Bir Başarı Hikayesi: Cümcük Makarna

0
852

Cümcük Makarna, iki kardeş kadın girişimcinin farklı sektörlerde çalışırken kurduğu bir aile şirketi. Estetisyenlik yaparken çocukluğundan bu yana mutfağa olan tutkusundan dolayı böyle bir yer açma hayaliyle yola çıkan Şükriye Şatıroğlu ve 23 yıldır aktif olarak diş hekimliği yapan Betül Şatıroğlu, yeteneklerinin Selanikli anneannelerinden geldiğini söylüyor. Doğal ve ev yapımı ürünler üreterek lezzetli yemekler ortaya çıkaran başarılı kadın girişimciler Şükriye ve Betül Hanım ile Cümcük Makarna hakkına konuştuk…

Şükriye Hanım, Cümcük Makarna’nın kuruluş hikayesi nedir?
11 yıl Tunalı’da estetik merkezi işlettikten sonra çocukluğumdan bu yana mutfağa olan tutkum ve düşkünlüğüm beni bu sektöre girmemi sağladı. İyi ki de olmuş. Rahmetli anneannem Selanikliydi ve yaptığı yemeklerin lezzetleri mükemmeldi diyebilirim. Güzel yemek yapma kabiliyetimi anneannemden aldığımı düşünüyorum. Bu kabiliyetimden dolayı aklımda hep taze, doğal gıda üretimi ve işletme sahibi olmak vardı. Bunu da başardık.

Bir kadın girişimci olarak iş hayatında ayağınıza takılan neler var?
Doğal, kaliteli, ev yapımı ürünler üretmek ve bunları bu kadar seçeneğin içinden bulmaz biraz zor. Kalitesiz ve endüstriyel malzeme kullanan işletmelerle aramızda olan fiyat farkı ayağımıza takılmıyor desek yalan olur. Çünkü Cümcük, butik ve evsel üretim yapan bir işletme. İşletmemiz açık mutfak ve kullanılan malzemeler tamamen evimize en kıymetli misafirimiz geldiğinde kullandığımız malzemelerdir. Çoğu yerlerde sağlıksız ve endüstriyel malzemelerle yapılan gıdalar var ve biz bunlarla savaşıyoruz.

İş hayatınızda karşılaştığınız zorluklarla nasıl başa çıkıyorsunuz?
Biz bir aile şirketiyiz. Bize emek veren çalışanlarımızı da ailemize dahil ettiğimiz için çok da zorlandığımızı söyleyemeyiz. Çünkü Cümcük, ikimizden ibaret değil. Emek verenleriyle bir aileyiz ve buraya gelenler bizim müşterilerimiz değil misafirlerimiz. Dolayısıyla misafirperverseniz eğer bir işletmeyi idare etmek çok da zor değil.

Peki, sizce ülkemizde kadınların iş hayatında bulunma oranı yeterli mi?
Geçmiş yıllara bakarak devletin verdiği imkanlarla kadınların iş hayatında bulunma oranının gün geçtikçe arttığını düşünüyorum. Kadın çalışanları istihdam eden işletmelere tanınan imkanlar sayesinde bu oranın daha da artacağına inanıyor ve butik bir işletme olarak kendi imkanlarımız dahilinde elimizden geldiğince destekliyoruz.

Sizce çalışma ortamında kadının başarısından korkuluyor mu?
Evet, korkuluyor. Erkek egemen toplumlarda ekonomik özgürlüğü olmayan kadınlara maddi ya da manevi şiddet uygulanmasına sık rastlanır. Bir kadın güçlenip ekonomik özgürlüğünü eline aldığında erkek artık onu baskı altına alamayacağından endişe eder. Çünkü kadın güçlenirse yanına kendi gibi birçok kadın toplar. Birçok kadına örnek olur. Cümcük ailesi olarak kendi maddi özgürlüğünü eline almak isteyen birçok ev hanımını istihdam etmekteyiz. Bu da kuruluşumuzun kutsal görevlerinden biridir.

İyi bir iş kadını olmak için neler yapılmalı?
Her şeyden önce işinin başında durmak gerek. Bir iş sahibiyseniz eğer işletmenizde bulunan herkesten daha çok çalışmanız gerekmektedir. Ama bu para için yapılacak bir şey değil. Başarı için çalışırsanız başarıyla birlikte kazancınız da artacaktır. Başarı kesinlikle tesadüf değildir. Kazancınızı ve birikiminizi işinize aktardığınız sürece de marka olma yolunda ilerlersiniz. Kurtuluş Savaşı hiçbir zaman unutulmamalıdır. Çünkü Kurtuluş Savaşı, kadının başarısının en güzel imzasıdır.

Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?
Aslında geleceğe yönelik çok hedeflerimiz var fakat değişmeyecek tek hedefimiz; profesyonel bir anlayış ve amatör bir ruhla kocaman bir Cümcük ailesi oluşturmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here