Güler Yüzüyle Kalbinizi Isıtıyor: Dyt. Müge Özturna

0
634

Bir hayata ne kadar başarı sığdırabilirsiniz? Peki, bu başarılara ulaşmak için çabalarken ne kadar enerjik ve güler yüzlü olabilirsiniz? Uzm. Dyt. Müge Özturna için bu soruların cevabı “Çok!” Böylesine pozitif enerjiye ve yaşam sevgisine sahip olan başarılı ve güzel diyetisyen Müge Özturna, bu sayımıza konuk olarak başkentin en çok okunan dergisi Ankara Life’ın siz değerli okurları ile bir araya geldi.

Uzm. Dyt. Özgür Müge Özturna ile yaptığımız keyifli sohbete geçmeden önce onu Altıntaç Yılın En İyi Diyetisyeni Ödülü’ne götüren yolu oluşturan taşlardan söz etmekte fayda var. Her şey 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde başlıyor. Lisans eğitiminin üzerine yine Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olan Hacette Üniversitesi’nde besin üretiminde HACCP sistemi üzerine tamamladığı yüksek lisans ile uzman diyetisyen ünvanını aldı.

Sadece bu eğitimlerle kalmadı tabi ki. Enerjisini işine kanalize eden ve yaptığı her işte sevgisini ortaya koyan Özturna, 1997-2006 yılları arasında Başkent Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde Kurum ve Klinik diyetisyenliği de yaptı. Bayındır Hastanesi’nde Proje Müdürü olarak yer alan başarılı diyetisyen, 2008-2013 yılları arasında bulunduğu Medicana International Ankara Hastanesi’nde Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü kurarak bu alanda gelişmelere öncülük yaptı. Şu anda 1071 Ankara Plaza’da açtığı özel kliniğinde gelen misafirlerini hiç solmayan güler yüzüyle karşılamaya ve sporcu beslenmesi, kilo kontrolü, çocukluk obezitesi, bireysel ve kurumsal beslenme danışmanlığı gibi alanlarda danışanlarına sevgiyle rehber olmaya devam ediyor.

Öncelikle tükenmek bilmeyen güzel enerjinizden bahsetmek istiyorum. Böylesine yoğun çalışma temposuna rağmen nasıl bu kadar enerji dolu kalabiliyorsunuz?
Tamamen sevgi ile alakalı bir durum. Hayatı ve mesleğimi sevmek böyle bir şey olsa gerek. Kendimi bildim bileli hep çok hareketli olmuşumdur, her şeyle ilgili çok hatta belki de fazla pozitif düşünürüm. Yürüyüş yapmayı çok severim ve doğru beslenmek vazgeçilmezim. İşte tüm bunlar enerjimi maksimuma taşıyor

Enerjiniz iş hayatınıza da gözle görülür biçimde yansıyor. Kariyerinizi diyetisyen olarak şekillendirme kararını nasıl aldınız?
Mesleğimiz insan ilişkilerinde çok iyi olmayı gerektiren bir meslek. İnsan sağlığına en iyi biçimde dokunabilmek ancak ve ancak mesleğe ve insana duyduğunuz sevgi ve aşk ile olabilir. İşte tüm bunlar mesleğimde beni kariyer yapmaya yönlendirdi.

Sevgi ve emeğiniz hak ettiği üzere Altıntaç Yılın En İyi Diyetisyeni Ödülü ile taçlandırıldı. Başarınızın sırrı nedir?
Aslında bu bir sır değil. Çalışmak, çalışmak ve tekrar çalışmak… Bu ödüle layık görülmekten onur ve gurur duydum. Başarmak ve başarıya odaklanmak çok önemlidir ancak başarıyı sürdürmek hepsinden kıymetlidir ve bunun için de sürekli başarılı olmak yerine değerli biri olmaya çalışmak önem kazanır. Çünkü başarı egoya yakındır, sevgi ise değere yakındır.

İlerleyen yıllarda ne gibi çalışmalarda bulunmayı planlıyorsunuz?
Hep hayalim ve hedefim olan çok özel bir çalışma ve üretimin başlangıcını vermek üzereyim. Bununla ilgili yoğun çalışıyorum. Detayları sürpriz olsun.

Sadece estetik kaygıyla zayıflamak için aç kalmak gibi tehlikeli yöntemlere başvurulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Estetik kaygıyla zayıflamak tehlikeli olduğu gibi insan sağlığında da kalıcı hasarlara neden olabilir. Her zaman danışanlarıma söylediğim gibi; doğru bir kilo kaybı, yani sağlığınızı tehdit etmeyecek düzeyde planlanan kilo kaybı süreci ve sahip olmak istediğiniz sağlıklı kilo en doğru kilodur.

Günümüzde kadınlar için “ne kadar zayıf o kadar güzel” ya da “sıfır beden” algısı yerleşmiş durumda. Bu konuya siz hem bir uzman hem de bir kadın olarak nasıl yaklaşıyorsunuz?
Kesinlikle katılmıyorum. Ne kadar sağlıklı bir biçimde zayıflama o kadar enerji bir o kadar da güzellik olduğunu düşünüyorum.

Sıkı sıkıya bir diyet uygulamasa da sağlığını korumak isteyen okurlarımıza verebileceğiniz püf noktalar neler?
Aslında çok önemli bir noktaya değindiğiniz, teşekkür ediyorum. Diyet programları yapıldıktan sonra hangi program uygulanırsa uygulansın, ki sağlıklı program seçimi çok önemli, koruma programı olarak adlandırdığımız süreç̧ hayata dair doğru beslenme davranışı ve fiziksel aktivite ile birlikte oldukça değer kazanıyor. Unutulmamalıdır ki beslenme kişiye özgüdür. Aynı zamanda spor ve diğer fiziksel aktiviteler kişiye özel planlanmalıdır. Bu iki altın anahtar sağlığı korumada çok önemlidir.

Peki, Müge Özturna başarılı bir diyetisyen olarak gün içerisinde nasıl bir beslenme planı uyguluyor?
Protein, vitamin ve lif destekli beslenmek gün içerisindeki enerjimi destekliyor ve gün boyu dinamik kalmamı sağlıyor.

Biraz da günlük hayatınızdan söz edelim. İş dışında sizi hayata neler bağlıyor? Neler ruhunuzu doyuruyor?
İş dışında çok az bir zamanım kalıyor desem… O zaman diliminde de ailemle vakit geçirmek bana çok iyi geliyor. 17 yaşındaki sevgili kızımın bana verdiği enerjinin ise tarifi yok ve tabi ki her kadın gibi alışverişi sevdiğimi söyleyebilirim.

Kariyerinde önemli başarılara imza atmış bir birey olarak hayalleri olan kadınlara neler söylemek istersiniz?
Hayallerinizi süsleyen tüm güzellikler gerçek olsun diyorum. Çünkü̈ hayali olan insan geleceğe umutla sarılmıştır. Sözlerimi Albert Einstein’ın hayal gücüne dair önemli bir sözüyle noktalıyorum; “Hayal gücü güç verir. Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here