Uşak’ın Efsane Belediye Başkanı: Nurullah Cahan

0
654

Ankara bir kentten çok daha fazlası; siyasetin, bürokrasinin kısacası Türkiye’nin başkenti. Hatta bir başkentten çok daha fazlası: ‘Ankara’ya sorulmadan’ alınamayan kararların, danışılmadan atanamayan bürokratların ya da sokaklarında dolaşılmadan tanınamayan bir ülkenin başkenti… Diğer yandan her ne kadar tüm vatandaşların Ankara’daki gelişmeleri bilmeleri şart olsa da, Ankaralıların da diğer şehirleri ve diğer şehirlerde olup bitenleri öğrenmeleri elzem. Bu hususta Ankara Life Dergisi gibi başkent siyasetini, bürokrasisini ve sosyal hayatın nabzını elinde tutan yayınlara büyük rol düşüyor. Zira bizler gibi yüksek tirajlı dergilerin en önemli görevi, halkın bilgi edinme hakkını sağlamak.

Eskilerden gelen bir deyim vardır; “Ankara hapşırsa Türkiye nezle olur” diye. Sebebi tam da bu olmak üzere Ankara merkezli yayın yapmak bir medya kuruluşuna haddinden fazla sorumluluk yükler. Çünkü yazdıklarınız, işlediğiniz konular, yaptığınız röportajlar kent sakinleri için bir haberden çok fazlası olmak üzere davranış kalıplarını, kararlarını etkiler. O yüzden Ankara dergileri bir yayından çok daha fazlası… Şehirde olup bitenleri kent sakinlerine ve yurt genelindeki okurlara duyuran oldukça kuvvetli bir güçtür!

Bizler de Ankara Life Dergisi olarak bu tarihi görevden aldığımız enerjiyle, yurt genelindeki yerel yönetimleri ziyaret etmeye, belediye başkanlarıyla röportajlar yapıp haber yazarak gelişmeleri Ankaralılara aktarmaya karar verdik.

Şimdi diyeceksiniz ki belediyeleri ya da şehirleri neye göre seçiyorsunuz?
Cevabı basit; arasında politikacıların, bürokratların, iş insanlarının ve sanatçıların olduğu yayın kurulumuz seçiyor. Bizler de kente giderek hem yerel yönetim liderleriyle hem de şehir sakinleriyle konuşarak o kenti yatırım, iş dünyası, turizm, sosyal yaşam ve refah açısından objektif bir kalemle yazıyoruz. Bu ay İç Ege’nin yıldızı Uşak’tayız.

Maalesef Türkiye’de birçok kent gastronomik, kültürel, turistik ve tarihi açıdan zenginlikleriyle hak ettiği konumda değil; tıpkı Uşak gibi. Şehre gelip birkaç gün geçirince Uşak’ın neden turist dolup taşmadığına hayıflanıyor insan. Neyse ki Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın önderliğinde şehirle alakalı muhteşem gelişmeler var.

Tüm bunlardan bahsetmeden evvel öncelikle Uşak hakkında birkaç cümle yazmakta fayda var. Çünkü şehir beni şaşırtan ender kentlerden biri. Neden mi? Uşak ilginç bir şehir. O kadar çok bilinmeyen, duyulmamış özellikleri var ki! Her şeyden önce ilklerin şehri. Türkiye’de ilk elektriğin kullanıldığı, ilk şeker fabrikasının kurulduğu, ilk bankanın açıldığı kent mesela.

Önemli ihracat potansiyeline sahip olan kent; battaniye, iplik, geri dönüşüm tarhana ve ham deri üretimi konusunda ise kelimenin tam anlamıyla marka bir şehir. Bunun yanı sıra Ankara-İzmir arasında kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir stratejik noktada. Kelimenin tam anlamıyla Ege Bölgesi’nin Ankara’sı diyebiliriz.

Ne de olsa tam 6 bin yıllık bir tarih, uygarlığın beşiği bir şehir. Atatürk’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” emrini verdiği şehir.

Hani bir söz var ya; ‘‘taşı toprağı altın şehir İstanbul’’ diye. O şehir İstanbul değil Uşak aslında. Çünkü kent altın yataklarıyla dolu.
Şimdi gelelim Uşak turizmine ve Uşak ile ilgili yeni gelişmelere…
Mesela Blandus Antik Kenti kazıları Uşak Üniversitesi ve Uşak Valiliği’nin işbirliği ile yeniden başlatıldı. Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelen askerleri için kurulmuş olan şehir, Büyük İskender’den sonra Bergama Krallığı’na ardından da Roma İmparatorluğu’na bağlanan kent, altın çağını da Romalılarla yaşamış. Derin vadilerle çevrili bir yarımada üzerinde yer alan kentin önemli yapıları arasında kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarları bulunuyor. Ayrıca şehir adına basılmış paranın üzerinde çift at sembolü de var. Bu şu anlama geliyor: Uşak’ın çok ciddi bir arkeolojik altyapısı var. İngiltere’deki Stone Edge’e benzeyen taşlarıyla mistik bir havası da olan mekan, çok yakında büyük ses getirecek. Başkan Cahan’ın Uşak turizmi ve kültürü ile alakalı öncülük ettiği projeler saymakla bitmez.

Madalyon motifli Uşak’ın el yapımı yün halıları Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın girişimiyle kadınları istihdam ederek başlatılmış. Uşak Belediyesi Dokur Evi’nde, doğadaki bitkilerden ve hayvansal minerallerden elde edilen kök boya ile renklerini kazanan ipliklerin ilmek ilmek dokunmasıyla son halini alan halılar aslına uygun olarak yarınlara ulaştırılıyor. Bu kültürün sürdürülmesi adına daimi personellerin yanı sıra düzenlenen kurslarla kadınlara hem mesleki beceri hem de istihdam imkanı sağlayan Uşak Belediyesi, dokumacılığı öğretiyor. Peki, Rönesans sanatında Uşak halılarının büyük yer taşıdığını biliyor muydunuz?

Peki, Louvre Müzesi’ndeki bazı eserlerde Uşak halısı yer aldığını ya da Sabancı Müzesi’ndeki ‘Üç İslam Uygarlığı Sergisi’ndeki 68 Osmanlı eserinden sekizinin Uşak halısı olduğunu söylesek?

Durun daha bitmedi!
Uşak halılarının Floransa Bardini, New York Metropolitan Sanat, Philadelphia Londra’daki Victorio&Albert, National Gallery of Art, Budapeşte El Sanatları, Berlin İslami Sanatlar ve Metropolitan Ulusal Kuveyt müzelerinde ve çok çeşitli özel koleksiyonlarda örnekleri bulunmakta. Yurt içindeyse İstanbul Türk ve İslam Eserleri ile Vakıf Halı, Konya Mevlana müzelerinde, Birleşmiş Milletler’in önemli odalarında bu halk şaheserleri, dünyaca ünlü Christie’s Müzayede Evi’nin katalogunda en nadide, paha biçilmesi zor parçalar arasında yer almakta. Bununla beraber Uşak halıları Vermeer’in Terborch, Venedikli Rönesans ressamı Paris Bordone’nin 1534 tarihli bir resminde daha yüzyılın ilk yarısında Uşak halıları görülebilir.

17. yüzyılda ünlü portre ressamı Hans Holbein’in birçok eserlerinde Uşak halısı kullanılmıştır. Hatta bu yüzden halılar günümüzde “Holbein Halıları” olarak kaydedilmiş.

19. yüzyılda İzmir’i ticari açıdan besleyen bir tedarikçi konumunda olan Uşak’ın ihraç ettiği ürün kalemlerinin yarısını Uşak halıları oluşturmuş. Hatta Osmanlı İmparatorluğu’nun, elektriği Anadolu’da ilk olarak Uşak’ta kullanmasına izin vermesinin sebebi de işte bu ihracat kalemleriymiş.

Peki, ne oldu da dünya ticaretine ve sanatına yön veren Uşak halısı uzun süre nadasa bırakıldı? Yanıtı uzun bir makale konusu olsa da özetle Kurtuluş Savaşı döneminde, Avrupa ile olan ticaretin azalmasına bağlanabilir. Yani; Nurullah Cahan’ın hayata geçirdiği Uşak Dokur Evi, bir kadın istihdam projesinden çok daha fazlası, Uşak’a özgü 600 yıllık ulusal marka olan Uşak halısının küllerinden yeniden doğan Anka Kuşu’dur…

Sosyal Harita Çıkaran Başkan
Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan şahsına münhasır bir kişilik. Alışılmış ‘Sayın Başkan’lardan çok farklı. “Bir şehri ancak bilirseniz yönetirsiniz” diyor. Sokak sokak yaşıyor kenti. Bir bakıyorsunuz çat kapı nikaha gelmiş gençleri tebrik ediyor, bir bakıyorsunuz cenaze namazında ya da caddede esnafla sohbet ediyor. Cahan, “Bir şehri daha iyi tanıyabilmek için sakinlerini tanımalı, onlarla gülmeli, onlarla ağlamalısınız. Yoksa muhteşem binalarıyla, kusursuz altyapısıyla ya da turistik değerleriyle dolu yapayalnız bir şehre döner kentiniz. Bizlerin amacı şehri şehir yapmaktan öte yuva haline getirmek, kent kültürü oluşturmak” ifadesini kullanıyor. Bu cümleden sonra başkanın ne kadar iddialı ve ne kadar idealist olduğunu vurgulamaya gerek yok sanırım. Bir başka deyişle Uşak Belediye Başkanı’nın hedefi koltuk değil, mutlu vatandaş yaratmak. İşte bu yüzden de Şehir Zekâsı Programı’nı (Urban Intelligance) geliştirmiş.

Bu programla ‘‘Uşak’ın eğitim seviyesi nedir? Neye ihtiyacı var? Aileler kaç bireyden oluşuyor? Geliri ne kadar?’’ gibi soruların yanıtlarını öğrenerek şehrin sosyal haritasını çıkarmış. ‘‘Artık halkımız bizden ne istiyor, biliyor ve anında hizmet veriyoruz” diyor. Zaten proje ödüllü. 2018 yılı Şehir Ödülleri kapsamında ‘Yılın Sosyal Altyapı Projesi’ ödülünü de almış…

“Şahsına Münhasır Başkan”
Cahan kelimenin tam anlamıyla “Uşakla yatıyor, Uşakla kalkıyor.” Bununla beraber başkan koltuğuna oturduğu günden beri kullandığı slogan ile gerçekleştirdiği projeler de birbirini tamamlayan cinsten. Tek amacı var; yıllarca atıl kalan bir kent olan Uşak’ı marka şehir yapmak. Hatta Başkan Cahan öncülüğünde bir araya gelen kentin ileri gelenleri şehri marka haline getirmek için kolları sıvadı bile. Ne de olsa organizasyon becerisi ile dikkatleri üzerine çeken Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Marka şehirleri yakalamak için planlar yaptık” diyor. Çünkü Cahan’a göre Uşak’ın en büyük sorunu markalaşmak ve Cahan’ın tek amacı bir sanayi şehri, hatta Anadolu sanayisinin pusuda bekleyen kaplanı olan Uşak’ın ulusal pazardaki payını bir üst seviyeye çıkartmak. Zaten Cahan da göreve geldiği ilk günden beri bu yolda yatırım yapıyor. Başkan Cahan; “bir şehirde alt yapı sorunsa, sosyal hayat sorunsa marka şehir olamazsınız. Biz de işin başından başladık. Belediye olarak UTAŞ’ı kurduk. Şirketin 1 milyon olan bütçesini 170 milyona çıkardık. İlimizdeki birçok alt ve üstyapı projelerini UTAŞ aracılığıyla hayata geçirdik” ifadesini kullanıyor.

Dört Yılda Neler Yaptı?
Türkiye’nin en çok okunan yerel yayını Ankara Life Dergisi’ne konuşan Uşak belediye Başkanı Nurullah Cahan, göreve geldiklerinde öncelikli hedeflerinin şehrin çehresini değiştirerek Uşak’ı bir cazibe merkezi haline getirmek olduğunu söylüyor. Cahan; “bu kapsamda en büyük projelerimizden biri olan kentsel dönüşümü TOKİ’nin işbirliğiyle iki yılda tamamladık. 1051 konut, 953 işyeri, 24 derslikli ilköğretim okulu, 750 kişilik cami ve sağlık ocağının bulunduğu proje 450 milyon TL’lik yatırımla hayata geçti” ifadesini kullanıyor. Tüm konut ve işyerlerinin sahipleriyle buluştuğunu da sözlerine ekleyen genç belediye başkanı, projenin ikinci etabı için çalışmalara başladıklarını ve ikinci dönemlerinde bitirmeyi hedeflediklerini kaydediyor. Bölgenin Uşak’ın yeni merkezi haline geleceğini anlatan Başkan Cahan; devlet hastanesi, adliye binası gibi kamu binalarının bu bölgeye kaydırıldığını ifade etti. Belediye binasının da kentsel dönüşüm alanına taşınacağını anlatan Cahan, şehir merkezinin ise Kent Park Projesi ile taçlandırılacağının altını çiziyor.

110 Bin metrekarelik Kent Park
Türkiye’nin en büyük park projelerinden Kent Park’ın inşasına başlandı. 110 bin metrekare alan üzerine uygulanacak Kent Park Projesi, Cahan’ın en büyük vaatlerinden. Başkan tam bir doğa sevdalısı. Dört yılda 36 çocuk bahçesi ve bir parkı Uşak’a kazandırdı. Uşak’ta kişi başına düşen yeşil alan miktarını 8.2 metrekareye ulaştırdı. Uşak’ta hayata geçirdikleri bir diğer önemli çalışma da ‘Dokuzsele Deresi Islah Projesi.’ 9 kilometreden oluşan dereyi arıtarak şehre kazandıran Başkan, göğsünü gere gere “şehrin gerdanlığı Dokuzsele ile Uşak bambaşka bir görünüme kavuştu” diyor. Projenin, Devlet Su İşleri ortaklığıyla ve 28 milyon liralık yatırımla hayata geçtiğini de sözlerine ekliyor.

Elveda Trafik!
Ankara Life Dergisi’ne Uşak’ın İzmir-Ankara geçiş güzergâhında yer aldığını ve günlük 50 bin aracın şehirden geçtiğini aktaran Başkan Cahan, yapılan yatırımlarla şehirde trafik kargaşasının yaşanmadığına dikkat çekiyor. Uşak’ta trafik sorununa çözüm getiren 15 Temmuz Şehit Mehmet Çetin, Osmanlı ve Selçuklu Köprülü Kavakları’nı üçer aylık zaman dilimlerinde tamamlayan Cahan, kavşakları sadece bir yılda hayata geçirdi. Kazaların sık olduğu ve trafik sıkışıklığı yaşanan bölgelere yapılan battı çıktılarla birlikte ana yol üzerinde 20 dakikalık süreyi 5 dakikaya düşüren Başkan, bu çalışmayla şehirler arası ve şehir içi trafiği birbirinden ayırdı. Yol çalışmalarının yanı sıra şehir içi trafiği en aza indirmek ve şehir dışından gelen araçlara hızlı geçiş sağlaması amacıyla Kuzey-Güney Çevre Yolu Projeleri’ni de ülkeye kazandıran Nurullah Cahan, 18 kilometrelik duble yolun hizmete sunulduğunu da vurguluyor.

Dünyanın En Büyük İkinci Kanyonu Uşak’ta!
Ankara Life Dergisi olarak Uşak’a ekipçe gittik. Gezi ve yemek yazarlarımızın da olduğu ekibin ortak kanısı; “Uşak; köklü kültürü, doğal güzellikleri, sıcakkanlı insanlarıyla görülmeye değer birçok güzelliğe ev sahipliği yapıyor.”

Şehirde bizi şaşırtan ve sevindiren çok şey keşfettik. Bunların arasında en önemlilerinden biri kuşkusuz dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonlarının bu kentte oluşu. Evet yanlış duymadınız. Ulubey, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Grand Kanyon’dan sonra dünyanın ikinci en büyük kanyonu. Ulubey çayı ve Banaz çayı boyunca devam eden bir büyük kanyon ve bu kanyona bağlı daha küçük pek çok kanyondan oluşuyor. 45 kilometre uzunluğu ve 170 metreye varan derinliğe sahip kanyon, 2015’te turizme açılmış. Belediye tarafından inşa edilen cam teras ise muazzam. Özel galoşlarla girdiğiniz cam terasın üstünde, boşlukta yürüyorsunuz. İnsan nasıl fotoğraf ve video çekeceğini şaşırıyor. Manzara inanılmaz. Cam terasın orada bir kafe var. İçinde yöresel lezzetler de bulunuyor. Kanyona karşı çayınızı içebilir, bu doğa harikasını belleğinize kazıyabilirsiniz.

Clandıras Köprüsü’nü Mutlaka Görün…
Uşak’ın Karahallı ilçesine bağlı Clandıras Köprüsü’ne yaklaşık 45 dakikada ulaşıyorsunuz. Yolları çok iyi. Belediye iyi iş çıkarmış. Güzel bir mesire alanı burası. Ziyaretçiler hem piknik yapıyor hem de manzara ve şelalenin keyfini çıkartıyor. Mekanda aynı zamanda Türkiye’nin ilk hidroelektrik santrali var ve hala çalışıyor. Santralden atılan sular bir kanalla köprünün arkasından Banaz çayına şelale gibi dökülüyor. Köprü, Frigyalılar zamanında yapılmış.

Bir Doğa Harikası: ‘‘Taşyaran Vadisi’’
Tam bir doğa harikası olan Taşyaran Vadisi kelimenin tam anlamıyla mistik bir adres. Manzara yazmakla olacak gibi değil. Tepelerden aşağıya baktıkça kanyonun içini görebiliyorsunuz. İki dağın arasının kaç metre oyuk olduğunu tahmin etmek zor ama en az 20- 25 katlı bir bina kadar diyebiliriz. Bölgeyi bilen birisiyle gitmekte fayda var. Belediye yerli ve yabancı turist konusunda son derece misafirperver. Ararsanız yardımcı oluyorlar. Hatta vadiden akan su, kara kışta buz da tutuyormuş, cam gibi oluyormuş. Artık gerisini siz düşünün…

Vadide belediye ciddi mesai harcamış. Piknik masaları, manzara ve kuş gözlem kuleleri, merdiven, tuvalet, market derken sizi doğa ile uyumlu dev bir tesis karşılıyor. Başkanı tebrik etmek gerek. Vadiyi sadece piknik ya da kamp için değil, sportif amaçlı da ziyaret edebilirsiniz. Zira trekking konusunda bölge enfes.

Yeni Nesil Toplumcu Belediye
Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, hem şahıs hem de kurumsal olarak vatandaş ile içiçe bir politika izliyor. Bundan olsa gerek makam odası koca belediye binasının giriş katında. Etrafı da yere kadar dev camla kaplı. İçeri ilk girdiğinde şaşırıyor insan. Alışmışız dev binaların en üst katındaki devasa makam odalarına. ‘Neden?’ diye sorduğum soruya başkanın verdiği yanıt çarpıcı: “Eğer en üst katta olursam sokağı, vatandaşı ve hayatı hissedemem. Koparım Uşak’tan. O yüzden her daim perdelerim açık Uşak’ı ve Uşaklıları izlerim.’’

Medeniyettir Bisiklet
Uşak özellikle vatandaş merkezli ve toplumcu belediyecilik anlayışıyla her gün projelerini tamamlıyor. Bunlar arasında tıpkı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bisiklet yolları ile şehir ciddi fark yaratıyor. Uşak Belediyesi, yeni açtığı ve üniversite ile kent arasındaki bisiklet yolu ile hizmet anlayışı konusundaki farkını ortaya koymuş. Yaklaşık 6 kilometrelik ve bisikletler için tüm düzenlemeleri ve güvenlik önlemleri alınan yolda kaldırım, güvenlik şeritleri ve aydınlatma direkleri de bulunuyor. Proje başkanın seçim vaatleri arasındaydı…

Kadınlara Pozitif Ayrımcılık
Belediyenin kadına yönelik projelerinin hem kent genelinde hem de yurt genelinde ayakta alkışlandığını belirtmekte fayda var.

‘‘Mahalle Konakları’’ projesiyle kadınlara özel sosyal mekanlar oluşturan Uşak Belediyesi, kadim bir gelenek olan konak kültürünün yaşatılması adına inşa edilen mahalle konaklarını kadınların kullanımına sunmuş. Birlik ve beraberliğin sağlandığı mahalle konaklarında ayrıca kadınlara özel spor programları ve mesleki eğitim imkânları da sunuluyor. Başkanın sloganı da bu yönde zaten: “Mutlu kadın, mutlu aile ve mutlu Uşak”

Termal Turizmin Yeni Gözdesi: Uşak
Ege’de şifa dağıtan termal suyu bulunan illerden birisi olan Uşak Kayaağıl, termal konsunda otel konforunda hizmet sunuyor. Bünyesinde bulunan sauna, Türk hamamı, buhar ve tuz odaları, aqua park, restoran gibi her türlü imkanı sağlayan Kayaağıl Termal Tesisleri, çok sayıda hastalığa şifa olmasıyla da ziyaretçileri kente çekiyor. Kayaağıl Tesisleri’nin şehir ekonomisine önemli bir katkı sağladığını ifade eden Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, kentin termalde markalaştığını ve günden güne gelişimin devam ettiğini aktardı.

Şampiyon Uşak’ta!
Birçok alanda olduğu gibi sporda da Uşak son dört yılda büyük fark yaratmış. TFF 3. Lig 3. Grup’ta mücadele eden ve ilk haftadan bu yana liderliği bırakmayan UTAŞ Uşakspor, üst üste ikinci kupasını geçtiğimiz sezon kaldırmıştı. Uşakspor 7 puan farkla 2. lige yükselirken taraftarlar da yoğun yağışa rağmen stada gelerek şampiyonluk coşkusuna ortak olmuştu. Bununla beraber Uşak ve spor sadece futbolda değil, cirit alanıyla anılıyor. Kentin değerlerini yaşatmak, tarihi ve kültürel birikimlerini güçlendirmek adına çalışmalar gerçekleştiren Uşak Belediyesi, ata sporu ciriti şehirde yaşatan kulüplere ve sporculara yönelik desteklerini de sürdürüyor. Turnuvalarla Uşak’taki Cirit ruhunu geleceğe taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here