Fzt. Mehmet Şen: Manuel Terapi ile Ameliyatsız Tedavi Mümkün

0
869

2007 yılında Dumlupınar Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü mezuniyetinin ardından kendisi için bir tutku olan Gençlerbirliği Futbol A Takımı’nda 7 yıl fizyoterapist olarak görev yapan Fzt. Mehmet Şen, sonu gelmeyen eğitimlerine deneyimlerini de ekleyerek kliniğinde manuel terapi, fizyoterapi ve medikal fitness hizmetleri sunmaya devam ediyor. Osteopati, üç boyutlu skolyoz tedavisi ve medikal bantlama yöntemleri konularında öğrenmeye ve öğretmeye devam eden Fzt. Mehmet Şen, Manuel Terapi’yi Ankara Life için anlattı.

Mehmet Bey, manuel terapi nedir?
Manuel terapi son zamanlarda duyulan bir yöntem olsa bile çok köklü ve etkili bir tedavi yöntemidir. Elle yapılan tedavi anlamına gelmektedir. Hastaların değerlendirilmesi, hastalık sebeplerinin anlaşılması, tedavi edilmesi ve tekrardan iyileşmenin kontrolünün tamamen elle yapıldığı uygulamaları içerir.

Manuel terapi sadece görülen problemi değil organik problemi oluşturan nedenleri de ortadan kaldırmak ve tam bir iyileşme sağlamak amacıyla uygulanır. Bu sayede aynı problemin tekrarlaması önlenir. Aslında net çözüm için fıtığı yaratan sebep tedavi edilmelidir.

Manuel terapinin hedefi fıtık oluşmasına neden olan kök faktörleri ortadan kaldırmaktır. Fıtık kaynaklı oluşan sinir baskısı, kas zayıflığı, kaslar arasındaki kuvvet dengesizliği, genellikle omurga dizilim bozukluğu ve bazı omurların aşırı, bazılarının ise az hareket etmesinden veya hiç hareket etmemesinden kaynaklanabilir. Bunlara günlük yaşam stresi de eklenince hastalık kaçınılmaz olur.

Hep akla şu soru geliyor “elle nasıl tedavi olabilir?” Özetle insanın tüm sistemi beyin kontrolünde bir bütün içinde çalışan otomatik süreçlerden oluşur. Kaslar, kemikler, eklemler, diğer bütün organlar birbirleriyle beyinden çıkan aynı sinir sisteminden dal alan sinir ağlarıyla bağlıdır. Manuel terapi ile vücudun bazı özel noktalarından yaptığımız teknikler ile tüm sistemde değişiklik yaratarak iyileşme sürecini başlatıyoruz.

Omurgadaki her bir omurun diziliminin düzeltilmesi, hareket ve kas kontrolünün artırılması, fıtık olan diskin iyileşme süreçlerinin çalışmasını da sağlayacaktır. Fıtık üzerindeki baskının azalmasıyla birlikte eskisine göre daha iyi kanlanan disk iyileşecektir. Bu tedavi sürecinin devamı olarak kişiye özel hazırlanan egzersiz programıyla omurgaların dizilimi, postür ve kas dengesi sağlanır. Bu sayede hasta kalıcı olarak iyileşir.

Terapi esnasında hangi teknikler uygulanıyor?
Manuel terapi yüzbinlerce farklı teknikten oluşmaktadır. En önemli kısım hastanın detaylı bir şekilde değerlendirilmesi ve analizidir.
Değerlendirme sonrasında hastaya uygun bir tedavi programı çizilmelidir. Bu tedavi programı standart protokollerden değil kişiye özel olmalıdır. Bu yüzden manuel terapistin tecrübesi ve eğitimleriyle geniş bir yelpazeden hastayı değerlendirmesi önemlidir. Manuel terapiyle etkili sonuçlar almak için yüzlerce teknik arasından hastanın patolojik, fizyolojik, anatomik, biyopsikososyal özelliklerine göre en uygun tedaviyi seçmek ve doğru şekilde uygulamak gerekir. Tedavi süreci hastaların kas iskelet sistemine dokunmadan önce zihinlerine dokunmakla başlar.

Kişi her şeyden önce iyileşmeye zihin olarak hazır olmalıdır. “İyileşme, ruhun kendini ifade etmesini engelleyen faktörlerin ortadan kaldırılmasıyla başlar.” Hipokratın bu güzel sözü de bize yol gösterici olmaktadır. Yaşadığı hastalık ve tedavisi hakkında bilgi ve iyileşme sürecinin net olarak anlatılması hastanın paniğini ortadan kaldıracaktır. Tedavinin ilk kısmından sonra biyomekanik konseptler ile tedaviye devam edilmektedir. Ben genellikle eklem mobilizasyonları, eklem manipülasyonları, sinir mobilizasyonları, yumuşak doku mobilizasyonları, kas germe ve enerji, medikal kinezyolojik veya rijit bantlama, derin doku masajı ve medikal masaj, medikal egzersizler gibi teknikleri tercih ediyorum.

Manuel terapilerin uygulandığı rahatsızlıklar nelerdir?
Fıtıklar, bel kayması, boyun düzleşmesi, skolyoz gibi omurga rahatsızlıklarında; sinir sıkışmalarında; tendon-kas yırtılması, donuk omuz gibi omuz problemlerinde; impingement (sıkışma) sendromunda; dirsek problemlerinde; el bileği problemlerinde; karpal tünel sendromunda; kalça problemlerinde; diz rahatsızlıklarında; topuk dikeni, burkulmalar, spor sakatlıkları gibi ayak bileği rahatsızlıklarında ve sağlıklı bireylerde hastalığı önleyici amaçlı uygulamalar yapılabilir.

Seansların süreleri değişkenlik gösteriyor mu? Ortalama kaç seans sonunda sonuç alınabiliyor?
Her hastada seans sayıları değişiklik göstermektedir. Tedavi süreci bir seansta bile sonuçlanabiliyorken bazen de uzayabiliyor. Genellikle günlerdir ağrıdan uyuyamayan hastalar başvuruyor. Tedavisi tam olarak bitmese bile ilk seans sonrasında günlük hayatlarına rahatça devam edebiliyorlar.

Ayrıca şunu belirtmeliyim, iki farklı hastada aynı omurga seviyesinde aynı büyüklükte fıtık olsa bile tedavi teknikleri ve seans sayısı değişiklik göstermektedir. Çünkü her insanın iyileşme süreci kendine özeldir. Ortalama olarak bel fıtığı, boyun fıtığı şikayetleri 4-5 seansta düzelmektedir.

Manuel terapiyi diğer tedavi yöntemlerinden ayıran ve tercih edilmesine sebep olan nedir?
Manuel terapi konseptiyle çalışmak, dedektif misali tüm parçaları bir araya getirerek tek bir sonuç elde etmektir. Detaylı değerlendirme ve analiz yapıldığında şikayetleri yaratan temel sebep ortaya çıkar ve ona yönelik uygun tedavi yöntemleriyle hasta tedavi edilir.

Bu sayede hastalarda kalıcı ve etkili bir çözüme ulaşılıp hastalığın tekrarlanmasının önüne geçilmiş olur. Manuel terapi diğer tedavi yöntemlerine göre kısa sürede iyileşme imkanı sağlar. İlk seansta bile hissedilen belirgin rahatlama, hastanın iyileşme inancını olumlu yönde etkiler ve uygulamalarda tamamen kanıta dayalı teknikler kullanılır. Sadece ellerle yapılan, herhangi bir ilaç kullanılmayan bir yöntemdir ve yan etkisi yoktur.

Terapi öncesinde yapılması gereken bir hazırlık ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar var mı?
Tedavi öncesinde herhangi bir hazırlık gerektirmez. Tedaviye engel olmayacak uygun kıyafetler tercih edilmesi gerekir. Tedavi sonrasında tavsiye edilen ev egzersizlerinin yapılması ve değiştirilmesi istenilen günlük yaşam alışkanlıklarına çözüm sunulması gerekir.
Ancak kanser, sistemik kemik hastalıkları, kanama bozuklukları ve vasküler bozukluklar gibi hastalıklarda manuel tedavi uygulanmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here