Güldeniz Özcan: ‘’Önyargı En Büyük Engelimiz’’

0
483

Toplumda yaşadığımız engellilere karşı olan önyargı, konu engelli hayvanlara gelince daha da artmaktadır. Doğuştan engelli olan canların yanı sıra insanların dikkatsizliğinden yaşam kaliteleri azalan ya da yok olan veya ölüme terk edilip son anda kurtarılan canlar da önyargıların hedeflerinden biri oluyor. Evlat edinmede engelli canların son sıraya atıldığı ülkemizde bu bilincin yerleşmesi için öncelikle önyargıların kırılması gerektiğine inanan köpek dostlarımızın dadısı Güldeniz Özcan ile engelli canlar hakkında konuştuk.

Güldeniz, öncelikle hayvanlar ve sahipleriyle çok sık bir arada olan biri olarak engelli hayvanlara toplumdaki bakış açısını nasıl görüyorsun?
Engelli hayvanlar hayatımızın kabul etmek istemediğimiz gerçeği ne yazık ki. Aslında hayatımızda yapacağımız çok küçük değişiklikler ile engelli hayvanlara hatta kendimize evimizde gerekli konforu rahatlıkla sağlayabiliriz. Önemli olan bunu istemek diye düşünüyorum. Bana göre engelli hayvanlar ve sahipleri toplum tarafından acınan ama iş yardım etmeye geldiğinde uzak durulan bir durumdadır.

Senin baktığın ya da gezdirdiğin engelli bir can var mı?
Tabi ki var, olmaz mı? Günlük yürüyüş yaptığımız, bakımlarına yardımcı olduğum engelli çocuklar olduğu gibi benim de engelli bir köpeğim var. 4.5 yaşında bir Sibirya Kurdu. Yaklaşık 2.5 senedir de engelli bir hayatı beraber yaşıyoruz. İlk başlarda toplumsal baskı ve acımayı biz de birebir gördük. Hera’ya uygun şekilde yaşam koşullarımızı değiştirdikten sonra şu anda herhangi bir sorunumuz yok. Bunun haricinde günlük yürüyüşünü yaptırdığım tek bacağı doğuştan olmayan bir Sibirya Kurdu var. Yabancı bir ailenin buradan sahiplendiği bir çocuk. Benim gözlemlediğim kadarıyla ev ortamında ya da günlük aktivitelerinde herhangi bir sorun ya da eksiklik yaşamıyorlar.

Engelli canlar için sence neler yapılmalı? Uygulamada neler eksik?
Sokak hayvanlarının bir kısmı doğuştan engelli olsa da büyük kısmının sakatlanmasına, engelli kalmasına biz insanlar sebep oluyoruz. Bu sebeplerin başında trafik kazaları gelirken kazalardan sonra bırakıp kaçmanın acısını, yaptığımız hatanın sorumluluğunu almamak için ölüme terk edilen çocuklar çekmektedir. Aslında sokak hayvanlarına gerekli ortamı sağlayabilsek, onların yaşam alanlarına saygı duysak en baştan engelli hayvanlar için büyük adım atmış oluruz. Engelli kalmalarına sebep olmamak bile başlı başına bir başlangıçtır bana göre.

İnsan – hayvan ayrımı yapıp kendimizi üstün görüyorsak o zaman buna göre insan olmayı öğrenmeliyiz. Her türlü sorunda olduğu gibi çözümü kendimizde başlatmamız gerektiğine inanıyorum.

Engelli canların yaşam kalitelerini artırmak için birçok materyal var, bilmeyenler için bunları öğrenebilir miyiz?
Engelli çocukların yaşamlarını kolaylaştıran materyallerde yürüteçler ve protezler genel olarak bildiklerimiz arasındadır. Bunun haricinde benim kızımda da kullandığım ayak düzleştiriciler ve ayrıca kalça destek tasmaları var.

Sorunlar benzer olsa da çözümler çocuklara özel olarak şekillenebiliyor. Bazen hayvan sahipleri ihtiyaçlarına yönelik çözümleri kendileri üretiyor.

Evlat edinmede aslında engelli canlara öncelik sağlanmalı ama bu ülkemizde pek de yapılan bir şey değil. Bu farkındalığı oluşturmak için neler yapılmalı?
Hayvan sahibi olmanın ya da hayvanlarla yaşamanın zor olduğu dönemler yaşarken engelli çocuklara öncelik sağlamak kolay olmuyor.

Tek ihtiyacımızın bilinçli ve vicdanlı olmak olduğunu düşünüyorum. Hayvanları muhtaçlık kategorisinden çıkartmalıyız. Birlikte yaşadığımız canlılar olduğunu anladığımızda onların ihtiyaçlarını daha iyi anlayıp buna göre hareket edersek sorun bir nebze çözülebilir.

Engelli çocuklar hayatımızda bir yük değildir. Aksine sağlıklı çocuklardan ya da bizden farkları yoktur. Şöyle düşünmek gerektiğine inanıyorum; nasıl ki sizin doğurduğunuz bir çocuğun engeli olsa da ona en iyi şekilde bakarsanız, diğerleri için de aynısı olmalı. Siz zaten evlat edindiğiniz bir çocukla, -engelli olsun olmasın- yaşamaya başladığınızda onun sizinle nasıl konuştuğunu anlayacaksınız. Bu yüzden en büyük engel önyargılarımız. Önyargılarımızı kırdığınızda emin olun daha mutlu bir insan olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here