Özgür Aksuna ile İşimiz Gücümüz Yemek: KÜNEFEZADE

0
487

Keyifli bir yaz dönemini geride bırakıp artık sonbaharı yaşadığımız Eylül ayı ile yeni döneme hazırlanıyoruz. Umarım yaz boyu tatile ya da seyahate gittiğiniz yerlerde ve yörelerde yeni lezzetler keşfetmiş yeni mutfak kültürleri edinmişsinizdir. Yeni döneme enerjik ve tatlı başlamak için Eylül ayı #işimizgücümüzyemek köşemizde sizi oldukça iddialı bir künefeciye götürüyoruz. Ankara’da Çukurambar’da bulunan ve aslen Konya merkezli, Konya’da 2 ve İzmir’de 5 şubesi bulunan Emre ve Mehmet Aker kardeşlerin kurucusu olduğu Künefezade’ye konuk olduk ve lezzetli dakikalar yaşadık.

‘’Özgür Aksuna bizi künefeciye götür’’ diye mesaj atan sevgili takipçilerime ve okurlarıma özel harika bir yere götürüyorum sizi bu ay. Künefe denilince akla Gaziantep ve Hatay geliyor öncelikle ancak bu yöresel lezzeti Konya’dan başlayıp birçok şehre ulaştırıp ve bir o kadar da iddialı olmalarının sebebini merak etmiyor değiliz. Biz de sohbetimize başlayıp soruları birbiri ardına sormaya başladık elbette.

‘’Künefe’’ dedim ilk soru olarak, “Künefe; Hatay, Mersin, Şanlıurfa ve Gaziantep yörelerinde bölgeye has ürünlerle yapılan ve sıcak servis edilen bir tatlı çeşididir. Cumhuriyet’in kurulmasına yakın Osmanlı askerlerinin bir kısmı Yemen ve Lübnan bölgelerine gitmişlerdir. Bu bölgelere giden ve daha sonra dönen Osmanlı askerlerinin bir kısmı burada öğrendikleri bu tatlı çeşidini gittikleri şehirlerde yapmaya başlamışlar ve günümüze kadar çeşitli evrimlerden geçerek bugünkü halini almıştır. Biz ise birinci sınıf ürünler kullanarak künefeye çeşitler kazandırıp bugüne taşıdık, künefeyi biz icat etmedik ama onu yeniden keşfettik” diyor Künefezade’nin işletmecisi sevgili Selman Uysal.

Kesinlikle glikoz şurubu kullanmadıklarını, sütü Konya’dan getirip yağı kendileri yaptıkları ve şekerin de yine Konya’dan doğal şeker olarak geldiğini belirtiyor.

Sohbetin detaylarından önce mekan hakkında gözünüzde bir şeyler canlansın istiyorum.
Künefezade, Çukurambar Arma Kule’nin altında bulunuyor, otopark ve vale hizmeti mevcut, girişte bulunan yüksek bir totemle kolay fark ediliyor, ulaşım kolay, toplu taşıma ve özel araçla rahatlıkla ulaşılabiliyor. Mekana girdiğinizde önce bahçe karşılıyor sizi. Hem açık hem kapalı oturma alanları mevcut. İçeride yüksek tavan ve oldukça ferah bir atmosfer iştahınızı açmaya yetiyor. İçeri girdiğinizde sol tarafta açık ocak ve mutfak hemen yanında rengarenk meyvelerden oluşan bir cam buzdolabı enerjiyi yükseltiyor.

Biz havanın da güzel olması sebebiyle bahçeye oturmayı tercih ediyoruz elbette. Masaya öncelikle 10 çeşit meyve ve ikram geliyor. Künefe yanında yöresel ikram olan süt yine Konya markasının doğal sütü. Muzdan tutun üzüme, elmadan mandalinaya, kavundan şeftaliye kadar çeşit çeşit mevsim meyveleriyle donatılıyor bir anda. Bu meyveler yaz ve kış aylarına göre değişiklik gösteriyor. Devamında hem göze hem damağa şenlik güveçte alevler içinde tuzla kavrulan Antep fıstığı geliyor, garson fıstığı masamızda kavuruyor ve sıcak sıcak taze taze fıstıkla başlıyoruz tadımlara. Menüyü elinize aldığınızda 18 çeşit künefe ve 3 çeşit katmer arasında seçim yapmakta zorlanıyorsunuz, hepsi birbirinden göz alıcı ve iştah açıcı.

Bu arada şu an sadece künefe servisi var. Katmer servisi ise çok yakında başlayacak bilginize.

Spesiyalleri olan Dubai ile başlıyoruz tatmaya. Fotoğraflarda da ilk gözünüze çarpacak olan odur zaten, görsel bir şölen adeta ve içinde koca bir kalıp fıstık kütlesi var, yüksek enerji içeriyor haberiniz olsun. 1-3-4 ve 6 kişilik porsiyonlarda sipariş verebiliyorsunuz.
Dondurmalı, yarı yarıya, muzlu spesiyal, kaymaklı spesiyal, üçü bir arada, kaymaklı paşa, peynirli paşa, peynirli spesiyal, billuriye, peynirli, altısı bir arada, sultanzade, çıtır peynirli, fıstıkzade, payitaht, İzmir Kordon, çıtır kaymaklı, cevizli, billurzade ile künefede başka bir boyuta geçiyorsunuz.

Benim favorilerim çıtır peynir ve sultanzade oldu. Her biri birbirinden özel ve lezzetli künefeler, siz de seçmekte zorlanacaksınız. İlk sefer için tadım niyetine altısı bir arada künefe oldukça güzel bir tercih olabilir.

Künefezade’yi diğer künefe markalarından ayıran özellikleri şerbet ve yağlarının çok hafif olması. Aynı zamanda Antep’ten değil Konya’dan gelmesi, 18 çeşit seçeneği ile fark yaratması, ikramları ve hizmeti ile kurumsal çizgisiyle kaliteden ödün vermemesi.

Künefezade’ye Kızılırmak Mahallesi Ufuk Üniversitesi Caddesi Arma Kule Çankaya adresinden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda @kunefezade sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Online sipariş hizmeti de olduğunu hatırlatayım unutmadan.

Havalar biraz daha soğuduğunda önümüzdeki ay sizi bir başka lezzet durağı keşfi ile buluşmak üzere ağız tası ile dolu harika günler diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here