KAPAK RÖPORTAJI | Avukat Senem Yılmazel

0
778

Başkent cemiyet hayatının önde gelen simalarından Senem Yılmazel’ı tanımayan pek azdır. O, özellikle sivil toplum kuruluşlarında ve sosyal yaşamın hatırı sayılır organizasyonlarında boy gösteren bir kanaat önderi. Önemli başarılara imza atan genç ve güzel avukat Senem Yılmazel ile röportaj yapmamak, okurlarımıza büyük haksızlık olurdu…

Başarılı insanlar, çizgi üzeri etkinlikler derken cemiyet hayatı her geçen gün biraz daha renkli bir hal alıyor… Bu hayatın en renkli isimlerinden biri ise bu ay şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’nin kapağında.

Avukat Senem Yılmazel’den bahsediyoruz.

O, adliyenin soğuk koridorlarında şahsına münhasır tavrı, tarzı ve stili ile dikkat çeken bir adalet savaşçısı. En çetrefilli davalardan dahi alnının akıyla çıkmayı bilen genç ve güzel avukatı anlatmak için yukarıdaki birkaç cümle yetmez elbette. Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden derece ile mezun olan Yılmazel, Gazi Üniversitesi’nde Ticaret Hukuku üzerine yüksek lisans yapmış. Son derece yoğun geçen akademik eğitiminin arasına bir de hukuk kitabı sığdıran Yılmazel’in çek hakkında yazdığı bu kitap, o dönem sektörün en çok satan mesleki yayınları arasında yer almış.

Galatasaray Kongre Üyesi, Ankara Galatasaraylı Yönetici ve İşadamları Derneği (1905 AGS) Yönetim Kurulu Üyesi olan Senem Yılmazel, BPW, Genç Girişim ve Yönetişim Derneği’nin de eski yönetim kurulu üyelerinden. Başkent Binicilik Kulübü’nün de hatırı sayılı yönetim kurulu üyelerinden olan Avukat Senem Yılmazel, bu ay kentin marka yayını Ankara Life Dergisi’nin kapak konuğu..

Kapak çekimi yapılırken bizim derginin sosyal medya hesaplarından canlı yayın yaptık. Gelen doğrudan mesajların sayısı inanılmaz boyuttaydı. Oldukça popülersiniz. Bu başarınızı neye borçlusunuz?
Hayatta her şeyin başı insanı sevmek. Anneni, babanı sevmekle başlayan hayat, kardeşini, arkadaşını, komşunu ve dostlarını sevmekle geçiyor. Aslına bakarsanız insan düşmanını da sevmeli. İşte o mertebeye ulaştığınız zaman insanlar da sizin içinizdeki saf ve karşılıksız sevgiyi hissediyor. İnsan sevdiği, sevildiği sosyal ve mesleki ortamlarda başarıyı yakalıyor. Ben özetle işimi ve insanları çok seviyorum. Çok azimli, dürüst ve çalışkanım. Başarımı bunlara borçluyum diyebilirim.

Mesleki ilerleyişiniz nasıl oldu?
Bir süre özel bir şirkette hukuk müşavirliği yaptım. Ticaret hukuku, kat mülkiyeti hukuku ve faktoring mevzuatı konularında bilirkişilik yaptım. ‘Karşılıksız Çekten Kaynaklanan Hukuki Ve Cezai Sorumluluklar’ isimli eseri yazdığımda 30 yaşındaydım. Şiirler yazdım. Bir de romanım var. 16 yıldır Ankara Barosu’na kayıtlı avukatım. Uzun yıllardır da kendi hukuk büromda alanında uzman hukukçular ile faaliyet gösteriyorum.

Medya ile de oldukça haşır neşirsiniz…
Yazılı, görsel ve işitsel medya birimlerinde çok sayıda röportaj, makalem, yayınlarım oldu. Pek çok TV ve Radyo programına canlı yayın konuğu olarak katıldım. Ekonometri Dergisi gibi saygın yayınlarda köşe yazarlığı yaptım, özel röportajlarım yayınlandı.

Kendinize vakit ayırdığınızda neler yapıyorsunuz?
Kendime bu sıralar pek vakit ayıramıyorum. İşler oldukça yoğun. Haliyle kendime en çok vakti uçak yolculuklarında ayırıyorum desem yalan söylemiş olmam. Diğer yandan yönetim kurulu üyesi olduğum 1905 AGS’deki arkadaşlarımla Galatasaray’ın maçlarını izliyoruz. Sıkça da maça gidiyoruz. Spor yapıyorum. Dans ediyorum. Şiir yazıyorum. Şiirlerim Ankara Life Dergisi gibi birçok yüksek tirajlı dergi ve gazetede yayınlandı. Plastik sanatlara ilgim var. Bilkent Center’daki RC Sanat Galerisi’nin müzayedelerine giderim. Seyahat etmek de hobilerim arasında.

Sizi heyecanlandıran, mutlu eden şeyler neler?
Dönem dönem değişiyor bu sorunun yanıtı. 18’li yaşlarımdayken avukat olmaktı, 20’li yaşlarımda kariyer, 25’imden sonra da mesleki başarıydı.

Şimdi neler?
Bir davayı kazanmak; bir işi başarmak; bu suretle müvekkillerimi mutlu etmek beni mutlu eder. Galatasaray maçı izlemek, dans etmek ve seyahat etmek de beni heyacanlandırır ve mutlu eder.

Kariyerimdeki gelişmeler halen heyecanlandırıyor. Sosyal hayatta aktif olmak kuşkusuz insanı motive ediyor lakin belki de yaşla da alakalıdır insan belli bir zamandan sonra kendine dönüyor. Ben şuan aktif dönemim ile içe döndüğüm halim arasındaki köprüdeyim.

Senem Yılmazel’in not defterinde ‘mutlaka yapılacaklar’ listesinde neler yazıyor?
Çok fazla görmek istediğim ülke var. Yeni insanlar, yeni kültürler, yeni hayatlar tanımak istiyorum. Bunun yanı sıra önceden yazdığım şiirlerden oluşan ikinci kitabımı, ardından da romanımı okurlarıyla buluşturmak istiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here