Hip-Hop ve R&B’ye Ankara’dan Bir Dokunuş: II 2

0
138

Müzik olmadan tam olarak bir eğlenceden bahsetmek mümkün değil! Müzikteki çeşitliliğin sınırsız olduğu günümüzde iyi eserlerin diğerleri arasında bir adım öne çıkmasını sağlayan özellik ise “özgünlük.” Yaratıcılıklarını konuşturarak çıkardıkları parçalar ile hem dinleyenleri kendilerine hayran bırakan hem de özgür ruhlarıyla yenilikler denemekten geri kalmayan Anıl Kırmızıgül ve Ömer Can Bayıraş, gerçekleştirdiğimiz dolu dolu ve bir o kadar da eğlenceli sohbette bir araya gelerek oluşturdukları II 2’yi anlattı.

Müzikle tanışma ve II 2’yi oluşturma hikayenizi anlatır mısınız?
Kendimizi bildik bileli müzikle içli dışlıyız. Anıl sahnede, bense olayın mutfağındayım. İşin hem artistik hem de endüstriyel kısmında ayrı ayrı yıllarca yer aldık. Yıllarca birbirimizle fikir alışverişi yapmamız ve iyi iki dost olmamız bizi ortak bir projede birleştirdi diyebiliriz aslında. Ortak bir projede birleşmek hep aklımızdaydı ve ülkemizdeki underground müziğin çıkışıyla doğru zamanın bu olduğuna ve artık II 2 projesinin hayata geçmesi gerektiğine karar verdik.

Sadece ülkemizde değil bütün dünyada büyük projelere imza atmak istiyoruz. Bu yüzden bir araya gelmemiz gerektiği inancını hep taşıyorduk. Müzik sektörünün şu anda aldığı şekli inceledikten sonra da bunun için doğru zaman olduğuna karar verdik ve II 2’yi hayata geçirdik. İyi ki de yapmışız diyoruz çünkü işimizi sevgiyle, zevkle ve büyük bir ciddiyetle yapıyoruz.

II 2’nin müziğini nasıl tanımlarsınız?
R&B ve Hip-Hop tarzlarını bir araya getirerek oluşturduğumuz zeminde kendimize has müzikler üretiyoruz. Dünyanın farklı şehirlerinden sanatçılarla da bir araya gelerek onları stüdyomuzda ağırlıyoruz. Birlikte ürettiğimiz farklı tınılardaki parçalarla müziğimizde çeşitlilik yaratmayı ve daha geniş bir kitleye hitap etmeyi hedefliyoruz. Bizim müziğimiz aslında eğlence ve bozulmaz bir iç disipline dayanıyor. Bu yüzden kaliteli işler çıkarmaya ve bunun arkasında yatan sıkı çalışmayı dinleyiciye sezdirmeden onları eğlendirmeye çalışıyoruz. Bizi dinledikleri zaman bundan keyif almalarını istiyoruz ve şu anda bu konuda başarılı olduğumuzu düşünüyoruz.

Oldukça hareketli bir sektördesiniz. Dışarıdan çok eğlenceli görünüyor fakat bize biraz da iç disiplininden bahseder misiniz?
Yaptığımız iş bizim için de çok eğlenceli fakat çok uzun süredir ara vermeden çalışıyoruz. Bizim için iş disiplini çok önemli. Olabildiğince projelerimizi kendi belirlediğimiz zamanda ve hatta daha da öncesinde bitirmeye çalışıyoruz. Kendi aramızda birbirimizi sürekli motive ederek kendi içimizdeki disiplini böyle sağlıyoruz. Sektörün bizim için zor kısmına değinmek gerekirse; gerek ülkemizden gerekse diğer ülkelerden sanatçılarla bağlantı kurmak pek kolay olmuyor.

Performanslarınızda en çok hangi tür müzikleri kullanmaktan keyif alıyorsunuz?
Ağırlıklı olarak R&B ve Hip-Hop türlerini kullanarak oluşturduğumuz bir taban kullanıyoruz. Bunun üzerine kendimize özgün yorumlamalar yaparak orijinal parçalar ortaya çıkarıyoruz. Performanslarımızda bize ait olan eserleri kullanıyoruz ve bundan keyif alıyoruz. Çünkü müziği, müzik üretmeyi seviyoruz ve ürettiğimiz müziği dinleyicilerimizle paylaşmaktan, onlardan olumlu geri dönüş almaktan büyük keyif alıyoruz.
Görsel uyumunuza bakarak bir ekip olduğunuzu söylemek hiç de zor değil.

Performanslarınıza hazırlanırken de bu uyumu hissediyor musunuz?
Birbirimizi uzun zamandır tanıyoruz. Birbirimizle uyumlu olduğumuz için mi iyi anlaşıyoruz yoksa iyi anlaştığımız için mi bir uyum oluşturuyoruz bunu söylemek çok zor. İkimiz de üretken ve eğlenceli karakterlere sahibiz. Bu yüzden üretirken çok eğleniyoruz ve bu da işimize yansıyor sanırım. Anıl’ın çok ilginç ve yaratıcı fikirleri oluyor ve çoğunlukla fikir ayrılığı yaşamıyoruz. Uyumumuzu sağlayan en önemli faktörlerden biri de sosyal hayatta da çok ortak noktamızın olması diyebiliriz. Ortak paylaşımlarımızın sayısı yüksek olduğu için birbirimizin dilinden anlıyor ve sağlıklı iletişim kurabiliyoruz.

II 2 her zaman iki kişi mi yoksa diğer müzisyenlerle ortak projeler de gerçekleştiriyor musunuz?
Müziğimizin çeşitlilik kazanıp gelişmesini seviyoruz. Bu yüzden dünyanın farklı yerlerinden farklı sanatçılarla birlikte çalışmaya özen gösteriyoruz ve sürekli yenilikler keşfetme arayışı içindeyiz. Örnek vermek gerekirse şu anda Golden Boy Music Group (Boston) sanatçılarından Chase Murphy ile single çalışmamız devam ediyor. Bunun yanı sıra yaptığı single ile sosyal platformlarda toplamda 300 milyon dinlenmeye ulaşmış olan Platinum Singer/Producer Treyy G ile maxi single çalışmamızı sürdürüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here