Selin Eczanesi’nden Bakım Tüyoları

0
330

Sağlık; ruhen ve fiziken tam bir iyilik olma hali… Vücudumuzu bir bütün olarak değerlendirmeliyiz. Cildimiz, saçımız, vücudumuz, enerjimiz aslında hepsi birbiriyle bağlantılı. Güzellik… Her yaşta herkesin istediği peki ne yapmalı ?

Öncelikle cildimizi iyi tanımalıyız. Bu konuda eczacı ya da dermatolog gibi uzman görüşü almalıyız. Çünkü bir ürün çok iyi bir formülasyona sahip olsa bile, eğer cilt yapınıza uygun değilse size iyi gelmeyecektir. Cildimizi doğru tanır, doğru ürünle buluşturursak, istediğimiz sonuca ulaşmak hiç de zor olmayacaktır.

Yaz aylarına yaklaşırken tatil hayalleri kuruyoruz. Peki, sıcağın tadını çıkarırken güneşin zararlı ve yıpratıcı etkilerinden nasıl korunacağız? Bu noktada güneş koruyucular imdadımıza yetişiyor ama doğru seçimlerle. UVA ve UVB filtrelerine ihtiyacımız olduğundan dermokozmetik olmayan güneş koruyuculardan kullanmamalıyız. Çünkü dermokozmetik ürünler bize UVA ve UVB filtrelerini sağlar fakat kozmetik ürünler tek filtrelidir. Tek filtreli ürünler de güneş lekelerinizin oluşmasına neden olur.

Peki, dermokozmetik güneş koruyucuların içinden bize uygun olanı nasıl bulacağız?
Yine mutlaka eczanenize gidip eczacınızdan yardım almanız yararınıza olacaktır. Çünkü cilt tipiniz akneliyse, lekeliyse ya da kılcal damarların yoğunluğuyla ilgili sıkıntınız varsa kullandığınız ürünün formu mutlaka değişecektir. Güneş koruyucu kullanımının çocuklarımız dahil herkesin ihtiyacı olduğu hususunu unutmamalıyız. ”Zararlı mı? Kimyasal var mı?” dediğinizi duyar gibiyim. Dermokozmetik ürünlerde fiziksel koruyucular vardır. Gelen güneş ışığını yansıtma yoluyla korur ve kimyasal değildir. Yazın cildin artan nem ihtiyacını da karşılamak ve cildi kurutmamak güneş koruyucumuz kadar önemlidir.

Cildimiz tamamsa yaza girerken kilolara ne yapmalı?
Kilo, altta yatan nedenlerle araştırılması gereken bir konu. Psikolojik olarak yeme bozuklukları, insülin direnci, yeme alışkanlıkları, metabolizma yavaşlığı, tiroid bezi gibi hormonal düzensizlikler var mı, araştırması yapılmalı. Daha sonra altta yatan nedenle beraber tedavisi yapılmalı. Sorun düzelmezse zayıflama konusunda yol almak zor ve geri dönüşümlü olur.

Hareket ve yeme düzeni değişikliği olmazsa olmazımız. Zaman zaman metabolizma hızımızı artıracak ya da konstipasyon gibi sıkıntılarımızı giderecek takviye edici gıdaları hayatımıza katmak bize daha hızlı yol aldıracaktır. Ama kesinlikle internet gibi güvenilir olmayan, aslında sağlık ürünlerinin satılması suç olan mecralardan sağlığa ciddi zararlı etkileri olan, üretim koşulları belli olmayan ürünlerden medet ummamalıyız.
Saç sağlığı yine çağımız problemlerinden. Hem istediğimiz gibi beslenemiyor hem şehir hayatındaki hava kirliliğinden kaçamıyoruz. Özellikle bayanlar saç boyası gibi kimyasallara ya da yüksek ısılı işlemlere çok maruz kalıyor. Saç sürekli bir yıpranma hali içinde. Bu da dökülme olarak karşımıza çıkıyor. Bir şeyler yapmaya çalışıyor fakat çok fazla reklama maruz kalıyor, doğru seçimlere bir türlü gidemiyoruz.

Öncelikle maruz kaldığımız işlemleri minimuma indirmek gerekiyor. Sonrasında ilk basamak saç dökülmesini tetikleyen temel vitamin ve mineral eksikliğimizi içten tamamlamalı, oral yoldan takviye almalıyız. Saça özel vitamin komplekslerinden bu konuda yararlanabiliriz. Sonraki aşama; doğru formüle sahip, saça uygun, medikal grup bir şampuan kullanımı uygun olabilir. Vitamin, mineral alımı tamamsa şampuan seçimi doğruysa dökülme problemi ortadan kalkmalıdır. Ama bazen dökülme dursa dahi saçta yeni saç çıkışı arzu edilir. Bu basamağa geçtiğimizdeyse şampuan ve vitaminlerin yanına dökülme tipi, cinsiyet gibi faktörlere göre seçimi değişen saç serumları devreye girer. Kimi zaman kişiye özel hazırlanılır ya da hazır formlardan çözüme gidilir ve istenen saç yoğunluğuna ulaşılır.

Unutulmamalıdır ki; sağlıkla ilgili her konu cilt, saç sağlığımız dahil kişiye özeldir. Ve herkeste izlenecek yol ve ürün seçimi değişiklik gösterebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here