Doç. Dr. Tuba Oskay: Cilt Bakımı İçin En Doğru Mevsim Kış

0
730

Sadece cildi temiz tutmak ya da nemlendirici sürmek yetmiyor. Gerçekten sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için her mevsim çok daha profesyonel bir bakış açısına ihtiyaç var. Cilt bakım uygulamaları için en doğru mevsim ise kış ayları… Yaz sonrası görülen sağlık sorunlarının başında cilt problemleri geliyor. Güneş ışınları nedeniyle oluşan cilt kırışıklığı, cilt kuruluğu, güneş lekeleri, çillenme, cilt yapısında kalınlaşma, sivilcelenme, cilt sarkması, kılcal damarların belirginleşmesi ve deri kanserleri gibi rahatsızlıklar birçok kişinin derdi. Kışın ise soğuğun etkisi ile bambaşka sorunlar ortaya çıkıyor. Peki, kışın cildimize nasıl bakmalı, nelere dikkat etmeli, nelerden uzak durmalıyız? Bayındır Hastanesi Söğütözü’nden Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Tuba Oskay, soğuk havanın cildimize etkilerini ve cildimizi korumanın yollarını anlattı.

SOĞUK HAVA KURUTUYOR KIŞ GÜNEŞİ MASUM DEĞİL

Cilt kışın, sıcak günlerden çok daha hassas bir hale gelir. Soğuğa bağlı nem kaybı arttığı için özellikle rüzgarlı havalarda ciltte kızarma, çatlama gibi acı veren sorunlar oluşur. Bu dönemlerde, soğuk ve kuru hava, düşük nem, rüzgar, hava kirliliği, iç ve dış ortamdaki ısı farkının yüksekliği, uzun süre kalınan kapalı ortamlar ve tüm bu faktörlere ilave olarak kış aylarının yarattığı depresif etki; egzama, psoriazis (sedef hastalığı), akne (sivilce), vitiligo, seboreik dermatit gibi deri hastalıklarının artmasına neden oluyor. Önemsenmeyen kar yanıkları ise lekelenmelere hatta daha ağır belirtilerle birlikte cilt kanserine neden olabiliyor.

Güneşe bağlı cilt yanıklarının sadece yaz aylarında yaşanan bir sorun olmadığı bilinmelidir. Bu sorunları önlemenin en kolay yolu; dermatoloji uzmanının cilt tipine özel önerdiği en az 30 SPF’li güneş kremleri güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Güneş koruyucunun 2-3 saatte bir yenilenmesi ve güneş koruyucunun hem UVA hem de UVB tipi güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü UVB ciltte lekelenmeye sebep olurken, UVA ise ciltte daha derin dokulara etki eder ve ciltte uzun vadede sarkmaya ve deri kanserlerine sebep olmaktadır.

Kar sporları ile uğraşırken önlem alınmadığı takdirde maruz kalınan güneş ışınları çok ciddi yanıklara sebep olabilmektedir. Kişide ciddi yanıkların oluşması, hayati riske neden olabilen cilt kanserine (malign melanom) sebep olmaktadır. Özellikle beyaz tenli, açık saç ve göz rengine sahip kişiler daha kolay etkilenebilmektedir. Bu nedenle açık tenli kişiler ciltlerine uygun vitamin içeren nemlendiricileri daha yoğun olarak sürmelidir. Kardan yansıyan ışınlar cilt üzerinde önce kızarıklık oluşturarak soğuk havanın da etkisiyle ciltte kurumalara neden olmaktadır.

Sağlıklı beslenmeye ve vücudun nem dengesini korumaya özen gösterin

Ülkemizde güneş ışınları kış aylarında da kuvvetli olduğu için her mevsim güneşten korunmak büyük önem taşıyor. Kış aylarında sağlıklı beslenme, kaliteli uyku ve stresten uzak durulması cilt güzelliği için önemli unsurlar. Bol su içilmesi, probiyotik yoğurtlar, Omega 3 yağ asidinden zengin balıklar ve yeşil çay cildin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunuyor” diyor.

HANGİ ŞİKAYETE HANGİ TEDAVİ?

Yazın oluşan lekeleri azaltmaya ve deriyi canlandırmaya yönelik cilt bakımı, kimyasal peeling, PRP (cilt canlandırılması ve gençleştirilmesi amacıyla kanın santrifüj edilip, hastaya kendi trombosit kan hücrelerinin deriye enjeksiyon yoluyla verilmesi), radyofrekans (deride gerginlik sağlayan ve kırışıklıkları azaltan tedavi) ve lazer (lekeleri ve kırışıklıkları azaltması ve sivilce izlerinin yok edilmesi) gibi tedaviler uygulanabiliyor.

Bu uygulamalar yaz aylarında yapılamadığı için tedaviye başlamak için en uygun mevsim kış ayları. Bu uygulamaların yanık, leke oluşumu ve kalıcı iz gibi yan etkilerden korunmak için mutlaka uzman dermatologlar tarafından yapılması gerekiyor.

LEKE TEDAVİSİNİN TAM ZAMANI

Gün ışığının olduğu her mevsimde ve saatte, cilt UV ışınlarına maruz kalıyor ve giderek yaşlanıyor. Ozon tabakasındaki incelme, güneş ışınlarının cilde daha fazla zarar vermesine neden oluyor. Bu zararların başında ‘photo-aging’ denilen ışıkla yaşlanma ve güneş lekeleri geliyor. Yaz aylarında bilinçsiz güneşlenme sonucunda kahverengi, çile benzeyen lekeler ortaya çıkıyor. ‘Lentigo’ olarak da bilinen bu lekeler, renk açıcı tedavilerin yanı sıra peeling yöntemi ile de tedavi edilebiliyor.

Güneş lekeleri alında, yanaklarda veya vücudun güneşe maruz kalan her yerinde oluşabiliyor. Cildimizde daha önce bulunan, belki de farkına varmadığımız hafif lekeler güneşte koyulaşıyor. Özellikle açık renk ciltlerde yeni lekeler hemen kendini gösteriyor. Doç Dr. Tuba Oskay, yaz aylarındaki güneş hasarının giderilmesi ve oluşan lekelerin tedavisi için kış aylarının bulunmaz bir fırsat olduğunu ve iyi değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

KİMYASAL PEELING İLE TAZELENİN

Yaz boyu güneşe maruz kalan cildimizin üzerindeki ölü hücre tabakası kalınlaşıyor ve cildin tazelenme ihtiyacı artıyor. Kışa girerken cildin üzerindeki bu ölü hücre tabakasını temizlemek, cildi yenilemek ve doğal güzelliğini ortaya çıkarmak için önerilen yöntemlerden biri de kimyasal peeling. İşlem kişiye rahatsızlık vermiyor, yüzde herhangi bir kızarıklığa, şişkinliğe yol açmıyor. Cildin ölü tabakası hafifçe soyularak tamamen yenilenip, canlanıyor. Bu uygulama cilt içindeki kollajen-elastin sentezini de uyarıp, ince kırışıklıkların azalmasını sağlıyor. Peeling sonrası arınmış ve temizlenmiş cilde dermatoloji uzmanı tarafından reçete edilen ev bakım ürünleri ile bu etkinin uzun soluklu olması da sağlanıyor.

Özellikle akşamları A vitamini içerikli ve beraberinde leke önleyici ürünler, gündüzleri C vitamini içerikli ürünler ve güneş koruyucular bu ürünlerin olmazsa olmazları arasında.

MEZOLIFTING İLE YAŞLANMAYI DURDURUN

Cildin nem verme materyali olan ve doğal olarak yüzümüzde bulunan hyalüronik asit yazın maruz kalınan güneşle belirgin bir şekilde azalıyor. Mezolifting yöntemiyle özellikle yüze uygun vitamin, mineral ve nem tutucu maddeler özel bir enjeksiyon yöntemiyle cilde uygulanıyor. Çinko, bakır gibi eser elementler, aminoasitler, cildin nem dengesini sağlayan hyalüronik asit, C ve E vitamini gibi antioksidan vitaminler direkt olarak cilde enjekte ediliyor. Haftalar içinde cilt, sağlıklı, parlak ve tazelenmiş görüntüye kavuşuyor. Böylece cildin yaşlanması da geciktirilmiş oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here