaş, aynı zamanda da başarılı bir sivil toplum lideri. TÜRSAB’da 12 yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği görevi yapan Pekbaş, Türkiye Sağlık Vakfı’nda da birkaç yıl yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Bunların haricinde, ANGİKAD Girişimci İş Kadınları Derneği’nde denetleme kurulu üyeliği, TÜSİAV-Türkiye Sanayici İşadamları Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Eğitim Komitesi Üyeliği, Genç Girişim ve Yönetişim Derneği üyeliği görevleri ile önemli STK’larda ciddi projelere imza atan Pekbaş’ın gönlünde ise bir aslan yatıyor. 1905 Ankara Galatasaraylı Yöneticiler ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Pınar Pekbaş, 1905AGS ile kelimenin tam anlamıyla sarı-kırmızı armanın peşinden koşuyor….

Ankara Life Dergisi okurları bizi iyi tanır. Bu şehir ile alakalı nerede bir başarı öyküsü duysak, kente katkısı olan bir isim işitsek hemen soluğu onun yanında alırız. Pınar Pekbaş’ı ofisinde ziyaret ettik…

İş hayatına nasıl girdiniz?
Turizm-İşletme eğitimim sonrasında, 2 sene Ankara Hilton Otel’de çalıştım. Sonrasında branşlaşma tercihimi acentadan yana kullandım.Temel eğitim içerikli profesyonel çalışma yıllarımın ardından, Sabancı Holding Turizm Yatırımları, Şekerbank Turizm Yatırımları gibi önemli gruplarda yöneticilik yaptım. Profesyonel kariyerim esnasında da bir gün yola kendi şirketimde devam edeceğini biliyordum. Doğru zaman nasıl olsa bir gün bana geldim diyecekti ve tam da düşündüğüm gibi oldu.

Effect Turizm’in kuruluş süreci nasıl oldu?
Bir kongre dönüşü sabah uçaktan direkt ofise gittim, sabah kahvemi içerken de ani bir kararla kendi işimi kurmaya karar verdim. Profesyonel çalışma hayatımda hem maddi hem manevi keyfim yerindeydi ama doğru zaman da gelmişti. Hızlı, net ve doğru bir karardı. Kahvemi bitirdikten sonra istifa dilekçemi yönetim kuruluna sundum ve izleyen 1 ay içerisinde tüm hazırlıklarımı tamamlayarak şirketimi kurdum.

Çoğu sektörde erkek egemen yapı var. Bir kadın lider olarak başarıya giden yolda ne gibi zorluklar yaşadınız?
Açık konuşmak gerekirse, sanıldığının aksine bu konuda herhangi bir zorlukla karşılaşmadım. Hedefi önceden belirlenmiş disiplinli her çalışmanın sonucu başarıdır. Turizm alanında da bu durum aynen bu şekilde yaşanıyor. İnsan kendine güvendikten sonra her işin altından kalkabilir. Effect Turizm için de bu böyle oldu. Şirketimin kuruluşunda da en büyük inancım buydu. Tabi ki altyapı çok önemli, yaptığın işte belirli donanıma sahip olmak her sektörde başarının en önemli anahtarı. Benim de bu anlamda profesyonel geçmişimin iş hayatım boyunca büyük katkıları oldu.

Effect Turizm ile hangi projelerde yer aldınız?
Biz, A Grubu Seyahat Acentası faaliyetlerini yürüten bir şirketiz.  Ancak ağırlıklı faaliyetimiz kongre, sempozyum ve iş zirveleri organizasyonları üzerine devam ediyor. Aynı zamanda tatil konusunda 18 yıldır Jolly Tur Çankaya Bölge Acentası olarak faaliyet gösteriyoruz.

Geleceğe dair hayalleriniz ya da planlarınız nelerdir?
Amacımız toplantı alanında butik ve katma değeri yüksek işler yapmak. Önemli Avrupa Birliği projeleri, Birleşmiş Milletler özel heyet ağırlamaları, büyük kurum ve kuruluşların İş Zirveleri gibi prestijli işler referanslarımız arasında dikkat çekiyor.

Sizin için iş hayatında olmazsa olmaz şeyler nelerdir?
İnanmak, donanım, disiplinli çalışmak ve sürdürülebilirlik ruhu…Bu kriterler, hem benim hem de Effect Turizm’in misyonları arasında yer alıyor. Bizim işimiz detayların organize edilmesi üzerine kurulu bir alan. Elbette ‘olmazsa olmazlar’ımız arasında mükemmelliyetçi bir zihniyet hakim olmak zorunda.

Hem başarılı bir iş kadını hem de fanatik bir Galatasaraylısınız. Bunun yanında 1905 AGSD Yönetim Kurulu Üyesisiniz. İş hayatında ve STK’lardaki yoğunluğunuzla nasıl başa çıkıyorsunuz?
Kişinin vizyonunu oluşturan en önemli etken, filtre edilmiş zevkleridir. Benim hayatım da filtre edilmiş bu zevkler üzerine kurulu. Galatasaray da bunlardan bir tanesi. Elbette bu zevkler için vakit çok önemli bir enstrüman. Sanırım ben bu konuda, iş hayatımdan kalan zamanı iyi yöneterek kendime ekstra zaman yaratabiliyorum. Herkesin zaman yaratmasını tavsiye ediyor, hayatın, işten kalan zamanı en kaliteli şekilde geçirmekle anlam kazanacağını düşünüyorum.

Kendi işini yapmak isteyen, kendi ayakları üstünde güçlü bir şekilde durmak isteyen genç arkadaşlara neler söylemek istersiniz?
Donanımına güvenerek kendi işini kurmak üzere yola çıkan her kişinin ihtiyacı olan iki duygu vardır. Bunlardan ilki, kendine güvenmek ve inanmak, ikincisi ise iyi bir fizibilite yapacak kadar gerçekçi bir ruha sahip olmak. Bu ikisi varsa, işe başlamak için beklenen her saniye kayıp zamandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here