Kendini Keşfetmiş Güçlü Bir Kadın: Dt. Burcu Kocatüfek

0
424

Güler yüzü ve samimiyetiyle insanların kalbinde hemen yer eden Dt. Burcu Kocatüfek, başarılı bir diş hekimi olmasının yanında iki çocuk sahibi bir anne. Kadın kimliğiyle bulunduğu noktada dimdik duran Burcu Hanım, zamanında meslekte kadın olmasından dolayı çeşitli esprilere maruz kalmış ama her başarılı kadın gibi bu gibi olaylara gülüp geçiyor. Herkes gibi o da yaptığı işin güce değil, bilgiye ve tecrübeye dayalı olduğunun altını çiziyor. 8 Mart konulu bu sayımızda kendisi ile mesleği ve kadın olmak hakkında konuştuk.

Diş hekimliği mesleğini tercih etme sebebiniz ne oldu?
İnsanlarla olan sıcak iletişimi ve her zaman teknolojinin var olduğu bir meslek olması beni cezbetti. Ağrısı olan bir hastaya yardımcı olabilmek paha biçilemez olduğu için kanal tedavisi uzmanlığı yaptım. Detayları, üretmeyi ve estetiği sevdiğim için de mezuniyet sonrası genellikle eğitimlerimi dijital diş hekimliği ve estetik diş hekimliği üzerine aldım.
Diş hekimliği aslında psikolojiyi de içinde barındıran değerli bir meslek. Hastalarımız koltuğumuza oturduğunda, niyetleri işlem sonunda, daha da güzel gülebilmek oluyor. Ve biz tüm insanlara gülmenin ne kadar yakıştığını bildiğimiz için, elimizden geleni yapıyoruz. Bir insanı güldürebilmek bence bu sorunun en net cevabı.

Mesleğiniz hassasiyet gerektiren bir alan. Kadın olmanızın bu noktada artıları olduğunu düşünüyor musunuz?
Tabii ki. Mesleğimiz hassasiyet gerektiren ve estetik bakış açısına ihtiyaç duyan bir branş. Ve kabul etmeliyiz ki kadınlar bu konuda varoluşsal olarak daha başarılı 🙂 Elimiz hafif, estetik algımız yüksek, annelik duygularımız içgüdüsel olarak varolduğu için, karşımızdaki kişinin hissettiklerini, kolaylıkla empati kurup anlayabiliyoruz. Bu tabii ki bir erkekte de olabilecek özellikler, ancak biz buralarda daha şanslıyız.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün taşıdığı anlam ile birlikte kadınları bilim dünyasında temsil ediyor olmak size nasıl hissettiriyor?
Öncelikle kadın olduğum için çok mutluyum. Emekçi, üreten, bilim dünyasında yer alan bir iş insanı olmaktan da gururluyum. Kadın girişimci olarak, kliniğimin kadrosu kadınlardan oluşuyor ve 9 kadına istihdam sağlıyorum. Kimisi yarının annesi, kimisi çocuklarına ve ailesine destek olan bir anne. Bu da çok önemli bir duygu benim için. Kadına, kadınlığa, kadınların kendi ayakları üstünde durmasına destek olduğumu hissedebiliyorum.

Dijital Diş Hekimliği global anlamda günümüzün vazgeçilmezi. Bir sürü çalışma, AR-GE, planlama sonucu teknolojik olarak atılmış büyük bir adım mesleğimizde. Bu konuda Türkiye’de öncü kadınlardan olmak da benim için büyük bir onur.

Öğrenim sürecinizde ya da kariyer tercihinizi yaptığınız aşamada cinsiyetiniz kaynaklı eleştirilerle karşılaştınız mı?
Eleştiri değil de espri niteliğinde cümlelere maruz kalıyoruz tabii ki 🙂 ‘Bu dişi siz çekebilecek misiniz?’, ‘gücünüz yeter mi?’ tarzı cümleler olabiliyor. Şunu biliyoruz ki, bizim mesleğimiz için güce ihtiyacımız yok. Bizim işimiz tamamen bilgi ve teknik ile ilgili. Başka da cinsiyet ayrımcılığını düşündürecek hiçbir konu ile karşılaşmadım. Bilakis, kadın diş hekimi olduğum için tercih edilen oldum.

Başarılı bir diş hekimi olmanızın yanı sıra güzel bir annesiniz. Bunların hepsi büyük birer sorumluluk anlamına geliyor. Gücünüzü nereden alıyorsunuz?
Mesleğime duyduğum sevgi, işimle ilgili beni besleyen en büyük kaynak. Bunun yanında hastalarımdan aldığım olumlu geri bildirimler, motivasyon kaynağım. Eşim en büyük destekçilerimden, çocuklarım ise verdikleri neşe ile gücüme güç katıyorlar. Annem ve babam zaten bu yoldaki rol modelim ve güvenim. Sevgili ekibimin bana olan inancı ve işlerine olan tutkuları da benim gücümü oldukça arttırıyor.

Türkiye, kadın haklarının uygulamaya koyulması konusunda öncü ülkelerden bir tanesi. Kadın bir Türk hekim olarak uluslararası alanda bulunduğumuz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kadın bir Türk hekim olarak, öncülerimizden birinin Prof. Dr. Türkan Saylan olduğunu düşünürsek, hem ülkemizin hem de Türk kadın hekimlerinin dünyada adını altın harflerle yazdırdığını ve yazdırmaya devam ediyor olduğunu düşünüyorum. Türk hekimleri gerçekten başarılı, okuyan, araştıran, teknolojiyi takip eden, uluslararası akademik platformlarda ismini duyuran, insana ve insanlığa destek olan bilimsel olarak gelişmeye açık hekimler. Türk hekimlerinin ve Türkiye’nin uluslararası alanda başarılı ve öncü olduğunu düşünüyorum.

Sizin vesilenizle tüm kadınların bu güzel gününü kutluyor, kendine değer veren, kendini seven kadınları sevgiyle kucaklıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here