FİLM DÜNYASINDA KADIN OLMAK: Erkek Egemen Sektörde Bilgi Ve Tecrübe İle Var Olmak

0
367

Bize hobilerimiz sorulduğu zaman çoğumuzun ilk 5’i arasında film izlemek yer alır. Film izlemenin keyifli bir eylem olmasını sağlayan ise arkasında yatan devasa emek. Sayısız detayın yer aldığı film sektöründe bu detayların her birinin kusursuz olmasını sağlamak için ise alanında yetenekli ve yaratıcı isimler uyum içerisinde üretiyor. Bu yetenekleri bir orkestra şefi edasıyla bir araya getiren isim olan KÜN Medya’nın kraliçesi Burcu Balkan, film sektörüne dokunan kadın elini anlatıyor.

KÜN Medya Yapım’da çalışmaya nasıl başladınız?
Aslında Elektrik-Elektronik Mühendisi’yim. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde master yaptım. 15 yıl bilişim sektöründe holdinglerde ve uluslararası firmalarda çalıştım.

Şirket 2012 yılında eşim Koray Ünal tarafından kuruldu. Prodüksiyon dünyası ile tanışmaya başladım ve içerisindeki matematiği keşfettim ve bu benim çok hoşuma gitti. Sonra sektörü araştırdım.  Sonrasında sektör dinamiklerini kendime yakın bulduğum için ben de bu alanda çalışmaya karar verdim.

Prodüksiyon sektöründe sizi cezbeden taraf ne oldu?
Çalışmanızın sonunda ortaya çıkan üretiminizin hem müşteri hem çalışan hem de izler kitle üzerindeki etkisi. Yaptığımız iş geniş kitlelere hitap eden bir mecrada yayınlandığında o işi yapan ekip arkadaşlarımız da, biz de, müşterimiz de gurur duyuyoruz. Üstüne bir de izler kitlenin beğenisi eklenince günler süren uykusuz ve yoğun çalışmalarımıza değdi diyoruz. Yani yaptığınız işin karşılığını maddi olarak almak bir yana beğeni ve takdir edilme olarak da alabiliyorsunuz. Üretiminiz “raf ömrü” yıl sonundaki kar-zarar ya da ay başındaki maaştan çok daha uzun süreli.

Kadın olarak çalışmak bilişim sektörüne göre daha kolay ya da zor mu?
Her sektörün cinsiyet ayrımsız kendi zorlukları var. Prodüksiyon alanında çalışmanın en zorlu kısmı çekimler. Sahada çekim yapıyorsanız çok zorlu hava şartlarında çalışmanız gerekiyor; kışın soğuk, yazın güneş. Stüdyoda çekim yapıyorsanız da aralıksız, çok uzun çalışma saatlerine uyum sağlamanız gerekiyor. Bir kadın olarak bu alanlarda çalışmak zor. Ancak bayanların çok başarılı olduğu alanlar var, kurgu ve color correction gibi. Benim açımdan ise ne bilişimde ne prodüksiyonda işin üretiminde yer almadığım, hep satış ve proje yönetimi tarafında bulunduğum için zorlukları aynı. Önceden de bir ihaleye gittiğimde teklif veren tek kadın oluyordum, şimdi de çoğu zaman durum değişmiyor.

Şirketinizde bay-bayan dengesi nasıl?
Ofis ortamındaki bay-bayan dengesi yarı yarıya diyebiliriz. Sorumlulukların dağılımı konusunda da eşitlik söz konusu. Bizi başarıya götüren faktörlerden birinin de bu olduğuna inanıyoruz açıkçası.

Yapılanmamız dikeyden ziyade yatay şekilde. Her birim kendi sorumluluklarını, sınırlarını belirler ve çıktıların zamanında ve en iyi kalitede olması için planlamasını yapar.

Müşteri profiliniz nasıl?
Yurt dışı ve yurt içi kamu-kurumsal müşteriler ile çalışıyoruz. Bu müşteri profilinde yurt içi de yurt dışı da olsa beklenti çok iyi tanımlanıyor. Beklenti ne kadar iyi tanımlanırsa ona vereceğimiz cevap o kadar tatminkar oluyor. Kadın müşteriler kesinlikle çok daha detaycı ve disiplinliler. Proje takvimindeki aşamalara daha çok özen gösteriyorlar. Bu da bizim açımızdan motivasyonumuzu yüksek tutarken projenin daha hızlı sonlanmasını sağlıyor.

Yurt dışına da iş yaptığınızdan bahsettiniz, prodüksiyon sektörü orada ne durumda?
Coğrafyaların kendi dinamikleri olmakla birlikte sektördeki kadın-erkek dağılımı bizdeki ile benzer. Saha ya da set ekipleri genellikle erkeklerden oluşuyor, kadınlar daha çok post prodüksiyon tarafında görev alıyorlar. Tabi ki çok iyi kadın yönetmenler var ama oldukça azınlıkta. Biz film denilince hep kameranın önünde görünen oyuncuları düşünüyoruz ancak arkada ondan çok daha fazla bir set ve post prodüksiyon ekibi var. Filmlerin sonunda akan jenerikleri sonuna kadar izlerseniz film yapmanın aslında pek çok bileşenden oluşan zahmetli bir süreç olduğunu görürsünüz. Biz de benzer bir süreçle müşterilerimize hizmet veriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here