Prof. Dr. Hüseyin Borman: Meme Estetiği

0
566

Meme ile ilgili yaptırılan estetik işlemlerin yoğunluğu giderek artmaktadır. Vücuttaki şekil bozuklukları arasında en fazla dikkat çeken bölge memelerdir.

Memelerin küçük veya büyük olması, ayrıca sarkması gibi şikayetler çoğunluktadır. Bununla birlikte memelerde asimetri olması da diğer estetik başvuruları arasındadır.

Memelerin küçük olması pubertede gelişim olmaması veya az gelişim olması sonucu meydana gelmektedir. Bu durumunda silikon implantlar kullanılarak büyütme yapılmaktadır. Silikon implantları içine alabilecek hacimde deri zarfı olması çok önemlidir. Deri elastikiyeti ve miktarı seçilecek implant boyutunu da belirlemektedir. Yuvarlak ve damla şeklinde; yüzeyi pütürlü veya düz; dikliği değişen miktarlarda implantlar mevcuttur. İçi silikon jel ile dolu veya tuzlu su ile doldurulabilen implantlar mevcut. Bu implantlar oldukça dayanıklı ve ciddi basına dirençlidir. Ancak kesici veya delici bir aletle dış kapsül devamlılığı bozulursa patlamış sayılır.

Bu durumda bile silikon sıvı şeklinde olmadığı için akıp dokular arasına dağılmaz. Olduğu yerde kalır. 4 cm lik küçük bir kesi yardımıyla bu implantlar meme altı, memebaşı veya koltuk altından yerleştirilmektedir. Hasta ertesi gün banyo yapabilmekte ve bir hafta gibi bir sürede normal yaşantısına dönebilmektedir.

Meme sarkması durumlarında meme dikleştirme ameliyatları yapıyoruz. Bazen meme başı şekline göre farklı yöntemler uygulamak gerekebilir. Hamilelik sonrası özellikle süt verme ve menapoz sonrasında memeler küçülmekte deri sarkmakta ve gevşek bir yapı ortaya çıkmaktadır. Meme dikleştirmede ise memebaşı çevresi ve aşağıya uzanan vertikal bir kesi ile yapılmakta ve hasta yine 1 hafta gibi bir sürede normal yaşantısına dönebilmektedir. Urada meme dokusu dikleştirilirken şekillendirilmekte ve meme başı pozisyonu istenilen, olması gereken seviyelere çekilmektedir.

Meme küçültme ameliyatları, hem estetik hem de sağlık nedenleriyle yapılmaktadır. Sırt, boyun ağrısı, hareket kaabiliyetinde azalma bu sağlık nedenlerinden bazılarıdır. Küçültme miktarı ve yönteme göre yine benzer kesilerle yapılmakta ve yaklaşık 10 gün gibi bir sürede normal yaşantısına dönebilmektedir. Bu ameliyatların yapıldığı gün veya ertesi sabah hastalar evlerine gönderilebilmektedirler. Bu ameliyatlarda emilebilen dikişler kullandığımız için daha sonra dikiş alma gibi bir sorunumuz olmamaktadır.

Bazen meme asimetris ile karşilaşıyoruz. Memenin biri büyük biri de küçük olabiliyor. Bu durumda meme büyütme ve küçültme yöntemlerini kombine kullanarak iki memeyi simetrik bir hale getirmeye çalışıyoruz. Meme ameliyatı sonrasında kişilerin çok daha aktif, üretken ve sosyal olduğunu gözlüyoruz. Bu nedenle meme estetiği çok büyüyk önem arzetmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here