Genç ve Başarılı Bir Kadın Girişimci Esma Özyürek

0
734

Genç bir kadın girişimcinin bir başarı hi kayesi daha. Kurumsal bir şirkette yönetici olarak çalıştıktan sonra aldığı eğitimler doğrultusunda kendi güzellik merkezini açarak kısa zamanda başarıyı yakalamış güzel, genç bir iş kadını Esma Özyürek. Esma Hanım, kendi işini kurduktan sonra yeter dememiş, kendisine de büyük hedefler koymuş ve bunun için de hala çalışmaya devam etmekte. Samimiyeti ve gülüşüyle kalbimizde yer kazanan Esma Özyürek ile işinden hayallerine kadar birçok konuda keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Esma Özyürek kimdir?
Kökenimiz biraz karışık aslında. Baba tarafı Balkan göçmeni iken anne tarafı Tatar. Yüksek öğrenimimi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nde tamamladım. Bir süre Halk Bankası’nda çalıştıktan sonra kurumsal bir şirkette yönetici olarak çalışmaya devam ettim. Aldığım eğitimler sonrasında güzellik uzmanlığı alanında kendimi geliştirerek benim için en iyisi olduğunu düşündüğüm bu alanda yükselmeye karar verdim. Ve bugün geldiğim noktaya baktığımda ne kadar doğru bir karar verdiğimi görüyorum.

Bir kadın girişimci olarak kısa zamanda büyük başarı elde ettiniz. Merkezinizin açılışından bugüne kadar neler değişti?
Başarının en önemli kaynağı tecrübedir. Merkezimi açarken belli bir eğitim ve tecrübeye sahiptim, yüreğimde hayallerimle çıktım bu yola. Hayalleriniz, başarma arzunuz ve tecrübeleriniz varsa geriye sadece uygulamak ve çok çalışmak kalıyor. Açıkçası çok çalıştım ve çalışmaya da devam ediyorum. Hayatımın mihenk taşları ailem ve işim. Hayata dair gayem de iyi bir anne ve başarılı bir iş kadını olmak. Her ikisinde de istediğim noktadayım fakat burada duracak mıyım? Elbette hayır, her zaman daha iyisi olmak için hayal etmeye ve çalışmaya devam edeceğim.

Bu mesleği seçmemiş olsaydınız, şu anda hangi meslekte görebilirdik sizi?
Sanırım yine kurumsal firmalarda yönetici olarak çalışmaya devam ederdim.

Bir kadın olarak kendi işinizi kurmadan önceki ve kurduktan sonraki Esma Özyürek arasında ne gibi farklar var?
Kendi işinizi yapmanızın en güzel tarafı başkalarının hayallerini hayata geçirmek için değil kendi hayallerinizi yaşamak için çalışıyor olmanızdır. Bu da zaten en büyük motivasyon. Kararlarımı kendim veriyorum. Öncesi ve sonrasını değerlendirecek olursak; attığınız adımların sonraki aşamalarını düşünür hale geliyorsunuz. Öngörü yeteneğiniz gelişiyor. Daha fazla ne yapabilirim derdinde oluyorsunuz. Müşterilerimle gönül bağı kuruyorum, onlara verdiğim hizmetin karşılığındaki kazancıma odaklanmıyorum, nasıl daha mutlu ederimi düşünüyorum.

İçinde bulunduğunuz sektörde fazla hissedilmese de kadınların iş hayatındaki yeri epey zorlayıcı doğrusu. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Sadece bizim sektör olarak görmüyorum, aslında bütün sektörlerde hayat, kadınlar için oldukça zorlayıcı. Ama ben zorluklara takılıp kalmıyorum sadece, iş değil genel hayatımda da çözüm odaklıyımdır. Pozitif düşünmenin kıymetini biliyorum ve iş hayatımda da olaylara hep iyi tarafından bakarak telaşa kapılmıyorum. Önce tecrübelerimi gözden geçiriyorum, sonra başka insanların tecrübelerinden ilham alıyorum ve en nihayetinde harekete geçiyorum.

Peki, sizce kadınların iş hayatındaki yerini artırmak amacıyla neler yapılabilir?
Kadınlara daha fazla söz hakkı verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle ticari hayatta kadınların hala hak ettikleri yerde olamadıklarını görüyorum. Evet ,varlık gösteriyoruz ama bence yeterince değil. Kadın dokunduğu her şeyi güzelleştirme yeteneğine sahiptir. Yaradılışımız böyle ama ne yazık ki içinde yaşadığımız toplumda bunun karşılığını göremiyoruz. Kadınlara daha fazla güvenilmesine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü yaklaşıyor. Siz bugün hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kadının toplumdaki yeri çok kutsal. Kadın; anne, eş, kardeş, arkadaş, işçi, işveren, öğretmen ve daha sayamayacağım birçok nitelikle çıkıyor karşımıza. Ve hayatın her noktasında emeğini görüyoruz. En önemlisi de insan inşa ediyoruz; en kutsal görevimiz olan annelik ile. Bizim için emek hayatın her alanında var. Evde, işte, sokakta…

Aslına bakarsanız yılın sadece bir gününde kadınların emekçi olduklarının hatırlanması bana yetersiz geliyor. Bu sadece yılda bir gün görülmemeli, her gün bu çabaya kıymet verilmeli. Kadınların eksikliğini hissettikleri en önemli konu takdir görememeleridir. Neden? Çünkü yaptığımız her şey görevimiz olarak adlediliyor ve sonunda hiçbir teşekküre gerek duyulmuyor. Bu çok eksik ve yanlış bir düşünce biçimidir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesi ile söylemek isterim ki; biz kadınlar emeklerimiz karşılığında çok fazla bir şey istemiyoruz. Çabalarımız göz ardı edilmesin ve takdir edilmek konusunda bu kadar cimri davranılmasın, sadece bu kadar…

Biraz hayallerinizden bahsedelim… Kendinizle alakalı hayalleriniz nelerdir?
Şu an zaten hayalimi yaşıyorum. Bu noktadan sonrasında farklı bir yol haritam olmayacak. Bundan sonrası için daha fazla ne yapabilirim diye düşünüyorum. Yurt dışına da açılmak istiyorum. Özellikle coğrafyamızda bulunan, diğer ülkelerde yaşayan kadınlar güzellik konusuna çok önem veriyorlar. Orada muazzam bir pazar var. Yapacağım yurt dışı çalışmalarla iş birliktelikleri oluşturmak istiyorum. ESMA ÖZYÜREK Beauty Center olarak elde ettiğimiz başarılarla daha çok tanınır olmak ilk hedefim.

Dünya üzerinde sizi anlatan, kendinizi oraya ait hissettiğiniz bir yer var mı? Neden?
İnsan için aidiyet duygusu gerçekten çok önemli. Biz insanlar köklerimizi salmak için her zaman bir alan arayışı içinde olmuşuzdur. Şu an bulunduğum yerden memnunum ama geleceğe dair planlarım da yok değil. Ülkemi seviyorum, bir ayağım burada olsun istiyorum ama yaşanmışlık tecrübelerimle karar vereceğim bir başka ülkede de çalışmalarımı ve ikametimi sürdürmek istiyorum.

Esma Özyürek artık bir marka. Peki; kardeş, çocuk, arkadaş, sevgili olan Esma nasıl biri?
Bilemiyorum bunu aileme ve arkadaşlarıma sormak gerekiyor. Ama genel olarak aldığım geri bildirimlere bakacak olursak benden memnun görünüyorlar 🙂 Tatlı sert bir yapıya sahibimdir ama güler yüzden asla ödün vermem. Güldüğümüzde yüzümüzün çiçek açtığını düşünüyorum. Sevgimi söylemeyi severim, bu duyguyu içimde yaşamam. Sevdiğim insanla yaşarım, sevdiklerime sevildiklerini hissettiririm. Bence bu her insanın yaşaması ve yaşatması gereken çok önemli bir davranış biçimi. Her şeyden ödün verebilirsiniz ama sevgiden vermemelisiniz. Benim için olmazsa olmaz bir diğer konu ise samimiyettir. Sevdiklerime karşı samimiyimdir. Sanırım çevremdekilere en belirgin özelliğimi soracak olursanız size ilk söyleyecekleri şey; samimiyetim olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here