Prof. Dr. Serdar Öztürk: Estetik ve Sağlıkta Burun Ameliyatı

0
1071

Altın oran… Mimaride ve sanatta Antik Mısır’dan beri ideal olanı ve dengeyi yakalamak için kullanılan ve daha sonraları Leonardo Da Vinci tarafından ilk kez resimde uygulanan bir matematiksel düzendir. Yüzyıllardır yol gösterici olarak kullanılan bu oran, günümüzde aynadaki görünümlerinden mutlu olmayan ya da şekil bozukluklarından dolayı sağlık problemleri yaşayanların sorunlarına çözüm olmak adına sağlıkta ve estetik amaçla kullanılıyor. Bunun bir sonucu olan burun estetiği konusunu; Gülhane Askeri Tıp Akademisi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği’nde uzmanlık eğitimini estetik alanının Amerika’daki önemli isimleriyle yaptığı önemli çalışmalarla destekleyen, Facial Plastic and Reconstructive Surgery kitabının çeviri editörü Prof. Dr. Serdar Öztürk, Ankara Life okurları için anlattı.

Yaygın olarak hangi şikâyetlerle karşılaşıyorsunuz?
En sık gelişimsel ya da travmatik burun şekil bozuklukları ile karşılaşıyoruz. Bunun yanında son yıllarda özellikle düzeltme (revizyon) burun estetiği vakalarında çok ciddi bir artış dikkati çekiyor. Bu şikâyetlere en sık olarak nefes güçlüğü yaratan burun içi eğrilikleri ve konka büyümesi gibi sorunlar eşlik etmekte.

Burun ameliyatı öncesinde yapılması gereken hazırlıklar neler?
Burun ameliyatı öncesinde yapılması gereken işlemler hakkında hastalarımızı ilk muayene sonrasında detaylı bilgilendiriyoruz. Eğer hastanın eşlik eden önemli bir hastalığı yoksa hastalar muayene sonrası hemen ertesi gün bile ameliyata hazır hale gelebiliyorlar.

Ancak ilk muayenede; hastanın mevcut alerjik rahatsızlıkları, diabetes mellitus, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklarının not edilmesi ve ilgili uzmanlardan görüş alınarak hastanın hazırlanması durumunda ameliyat daha güvenle yapılabiliyor.

Operasyon esnasında ne gibi teknikler uygulanıyor?
Burun estetiğinde temel olarak kapalı ve açık rinoplasti teknikleri kullanılmaktadır. Ben her iki tekniği de kullanan bir hekimim. Ama tercihen kapalı teknik kullanıyorum. Kapalı teknik rinoplastiyi tercih etmemin sebeplerinden bazıları; daha az şişlik ve morluk olması, burun ucu ve kolumella dediğimiz bölgelerde kalıcı ödemlerin ve izlerin olmaması, burun lenfatik sisteminin daha az zarar görmesinden dolayı daha hızlı iyileşmedir.

Açık teknik rinoplastiyi ise genellikle daha önce ameliyat olmuş hastaların düzeltme işlemlerinde tercih etmekteyim. Bu iki tekniği kombine ettiğim karma rinoplasti uygulamaları da yapmaktayım. Özellikle son yıllarda uyguladığım preservation rhinoplasty tekniği ile çok daha kısa sürede iyileşme olabilmektedir. Overlap tekniği ile 3D şekillendirme, letdown tekniği gibi yöntemleri de uygun vakalarda kombine olarak kullanabiliyoruz.

İyileşme sürecini siz nasıl takip ediyorsunuz?
Ameliyat süresi 1-2 saat arasında olmaktadır. Anestezideki gelişmeler sonucu kısa sürede uyanma sonrası 4-5’inci saatlerde evlerine dönebilmektedirler. Bu ameliyatlarda koruyucu rinoplasti tekniklerini kullanmam sebebiyle hastalarımız ameliyat sonrası süreci neredeyse ağrısız geçirmektedirler. Tamponsuz ameliyat yapabildiğimiz gibi gerekli durumlarda delikli silikon tampon uygulamaları ile hastalarımız ameliyat sonrası kısmen nefes alabilmektedir. Bu tamponların ve atelin çıkarılması işlemleri de ağrısızdır diyebilirim.

Tampon konulmuşsa genellikle ikinci gün, ateli ise birinci haftada çıkarmaktayız. Hastalarımız bana veya asistanıma 24 saat süreyle doğrudan telefonla ulaşabilmektedirler.

Estetik operasyon sonrasında hangi konulara dikkat edilmelidir?
Hastalarımız 2 gün sonrasında kahve içmek için dışarı çıkabilmekte veya arkadaşları ile görüşmeye gidebilmektedirler. Özellikle erken dönemde travmaya maruz kalınmaması son derece önemlidir. İlk 2 ayda kemik iyileşme olacağı unutulmamalıdır. İlk birkaç hafta burun içi temizliğin dikkatli bir şekilde yapılması burun içi yapışıklıkları önleyecek ve olası nefes sorunlarının önüne geçecektir.

Estetik burun operasyonları ilerleyen zamanlarda tekrar uygulanabilir mi?
Bir hasta estetik ameliyat geçirmişse ve herhangi bir nedenle mutsuzluğu varsa ikinci bir ameliyat için en azından 6 aylık bir sürenin geçmesini tavsiye etmekteyiz. Revizyon ameliyatlarından daha sonra bahsedeceğim ama beşinci hatta sekizinci ameliyatlar için bile gelen daha komplike hastalara bile düzeltme yapmaktayız. Bu şekilde başka merkezde ameliyat olmuş ve bir sebeple sorun yaşamış hastalar, hastalarımızın yaklaşık yüzde 25’ini oluşturmaktadır.

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Başarılı bir burun estetiği ile çok daha genç, dinamik ve güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz. İlk muayenede doktorunuzla birlikte burnunuzun tasarlanması size ameliyat sonrası hakkında bir fikir verecektir. Yüz oranlarınıza uygun bir tasarlamanın doktorunuz tarafından uygulanması ile harika bir sonuç alınabilir ki burun estetiği özgüveni en çok artıran estetik ameliyatların başında gelmektedir.

Doktorunuzun size göstereceği çok sayıdaki hasta fotoğrafları ile de göreceğiniz gibi yüzünüzdeki büyük değişime psikolojik olarak da hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here