Vet. Hek. Köp. Eğt. Tarkan Özvardar: Köpeklerde Banyo

0
402

Köpek sahiplerinin sıkça sorduğu ve merak ettiği soruların başında köpekleri ne kadar sıklıkla ve nasıl yıkamaları gerekli olduğu gelir.

Köpekler bizler gibi deri solunumu yapabilen hayvanlar değillerdir. Derileri gözeneksizdir, dolayısı ile vücuden terleme durumları yoktur. Vücutları tüyleri ve deriyi koruyan ve aynı zamanda dış etkilere karşıda defans mekanizması oluşturan ince bir tabaka ile kaplıdır. Sık yıkanan köpeklerde yıkama esnasında kullanılan şampuan ve kimyasal ajanlar bu tabakanın yer yer zarar görmesine sebep olur ve deri dış etkilere karşı korunmasız hale gelir.

Aynı zamanda tüylere parlaklığını veren bu tabakanın zarar görmesi kürkün matlaşması ve kayıplarını arttırır. Bu sebeplerden ötürü köpeklerin sık yıkanması doğru bir uygulama değildir. Minimum ayda bir yapılacak yıkama işlemi deri ve tüy bütünlüğünü bozmamak adına yeterli olacaktır.

Yıkama işlemini hava cereyanı olmayan yerlerde ve ılık su ile yapmak en doğru uygulama olacaktır. Kullanılacak olan şampuanın seçimi köpeğin ırkına, kürk yapısına, rengine ve duyarlılığına göre değişebilmektedir. Köpek yıkarken insanlar için üretilmiş olan şampuanlarım kullanılması, insan ve köpek deri PH sının farklılığından dolayı doğru olmayacaktır. Öncelikle yıkanacak köpeğin kulaklarının büyük pamuk parçaları ile tıkanması kulağa su kaçma ihtimalini ortadan kaldırdığı için önemlidir.

Sonra ılık su ile kürk ovularak ıslatılır. Şampuan uygulaması yapılıp köpürtme aparatları kullanılarak masaj yapılması kürk temizliğinin ve şampuanın nüfuz etmesini arttırdığı için uygun olacaktır. Köpürtme esnasında şampuanın köpeğin hassas bölgeleri olan gözler ve buruna uygulanmamasında fayda vardır. Şampuan uygulamasından sonra tekrar ılık su ile iyicene durulanan köpeğin kulak pamuk tıkaçları çıkartılır ve kulak temizliğide yapılmalıdır.

Bir havlu yardımıyla ıslak olan köpek olabildiğince kurutulduktan sonra kürk tipine uygun taraklarla tüylerin çıkış yönünün her iki tarafına doğru ters-düz şekilde taranır. Kurutma makinaları ile veya sıcak ve esintisiz havalarda köpek açık havada kurutulabilinir. Kurutma işlemi tamamlandıktan sonra tüylerin son bir defa taranması ölü tüylerin uzaklaştırılması açısından olumlu olacaktır.

Denize giren köpeklerde yüzme sonrası yapılacak olan durulama işlemi tuzlu deniz suyunun ve güneşin köpeğin kürküne verebileceği zararları minimalize etmesi adına oldukça önemlidir. Banyolar arasındaki tüy bakımlarını ara ara kuru şampuanlarla ve fırçalama işlemi ile oluşturmak mümkün olacağından köpeğin sık yıkanmasına gerek kalmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here