Tırnak Bakımında Protez, Jel ve Akrilik Dokunuşlar

0
804

Güzelliğin anahtarı detaylarda gizli. Tırnaklar da güzel bir kadının en önemli tamamlayıcı unsuru. Bakımlı bir el ve tırnak, zarif bir görünüm yakalamak isteyenlerin atlamaması gereken bir konu. Neyse ki artık tırnaklarda da mükemmel görünüme sahip olmak için protez, jel ve akrilik uygulamalar gibi daha kalıcı ve doğal görünümlü yöntemler mevcut.

Protez, jel ve akrilik tırnak; tırnak yiyenler ve tırnak uzatamayanlar için uygulanan bir yöntemdir. Aynı zamanda tırnak ve el bakımına düşkün kadınların en çok tercih ettiği uygulama yöntemidir. Kullanım süresi kişinin tercihine bağlıdır. Çünkü uzun süre kullanımda hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Tırnak vücutta bulunan ölü tabakadır. Kesilip atıldığı için 15 günde uzar. Dipten uzadığı için protez tırnak uygulaması yapılan kişiye ayda bir tekrar ederek uygulamaya devam edilir.

Dayanıklı ve de istediğiniz uzunlukta bir tırnağa sahip olmak isteyebilirsiniz. Tırnak uygulama yöntemleri jel, yarı jel ya da akrilik şekilde yapılır. En sağlıklı olanı yarı jel ya da jel uygulamasıdır. Ayda bir uygulamaya gelerek istediğiniz görünümü sağlamış olursunuz.

İlk etapta uygulayan uzman estetisyen jelin tamamıyla tırnağı kaplar. Tırnak uzamaya başladıkça kendi tırnağınızın üzerine yapılan uygulama da daha doğal bir görünüm kazanır. Endişe etmeyin! Havayla temas ettiği için hiçbir zararı yoktur. Takma tırnaktan farklı olarak tırnak ucuna özel bir malzeme kullanılarak yapılan ek uzantılardır.

Çeşitli uygulama yöntemleri vardır. En yaygın olanı, tırnak ucuna yapıştırılan protezin sonrasında tırnağı birkaç kat jel malzeme ile doldurarak tırnağın şekillendirilmesidir. Tırnak işlemi yaklaşık 1,5-2 saat sürer. Tırnak yeme alışkanlığı olanlar, tırnaklarında renk ve şekil bozukluğu olan ya da bunların dışında tırnağını uzatmak isteyen ancak kırılmalar yüzünden bunu başaramayan kişiler için oldukça uygundur. Protez-jel tırnak estetik açıdan son yıllarda bayanların en çok talep ettikleri konuların başında yer almaktadır.

“Protez-jel tırnak kimlere uygulanabilir?” ilk akla gelen sorulardan biridir. Eğer tırnaklarınızda renk ve şekil açısından bir problem varsa, tırnaklarınız çok çabuk kırılıyor ya da ikiye ayrılıyorsa, tırnaklarınızı istediğiniz gibi uzatamıyor ya da sürekli olarak tırnaklarınızı yemekten şikayet ediyorsanız protez-jel tırnak sizin için eşsiz bir çözüm sunabilir.

Protez tırnaklar; takma tırnak ve jel yöntemi ile olmak üzere iki şekilde uygulanır. Takma tırnak ile protez tırnak işlemi eski bir yöntemdir. Bu işlemde öncelikle oje aşaması yapılmadan manikür uygulanır ve tırnaklar, tırnak etleri, eller protez için uygun hale getirilir. Özel bir sıvı ile sağlam takma tırnaklar tırnaklara yapıştırılır. Takma tırnaklar, tırnakların durumuna göre bütün olarak ya da uç kısım olarak takılır. Sonrasında tırnağın sabit ve sağlam olması için özel yoğun bir ışık, tırnak üzerine birkaç saniye tutulur. Takılan protez tırnak boyutlandırılır, uç ve üst kısımlardaki çıkıntılar giderilir, pürüzsüz hale getirilir. Sonrasında protez üzeri temizlenir ve koruyucu bir ilaç sürülür. Bu ilaç ojeye benzer ve korumanın yanı sıra sağlamlaştırma özelliğine de sahiptir. Sonrasında kişisel tercihe göre oje ya da cila uygulaması yapılıp tırnaklar kurutulur ve takma tırnak ile protez tırnak işlemi tamamlanır.

Jel yöntemi ise daha yeni bir yöntemdir. Çok daha doğal bir görünüm sağlar. İşlem, kişinin kendi tırnağı üzerine özel, kıvamlı bir jel sürülüp şekillendirilerek yapılır. Öncelikle manikür ile el ve tırnaklar protez için hazırlanır. Sonrasında tırnak üzeri özel bir el aleti ile pürüzsüz hale getirilir ve bir parça jel koyulur. Bu jel fırça ve sert el aletleri ile tırnak formunda şekillendirilir. Bu aşamada uygulayıcının el becerisi çok önemlidir. Ardından yapılan tırnak özel bir cihazın ışığı ile sabitleştirilir. Sabitlemeden sonra tırnak ucu için daha beyaz renkte bir jel ile tırnak ucu oluşturulur ve yeniden aynı ışık ile sabitleme aşaması yapılır. Bu aşamalardan sonra tamamen sabitleşen tırnak pürüzsüz hale getirilir ve şekli revize edilir.

Tırnak yapıldıktan sonra kişisel tercihe göre oje ve cila uygulaması yapılarak tırnaklar kurutulur. İşlemler ortalama 1 saat sürer. Söz konusu işlemler ile yapılan protez ve estetik tırnaklar kullanıma gösterilen özene göre 1-1,5 ay kalıcılık sağlar.

Bu işlemler tırnak yeme alışkanlığı olan, tırnakları uzamayan, kırılan ve şekilsiz olan kişilerde önerilir. Düzenli manikür ile tırnak şeklini iyileştirmeye çalışan kişiler protez uygulaması ile özel günlerde daha estetik görüntüye kavuşabilirler. Bunun yanı sıra yeni evlenecek olan kadınlarda protez tırnak ve tırnak tasarımı daha sağlıklı, estetik bir görüntü için oldukça sık başvurulan bir estetik işlemdir.

Protez-jel tırnak yönteminde ise kullanılan madde yoğun kıvamlı bir sıvı, yani jel. Akrilikte olduğu gibi toz ve sıvı karışımı yapılmıyor. Bu nedenle uygulaması akriliğe göre daha kolay diyebiliriz.

Bazı jel çeşitlerinde tıpkı oje sürer gibi uygulama yaparken bazılarında daha yoğun kıvamlı bir jel ve fırça yardımıyla şekil vermek gerekiyor. Yine de şekil vermek akriliğe göre daha kolay çünkü jel, akrilik gibi koyulduğu noktada top olarak kalmak yerine biraz yayılarak yüzeyi düzleşiyor. Yine de uygulaması belirli bir uzmanlık isteyen bir ürün çünkü doğru malzemeleri doğru sıra ve doğru kalınlıkta uygulamak gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here