Bir Çiçek, Bir Hayat, Bir Dokunuş: Anka Çiçekçilik

0
758

Efsaneye göre Anka kuşu ile insanların çok yakın bir ilişkisi var. Efsane der ki; Kaf Dağı’nın zirvesinde yaşayan Anka kuşu uçmak için kanatlarını açtığında ve çırptığında oluşturduğu rüzgâr, bilgi ağacının dallarını titretir ve dalları titreyen ağaç toprağa tohumlarını döküp yeni bitkilerin köklenerek büyümesini sağlarmış. Bu bitkiler de insanların bütün derdine deva olurmuş. Bugün de çiçeklerin her derde deva olduğuna, onların; insanların ruhunu iyileştiren canlılar olduğuna inanan ANKA Çiçekçilik sahibi Can Kaçar, Ankara Life için sevdalısı olduğu çiçekleri anlattı.

Can Bey, çiçeklerle muhabbetiniz ne zaman ve nasıl başladı?
Ortaokul yıllarımda mahallemizde bir bakkal abimiz vardı, onun bir akrabası Kızılay’da çiçekçiydi. Bakkalda tanıştığım o adam hayatıma yön verip çok çok mutlu olacağım bu mesleğe adım atmamı sağladı.

Daha 12 yaşımda onun yanında çıraklığa başlamıştım. Daha sonra hem okul hem çiçekçilik derken okulu bırakıp çiçekçilik yapmaya karar verdim. 11 yıl Kızılay’da Orhan Abi’nin yanında adeta bir eğitim gördüm. Farklı yerlerde çalıştıktan sonra 2015 yılında İncek’te bulunan şu anki çiçek mağazam ANKA Çiçekçiliği açtım.

En çok hangi çiçek neden ilgi görüyor?
20 yıl önce de şimdi de en çok ilgi gören çiçek istinasız Gül. Çünkü Gül kalbe dokunur, her zaman asildir, her zaman kurtarıcıdır. Eskiden insanlar bir gülle evlilik teklifi yaparlardı şimdi tabi ülke olarak çiçek kültürümüz biraz gelişti, güller çoğaldı, yapma şekilleri de arttı. Kutularda, cam fanuslarda, harfli kutularda vb. birçok şekilde günün modasına göre değişiyor.

Evde yetiştirmek için en uygun çiçek hangisi? Hangi özelliği onu en uygun çiçek yapıyor?
Evde yetiştirmek için aslında o kadar çok çiçek var ki, ben bir çiçekçi olarak ayırt edemem ama insanlar hem ölmesin hem bakımı kolay olsun diyorlarsa o zaman önerim kaktüsler. Kaktüsler tabiatı gereği içinde %90’a kadar su barındırırlar ve dolayısı ile su ihtiyaçları yoktur. Kaktüsün boyutuna göre 1-3 ayda değişen aralıklarda az miktarda sulanmaları yeterlidir.

Evde çiçek yetiştirenlerin özellikle dikkat etmesi gereken konular neler?
En önemli konu çiçeklerin sulanma zamanları ve şeklidir. Çiçeklerimizi üstten suladığımızda bolca sulamalı ve suyunu iyice süzdükten sonra yerine koymalıyız. Alt kabında su biriktirmemeliyiz.

Bir diğer konu ise çiçeklerimizi direkt güneş ışığından korumalıyız. Aksi halde UV ışınları çiçeklerimizi yakabilir. Kalorifer peteklerinden de uzak tutmalıyız.

Evi süslemek için en çok tercih edilen çiçeklerden bir tanesi de Orkide. Orkide bakımı hakkında neler söylemek istersiniz?
Orkideler benim gözümde bir bebekten farksızdır. Hassas narin yapılarıyla tıpkı bir bebek gibi soğuktan, sıcaktan, kuru ortamdan ve direkt güneş ışıklarından korumalıyız. Orkidelerin kökleri ışık alacak bir saksıda olmalı ve köklerin rengine göre sulamalıyız. Eğer kökler koyu yeşil ise suya ihtiyacı yok demektir. Köklerin rengi açık yeşil, sarı veya beyaz gibi ise suya ihtiyacı var demektir. Delik olmayan başka bir kaba koyarak yarıya kadar su doldurmalı ve en az 2 saat suda bekletmeliyiz. Birde unutmadan orkidelerinizle konuşun, onları sevin. Zira onlar yeryüzündeki tüm bitkilerin atasıdır.

Birisini mutlu etmek için her zaman akla önce çiçek gelir. Peki, hangi çiçek, hangi anlamı taşır?
Bana göre çiçeklerin kendince bir anlamı yoktur. Çiçekler tıpkı bizler gibi yaşayan ve olduğu yere değer katan canlılardır. Bir kişiye dikenli bir kaktüs hediye ettiğinizde mutlu oluyorsa işte orada o çiçek anlam kazanır. Aksi halde bir çiçek şu anlama gelir dersek kişiye çiçeği aracı olarak sunmuş olur ve çiçeği değersizleştiririz.

Çiçek dizaynı bir sanat, çiçek dizayn ederken neler düşünüp hissediyorsunuz? Nelere dikkat ediyorsunuz?
Çiçek dizayn etmek benim için kendimle baş başa kaldığım ve en çok haz aldığım duygudur. O an elimdeki çiçeklere bir ruh katmak tıpkı insanoğlu gibi eşsiz, daha önce olmamış bir şekil vermek ve tabii ki asil bir görünüm vermek. Tabi ki burada bir şey daha var, eğer yaptığım çiçek birini veya bir kurumu temsil edecek ise o zaman o kişiyi tanımak ne iş yaptığını bilmek ve ne amaçla gönderileceğini bilmek lazım. O zaman dizayn değişir, farklı bir şekil alır ama yine de bir ruhu mutlaka olur. Düşünsenize bir işiniz var ve her yeni gün farklı onlarca dizayn sadece sizin beyninizden, kalbinizden ruhunuzdan bir parça taşıyor. Ne harika değil mi? İnanın mesleğimi o kadar çok seviyorum ki… Mesela mağazamızda bir Arizona kaktüs var, koleksiyonluk bir kaktüs ve çok kişi talip oldu almak için ama bir türlü yüreğim el vermedi ve satamadım. Ailemizin bir parçası artık o.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here