KKTC’li İş İnsanı Hürol Mirillo: Türk Yatırımcıları Bekliyor

0
658

Türkiye’nin en çok okunan yerel yayınlarından Ankara Life Dergisi’ne konuşan Kuzey Kıbrıs&Türkiye İş İnsanları Platformu Genel Başkanı Hürol Mirillo, Ankaralı patronlarla, Kuzey ve Güney Kıbrıs’taki girişimcilerle bir araya gelmeyi amaçlıyor…

Geçtiğimiz ay kurulan Kuzey Kıbrıs&Türkiye İş İnsanları Platformu’ndan Türkiyeli patronlara açık mesaj var. Platform üyeleri, iki ülke arasında ticari işbirlikteliklerinin artırılmasını istiyor. Bu bağlamda hem iki ülke arasındaki ticari iş hacminin artırılabilecek hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni merkez alarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile ticaret yapılabilecek.

Yuvarlak Masada Toplayacak

Kurdukları platformla, Kuzey ile Güney Kıbrıs’taki sanayi ve ticaret odaları gibi STK’ları ‘yuvarlak masada’ birleştirecek olan Hürol Mirillo, bu sayede Kuzey ve Güney Kıbrıslı girişimcilerle Türkiyeli iş insanlarını bir araya getirecek. Amaçlarını politikadan uzak bir ortamda yapıcı, destekleyici ve geniş görüşlü ticaret yapmak şeklinde açıklayan Kuzey Kıbrıs&Türkiye İş İnsanları Platformu Başkanı Mirillo, Kıbrıs Adası’nın Türkiye için tarihsel bir bağdan öte stratejik bir kale olduğunu da söylüyor.

Ankara Life Dergisi’ne verdiği röportajda üç ülke arasında gelişecek ticari hacmin, politik sorunları da çözeceğine işaret eden genç iş adamı, bulundukları coğrafyaya her anlamda katkıda bulunacaklarını da açıklıyor. Bu bağlamda Türkiyeli iş insanlarının, Lefkoşa’yı merkez alarak ticari mal konusunda ciddi pazar eksikleri bulunan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne ihracat yapabileceklerini kaydeden Mirillo, platform olarak gelebilecek işbirliği taleplerine açık olduklarını kaydediyor. Hürol Mirillo şöyle devam ediyor:

“Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre son 10 yılda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolar, Türkiye Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ticaret hacmin ise 15 milyon dolara yakın. Bu rakamlar şu anlama geliyor; iki ülke ve üçüncü taraf olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile yapılacak çok iş var. Lakin Türkiye ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında doğrudan diplomatik ya da ticari temas yok.

Mal ve hizmetler sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vesilesiyle, o da sadece Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna sahip Kıbrıslı şirketler üzerinden yapılabiliyor. Biz de üyeleri arasında Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna sahip adalıların da bulunduğu bu platformu hem iki ülke arasındaki ticari hacmi geliştirmek hem de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile ticaret yapabilmek için kurduk zaten. Amacımız, Türkiyeli iş insanlarının kelimenin tam anlamıyla bakir olan Güney Kıbrıs Yönetimi’ndeki ticari varlığını artırmak…”

Kıbrıs Adası’nın en büyük bebek ürünleri mağazalar zinciri olan Bücürük ve Need’s Baby’nin kurucusu olan Hürol Mirillo, adada yerleşik şirketlere ortak olmak isteyen ya da adada şirket kurmak isteyen Türkiyeli veyahut yabancı ülkelerden gelen iş insanlarına danışmanlık da veriyor.

Yıllardır süren çekişmelerin ardından Kuzey Kıbrıs&Türkiye İş İnsanları Platformu’nun kurulmasıyla hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem Türkiye hem de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni bir araya getirmeyi amaçlayan başarılı iş insanı Hürol Mirillo, attığı adımlarla her iki tarafın da tarihine geçecek bir iş insanı olarak görülüyor. Türkiye’yi stratejik bir kale olarak gören Mirillo, Kıbrıs Adası ile Türkiye arasında ticari bir bağ kurarak yapılmayanı yapacak ve belki de ticaret hayatına adını altın harflerle yazdıracak.

Amaçlarının tamamen ticaret odaklı olduğunu belirten Kuzey Kıbrıs&Türkiye İş İnsanları Platformu Başkanı Hürol Mirillo, saygı ve barış içinde, sadece ortak çıkarlar ve her iki ülkenin sağlayacağı yararlar çerçevesinde yapılacak birçok işin olduğunu da söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here