Melisa Saud: Mekanlara Ruh Kazandıran İç Mimar

0
1389

Melisa Saud kentin en önemli iç mimarlarından. Lübnan asıllı. Girne Amerikan Üniversitesi İç Mimari Bölümü mezunu. Özellikle otel, ofis ve restoran gibi sosyal alanların iç tasarımlarında oldukça başarılı. Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda önemli projeye imza atmış. Sivil toplum kuruluşlarında da oldukça aktif. Türkiye Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi. Lakin Saud’un en büyük özelliği profesyonel hayattaki başarısı değil. Mesleği yaratıcılık gerektiren tüm insanlar gibi iç mimar Melisa Saud’un da son derece renkli ve hareketli bir kişiliğe sahip oluşu…

Ankara Life Dergisi’nin en büyük projelerinden biri olan ‘Kentin En Güçlü Kadınları’ dosyasına Melisa Saud’u davet etmemek büyük haksızlık olurdu. Zira o, 2003 senesinde Antakya Süper Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2005 senesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Girne Amerikan Üniversitesi’nden mezun oldu. Okulun Güzel Sanatlar Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nü 2010’da bitiren genç girişimci, 2016 yılında Ankara’da Saud Design İç Mimari ve Tasarım ofisini kurdu. Kariyeri boyunca yurt dışında ve ülkemizde birçok mimari ve iç mimari projeye imza attı.

Villa, ofis, iş merkezleri, otel, restoran gibi birçok projenin mimari tasarım ve uygulamalarını yapan Saud, 2012 yılından itibaren TMMOB İçmimarlar Odası’nın kayıtlı üyesi. Ankara Life Dergisi’ne verdiği röportajda çocukluk hayalinin iç mimar olmak olduğunu vurgulayan Saud, lisansını iç mimarlık alanında tamamladıktan sonra hemen çalışma hayatına başlamış. “İlk iş deneyimim büyük ölçekli bir alışveriş merkezi projesinin şantiyesiydi” ifadesini kullanan genç girişimci, “inşaatta başlayan projelerde yer alarak işi mutfağında öğrendim. Aynı zamanda yurt dışı gezileri yaparak tasarım alanında dünyada neler oluyor takip ediyordum. Yeterli birikimlerimden sonra Saud Design İç Mimarlık’ı kurmaya karar verdim” diyor.

Başarınızı neye borçlusunuz?
Hangi iş olursa olsun, eğer mesleğinizi severek yaparsanız başarısız olmanız imkansızdır. İşimi severek yapıyorum ve çok çalışıyorum. Her projeyle bizzat kendim ilgileniyorum. Mesleğimde tasarımdan uygulamaya kadar her adımda bizzat yer alıyorum. Haliyle tüm sorumluluğu da almış oluyorum.

Projelerinizi çizerken nelerden ilham alıyorsunuz?
Müşterimin ruhundan ilham alıyorum. Kişinin giyim tarzından dinlediği müziğe, sanata meraklı olup olmayışından beklentilerine hatta dünya görüşüne kadar tüm detayları birleştirerek ortaya bir sanat eseri çıkartıyorum.

Siz de mobilya ve aksesuar tasarlıyorsunuz, değil mi?
Evet. Müşterilerimin bazıları yurt dışından mobilya sipariş ediyor ancak bu gerçekten nakliyesiyle birlikte bir hayli pahalıya geliyor. Ben de hem müşterilerin istekleri doğrultusunda hem de tamamen kendime ait fikirlerle tasarım yapıyorum.

Müşterileriniz her detaya karışıyor mu?
Sonuçta ev onların evi, içinde onlar yaşayacak. Elbette ki nasıl bir mekan hayal ettikleri çok önemli. Bize gelmelerinin sebebi de bu hayali profesyonel dokunuşumuzla ve bakış açımızla gerçeğe dönüştürmemiz. Bazı müşteriler A’dan Z’ye her şeyi bizim yapmamızı istiyor. Bazılarıysa daha müdahaleci oluyor. Fakat her zaman bir orta yol buluyoruz.

Ne tür projeler yapıyorsunuz? 
Otel, restoran, , villa, ofis, stand gibi çeşitli projelerde yer alıyoruz. Halihazırda, villa projesini henüz tamamladık. Yurt dışında Almanya Düsseldorf’ta otel projesi tamamladık. Polatlı Kartaltepe AVM’deki cafe projemiz de yakında teslim edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here