Dr. Şale Kutsal Yılmaz: Cilt Bakımında Dermapen ve Dermoroller

0
364

Güzelliğine önem veren kadınların imdadına yetişen uygulamalar her geçen gün yenileniyor. Bunlardan biri de dermapen ve dermaroller uygulamaları. Sonuç olarak aynı etkiyi verseler de uygulama şekilleri birbirlerinden farklı.

Ciltte sarkma, kırışıklık, leke, akne izleri çok sık görülen sorunlardır. Bu sorunlar herhangi bir kremle kolayca düzelemez ve profesyonel destek gerekebilir. Mikro iğneleme diğer adıyla dermapen ya da dermaroller bu sorunlar için seçilebilecek tedavi alternatifleridir. Dermapen veya dermaroller aynı mekanizmayla tedavi sağlayan yöntemlerdir. Aralarında etki anlamında fark yoktur.

Dermaroller; silindir şeklinde, üzerinde çok sayıda, değişik uzunlukta küçük iğnenin olduğu basit bir cihazdır. İğnelerin uzunluğu tedavi edilmek istenen soruna göre seçilir. Dermapen ise minik bir cihazın üzerine takılan özel iğneli uçlarla çalışır. Avantajı, tek bir iğne cihaz tarafından farklı uzunlukta ayarlanabilir ve etkili kullanım sağlar. Çünkü cildin bazı bölümlerinde daha yüzeysel, bazı bölgelerinde daha derin uygulama yapmak gerekebilir. Her ikisinde de amaç cilde minik iğnelemeler yaparak küçük kanallar açmak, tedavi edilmek istenen soruna göre seçilen özel solüsyonlar uygulamaktır.

Cilt üzerinde açılan minik kanallar mekanik olarak cildi uyarır, yara iyileşme mekanizmalarını tetikler, ciltte yenilenme, onarım ve sıkılaşma sağlar. Devamında herhangi bir solüsyon uygulanmasa bile yalnızca bu işlem, cilt için son derece faydalıdır. Ancak genellikle bu yöntem başka solüsyonların eklenmesiyle güçlendirilir. Cilt güçlü bir bariyerdir ve sürülen ürünlerin hepsine geçirgen değildir. Bu nedenle kullanılan pek çok serum ve kremden istenilen oranda fayda sağlayamaz. Bu teknikle beraber uygulanan karışımlar cildin istenilen tabakasına ulaştırılarak güçlü etki sağlanır. Açılan mikro kanallar ile kolajen ve elastin üretimini, hücre yenilenmesini ve dokulardaki kan dolaşımı artırılır. Böylece yeni doku oluşumu görülür.

Mikro iğneleme pek çok soruna yardımcı bir yöntemdir. Saç dökülmesi tedavisinde saçı besleyen, kan dolaşımını artıran ilaçlar uygulanır. Cilt lekelerinde leke açıcılar uygulanır. Cilt çatlakları, akne ve yara izleri tedavisinde büyüme faktörleri, onarıcı ve yenileyici karışımlar uygulanır. İnce çizgiler ve cilt sarkmalarında ise peptidler, lifting yapıcı ilaçlar ve hyalüronik asit kullanılabilir. Ayrıca vitamin, mineral, aminoasit uygulamaları pek çok sorun için kullanılabilecek içeriklerdir.

Unutulmaması gereken bir konuda bu tedaviler için bir sorun olması şart değildir. Sorunsuz bir ciltte anti-aging amaçlı uygulama yapmak cilt sağlığını korur ve yaşlanma etkilerini geciktirir.

Tedavi öncesinde cilt temizlenir. Cilde lokal anestezik krem sürülerek 15-20 dakika beklenir. Sonrasında mikro iğneleme yapılır. Uygulama yalnız yüze değil saçlı deri, dekolte, el gibi ihtiyacı olan her yere yapılabilir. Leke tedavilerinde çok yüzeysel uygulama yeterli olurken, akne izi ve yara izlerinde daha derin uygulamalar tercih edilir. Cilt yüzeyinde gözle görülmeyen çok sayıda mikro kanal açılır. Tedavi edilmek istenen probleme göre seçilen solüsyonlar uygulanarak bir süre bekletilir.

Tedavi sonrasında kısa sürede düzelen kızarıklık oluşabilir. Güneş koruma dışında özel bir bakım gerekmez. Günlük hayatı aksatmaz, her mevsim ve her cilt rengine uygulanabilir. Uzman kişiler tarafından yapıldığında riskli bir uygulama değildir. Ancak bilinçsiz kullanımı alerji, enfeksiyon, leke hatta yara izi oluşumuna neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here