3. Nesil Kahve, 1. Sınıf Lezzet

0
479

Soğuk kış aylarında hava içinizi inceden titretirken “şöyle sıcacık bir kahve olsa da içsem” diye sık sık düşünüyor insan. Fakat nereye giderse lezzetli kahve içebileceğinden emin olamıyor. Neyse ki LATİFE KAHVE, sıcacık kahveleriyle sizi alıp yetiştirildiği bölgelere götüren dumanı ile kafanızdaki tüm soru işaretlerini uçurup götürüyor.

Daha sokağından geçerken bile kokusuyla dikkatinizi bir yer çekiyor ve büyülenmişçesine bu kokuyu takip ediyorsunuz. İçeri girdiğiniz anda büyü devam ediyor çünkü bir kahveciden bekleyebileceğiniz her şey Latife Kahve’de var. Dekorasyon için kullandıkları renkler ve mobilyaların materyalleri için yaptıkları tercihler ile hiç yorulmadan saatlerinizi geçirebileceğiniz bir mekân. Bir süre duvardaki yazıların, özenle ve zevkle seçilmiş aksesuarların etkisinde oradan oraya bakmaya doyamadıktan sonra ne için buraya geldiğinizi hatırlayıp menüye bir göz atıyorsunuz.

Menüde göze ilk çarpan Müjgan oluyor. Lezzetin kaliteli ürün ve bu ürünün doğru kullanılıp süslenebilmesinden geldiğine inanan Latife Kahve sahibi Özgür Umunç, mekânın her noktasında olduğu gibi Müjgan için de bu prensibi uygulamış gibi duruyor. Akışkan çikolatanın isteğe göre çilek veya muzla olan birlikteliği, krem şanti ile taçlandırılarak adeta bir lezzet bombası yaratılıyor. Çikolata severler için bir kavanoz Müjgan biçilmiş kaftan.

Menüyü incelemeye devam ettiğinizde ise Müjgan gibi kendi tahtına oturup bekler bir eda ile Latife Sıcak Çikolata karşılıyor sizi. Bu lezzetin damakta bıraktığı tarifi anlatmak oldukça zor gerçekten. Çünkü eritilmiş Belçika çikolatasının İtalyan krem şantisiyle buluştuğu, her yudumda hem içinizi ısıtan hem de bir durup tadına varma isteği uyandıran bir lezzet bu.

Bir de Müzeyyen var ki; bu güzellik aslında sütlü bir kek, kat kat olan araları bal ile doldurulmuş ve Antep fıstığı ile güzelliğine güzellik katmış bir tatlı. Bir ihtimal çikolata bana ağır geliyor diyenler için yine kalorinin dibine vuruyor ve bu güzelliği size armağan ediyor Latife.

Latife Sufle ise; yine Belçika bitter çikolatası aşkından doğan, çikolatanın yoğunluğu ruhumu doyuracak şekilde istiyorum, akışkanlığı ile bitterin içinde yüzmek ama boğulmak istemiyorum diyenler için geliyor.

“Çikolata ile aram pek iyi değil, ben kahve içmek istiyorum” diyorsanız karar vermekte zorlanacağınız birbirinden özel 3. nesil demleme kahve seçenekleri çıkıyor karşınıza. “Kahve; makro olarak baktığımızda bir kültür fakat perspektif genişleyince ayrı ayrı olan bir kültürün ipuçlarını vermektedir” diye açıklıyor Özgür Bey kahveye olan bakış açısını ve ekliyor; “Farklı kimliklere sahip çekirdekler ve bu çekirdeklerin damakta bıraktığı tatlar ve bunları başkalarıyla paylaşmak, paylaşabilmek. İşte biz buna aşığız.” Gerçekten de kahvelerin aşkla hazırlandığı, içeriyi saran sıcacık kahve kokusundan anlaşılabiliyor.

Sumatra’dan Kolombiya’ya, Meksika’dan Brezilya’ya, Kosta Rika’dan El Salvador’a ve Etiyopya’ya dilediğiniz aromaya, asiditeye ve gövdeye sahip kahve seçenekleri mevcut. Latife Kahve’nin bir diğer güzelliği de ne içtiğinizi bilmenizi sağlaması. Yaptıkları işe olan sevgileri ve hakimiyetleri her hallerinden belli olan Latife Kahve ailesi, kahveler hakkında bilgi vermekten ve kahve üzerine konuşmaktan büyük keyif duyuyor. “Kahveyi tanımlayabilmek için öncelikle bir kültür ile tanışmaya hazır olmamız gerekmektedir” diyor Özgür Bey. Bu da içtiğiniz kahvenin nerede yetiştiğini, hasat zamanını, yudumlarınıza gelene kadar neler gördüğünü öğrenip bilmenizi sağlıyor.

Latife Kahve’de güzellikler bunlarla sınırlı değil. Kahve dışında da soğuk havada içinizi ısıtacak demleme bitki çayları mevcut. Bitki çayı alışkanlığına yeni bir dokunuş getirerek 3. nesil bitki demleme kültürünü doğuruyor Latife Kahve. Yanı başınızda demini sinesine çeken çayınız eşliğinde kütüphanelerinden seçtiğiniz bir kitabı okuyabileceğiniz, arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz ya da sadece içeceğinizin tadını çıkarabileceğiniz huzur dolu bir mekan burası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here