Vet. Hek. Op. Dr. Ateş Barut: Ev Yapımı Diyetle Sağlıklı Besleme Mümkün Mü?

0
357

Sağlıklı beslenme uzun ve kaliteli bir yaşamın en önemli anahtarıdır ve tıpkı bizler gibi küçük dostlarımızın da günlük kalori ve besin maddesi ihtiyaçları bellidir. İşte bu yüzden her kedinin ve köpeğin ırkına, yaşına, vücut kondüsyonuna ve mevcut kilosuna göre belirlenmiş uygun beslenme rasyonlarına göre hazırlanmış hazır mamalarla beslenmesi biz hekimlerinin genel tavsiyesi olmaktadır. Ancak hayvanların ev yemekleri ile sağlıklı beslenip beslenip beslenemeyecekleri sorusu da birçok hayvanseverin zihnini kurcalamaya devam eden bir sorudur ve bu yazıda size bu sorunun cevabından bahsetmeye çalışacağım.

Neden bazı hayvanseverler ev yemeği ile beslemek istiyor?
Öncelikle neden bazı hayvanseverlerin ev yapımı diyetlere ihtiyaç duyduğundan bahsedelim. Birçok hayvansever hazır pelet mamalarla beslenen dostunun zamanla bu mamalardan sıkılabileceğini düşünmekte ve hatta onun daha lezzetli yemekleri hak ettiğine inanmaktadır. Bazı hayvanların ise piyasadaki hazır mamalarla karşılanamayacak özel ihtiyaçları olabilir. Şiddetli alerji hastaları ya da ciddi hastalıklar sebebiyle iştahlarını tamamen kaybetmiş hayvanlar bu duruma örnek olarak verilebilir. Bazı hizmet köpeklerinin anormal yüksek metabolik ihtiyaçlarının da standart hazır mamalarla karşılanması güç olabilir. Kimi hayvanseverler ise dostlarını koruyuculardan, katkı maddelerinden ya da üretim işlemlerinden uzak gıdalarla beslemek ister.

Hayvanlar küçük insanlar değildir ve mutfak artıkları ile dengeli beslenme olmaz

Değerli hayvanseverler, öncelikle mutfak artıkları ile kesinlikle dengeli beslenme olmaz ve hazır mamalar dengeli beslenme rasyonlarıdır, istisnai bazı durumlar hariç birçok hayvanın tüm metabolik ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılar. Günümüz yaşam şartlarında ve temposunda bir kedi ya da köpeğe hazır mamalara denk dengeli bir ev yapımı diyeti hazırlamak için gerekli bilgi ve zamana çok az hayvansever sahiptir.

Hazırlamak da korumak da zor
Yani dengeli ev yapımı diyet hazırlamak zaman ve bilgi ister. Böyle bir diyeti hazırlamak kesinlikle hazır mamalardan daha pahalıya gelecektir. Ev yapımı diyetler mutlaka multivitaminlerle, esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlarla desteklenmelidir; çünkü beslenme sadece protein ve karbonhidratlardan ibaret değildir. Dostunuzun yetersiz ve dengesiz beslenmesi kesinlikle sağlığını bozar ve hem beslenme yetersizliği hem de ciddi obezite riski başlar. Ev yapımı diyetlerin hazırlanması kadar korunması da zordur ve taze hazırlanıp tüketilmedikleri sürece ciddi gıda reaksiyon ve hastalığı riski yaratırlar.

Hiçbir kuru mamanın aroması bir ev yemeği kadar lezzetli olamaz ve bir kedi ya da köpek ev yemeği ile beslenmeye başlanırsa bir daha kuru mamaya dönmek neredeyse imkansız hal alır. Bu durum özellikle böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, diyabet ya da idrar yolu taşları gibi hastalıkların varlığında çok önemlidir. Çünkü bu hastalıklar diyetsiz çözülmez. Normal bir rasyon hazırlamak zorsa hasta bir hayvan için hazırlamak imkansızdır.Kuru mamaların diş yüzeylerinde yaptığı mekanik temizliğin yokluğu yüzünden yumuşak ev yemekleri ile besleme, ağız ve diş sağlığını kesinlikle olumsuz etkiler, mutlaka ekstra önlemleri gerekli kılar.

Değerli hayvanserler, günümüzde kedi ve köpeklerin her zamankinden çok daha uzun yaşadığı bir gerçek ve dengeli beslenme uzayan yaşam beklentilerinin en önemli sebeplerinden biri. Günümüz yaşam şartlarında küçük dostlarımızı sağlıklı ve dengeli beslemek için en kolay ve doğru yolun iyi kaliteli hazır mama kullanımı olduğunu bir kez daha tekrarlıyor sağlıklı günler diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here