Op. Dr. Sema Özden: Vajinal Enfeksiyonlar

0
515

Vajina, zararlı bakterilere karşı savunmada yer alan Laktobasil adı verilen yararlı bakterilerden oluşan bir floraya sahiptir. Bu bakteriler vajinada asidik bir ortam oluşturarak zararlı mikropların üremesini engeller. Herhangi bir nedenle vajinanın asit ortamı azaldığında Laktobasiller azalır ve vajinada enfeksiyon gelişimi kolaylaşır.

Üreme çağındaki her kadında şeffaf, kaygan ve kokusuz vajinal akıntı olması normal ve fizyolojiktir. Alışılmış vajinal akıntının miktarı, kıvamı ve diğer özellikleri değiştiğinde mutlaka hekime başvurmak gerekir.

Vajenin enfeksiyonlarına ‘’vajinit’’ denmektedir. Vajinal akıntılar, kadını jinekoloğa götüren nedenlerin üst sırasında yer alan, kişisel, sosyal ve cinsel yaşamını etkileyen rahatsızlıklardır. Yaşamın hemen her döneminde karşımıza çıkabilmekle birlikte en sık üreme çağındaki cinsel aktif kadınlarda görülürler.

Vajinal Enfeksiyonlar Nelerdir?
Bakteriyel vajinozis: Vajina florasının bozulması ile Gardnerella vajinalis denen bakterinin aşırı çoğalması sonucu oluşmaktadır. Bol miktarda beyaz-gri-hafif sarımsı vajinal akıntı ile karakterizedir.

Özellikle cinsel ilişki ve adet kanaması sırasında artış gösteren çürümüş balık kokusu ile karakterizedir. Ayrıca idrarda yanma, vajinal kaşıntı ve yanma, kasık ağrısı da oluşabilmektedir. Tedavisinde ağızdan ve vajinal yoldan antibakteriyel ilaçlar kullanılmaktadır. Eş tedavisi de önerilmektedir.

Mantar enfeksiyonları: Sıklıkla ‘’candida albicans’’ türü mikroorganizmaların neden olduğu bir enfeksiyondur. En sık karşılaşılan belirtileri vajinal akıntı ve kaşıntıdır. Vajinal akıntıların süt veya peynir kesiği görünümünde olması tipik özelliğidir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında oluşan yanma, acıma ve dış genital alanda hassasiyet, kızarıklık, ödem, kaşıntı ve kaşıntıya bağlı cilt tahrişleri de idrar yaparken yanma-acımaya neden olabilir. Vajinal fitiller, kremler ve ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilmekte, semptomlar ise 1-2 gün içinde gerileyebilmektedir.

Trikomonas enfeksiyonları: ‘’Trikomonas vajinalis’’ adı verilen kuyruklu bir parazit tarafından oluşturulmaktadır. Bol miktarda yeşilimsi, köpüklü ve irritasyon yapıcı vajinal akıntı yapar. Vajen ve vulvada yanma hissi ve kaşıntı da yapabilmektedir. Jinekolojik muayenede ise rahim ağzı tipik olarak çilek görünümdedir.

Trikomonas paraziti sıklıkla cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Tedavisinde ağızdan ve vajinal yoldan antibakteriyel ilaçlar kullanılmaktadır. Eş tedavisi mutlaka uygulanmalıdır.

Önlemler
-Dar pantolon, sıkı ve sentetik iç çamaşırlarından, renkli ve kokulu kişisel hijyen ürünleri ve sabun kullanmaktan kaçınılmalıdır.
-İlişkiden ve adet kanaması bittikten sonra vajinanın içi su veya başka bir şey ile yıkanmamalıdır.
-Eğer bir temizlik yapılacaksa, vajina dış kısmı ılık, duru, temiz suyla ya da asiditesi uygun özel solüsyonlarla yıkanabilir.
-Tuvalet sonrası temizliği mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır.
-Vajinal tampon kullanılıyorsa sık aralıklarla değiştirilmesi önemlidir.
-Adet döneminde ilişkiye girmekten kaçınılmalıdır.
-Herhangi bir spor ya da yüzme sonrası ıslak mayo ile kalınmaması, hemen duş alınması ve mayonun değiştirilmesi önemlidir. Havuz, sauna, küvet gibi ortak kullanılan yerlerin temizliğinden emin olunmalıdır.
-Vajinal enfeksiyonların büyük bir kısmı cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadır.Bu hastalıklardan korunmanın tek ve en etkili yolu prezervatiftir.

Şikayetlerin erken döneminde yapılacak bir jinekolojik muayene ile erken tanı ve tedavi sayesinde kısa sürede çözüme kavuşmanız mümkündür.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here