Dt. Tamer Şenöz: Dijital Diş Hekimliği

0
677

Dijital diş hekimliği, diş hekimliğinde bilgisayar destekli yüksek teknoloji ürünlerinin kullanımını ifade eden bir terimdir. Bilgisayar destekli yüksek teknoloji ürünlerinin kullanımı, modern diş hekimliğinin yönünü değiştirmiştir. Dijital diş hekimliği, geleceğin anahtarı olma yolunda hızla ilerlemektedir. Dijital diş hekimliği sayesinde daha önceden 1 hafta-10 gün arasında biten işlemler artık 1 saat gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Yaptıracağınız işlemi öğle aralarınızda bile yaptırabilir ve günlük işlerinize kolayca devam edebilirsiniz.

Dijital Diş Hekimliği ve CAD-CAM
Dijital Diş Hekimliği, değişik bileşenlerden oluşan bir konsepti ifade etmekle birlikte uygulamada ‘Dijital Diş Hekimliği’ denildiğinde CAD-CAM sistemleri akla gelir. CAD-CAM (Computer Aidet Design-Computer Aidet Manufacturing) yani; ‘Bilgisayar Destekli Tasarım-Bilgisayar Destekli Üretim’ anlamına gelir. Cerec sistemi, bu iki teknik konsepti birleştiren, diş hekimliği için geliştirilmiş, 3D bilgisayar desteği ile çalışan tasarım ve üretim cihazıdır. CAD-CAM, dijital diş hekimliğinin en önemli uygulama alanlarından birisidir. 3D tekniği, tomografi ve röntgende olduğu gibi iki boyutlu izdüşümsel görüntü değil, incelenen bölgenin hem dış hem de iç yüzeyinin şekli hakkında bilgi sahibi olunmasına olanak verir.

CEREC CAD-CAM Sistemi Nasıl Çalışır?
Sistemin özü; üç boyutlu optik ölçü alan ağız içi kameradan elde edilen görüntülerin, amaca uygun bilgisayar programları vasıtası ile işlenerek, bilgisayar yazılımı ile çalışan çok hassas bir mikro freeze makinesine gönderilmesi; bu yöntemle, zirkonyum ve porselen bloklardan inley, onley, kuron (kaplama diş), köprüler ve sabit protez alt yapıları üretilmesidir.

CEREC Sisteminin Avantajları Nelerdir?

*Tedavi süresi kısalmıştır : One Visit Dentistry
CAD-CAM sistemi ile klinik ortamında tek seansta uygulamalar yapılabilmekte ve diş tedavileri 2 saatte bitirilebilmektedir. Bu durum hem hekim için hem de hasta için zaman kaybını önlemektedir.

*Estetik ve biyolojik uyumluluğu yüksek materyallerin kullanım imkanını artırmıştır.
Hem hastaların hem de modern dijital diş hekimliğinin, estetiğin yanı sıra biyolojik anlamda güvenilir malzeme arayışı, metal içermeyen protez diş tedavilerine olan talebi artırmıştır. CAD-CAM sistemi, konvansiyonel yöntemlerle işlenmesi kolay olmayan ancak estetik görüntüsü ve biyolojik uyumluluğu yüksek, sinterlenmiş cam, poliklistalin alümina, zirkonyum ve porselen esaslı materyallerin ve türevlerinin diş hekimliğinde kullanımı geliştirmiş ve artırmıştır. Zirkonya gibi geleneksel yöntemlerle işlenmesi çok zor yeni materyaller CAD-CAM sistemi ile başarılı ve estetik bir şekilde hazırlanabilmektedir.

*Geleneksel ölçü alma yöntemi terk edilmiştir.
Cerec CAD-CAM sistemi, geleneksel ölçü, mum modelaj yöntemini ortadan kaldırmıştır. Dijital/optik ölçü alınmaktadır. Eski yöntem ölçü alımı sırasında mide bulantısı ve öğürme refleksi olan hastalar için avantaj sağlamıştır. Yüksek çözünürlüklü ve lazer destekli ağız içi mikro dijital kamera ölçü alım işini mikron düzeyinde hassasiyetle alabilmektedir. Ayrıca, dijital ölçü alımı, geleneksel ölçü alımı ve uyumlama sırasındaki enfeksiyon riskini minimuma indirmektedir.

*CAD-CAM hata ihtimalini azaltmıştır.
Dijital diş hekimliğindeki gelişmeler diş hekimine ve diş teknisyenine bağlı başarısızlık nedenlerini azaltmıştır. Ancak, tamamen ortadan kaldıramamıştır. Bu nedenle, diş kesim tekniklerine ve kavite hazırlanma kurallarına uymalı ve yapıştırma ve kapanış kontrolleri dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

*CAD-CAM, implant tedavilerinin başarısını ve estetiğini artırmıştır.
a-Dijital Diş Hekimliği ile İmplant Yerleştirilmesi
İmplant yerleştirilmesi düşünülen ve 3D tomografide elde edilen görüntüdeki diş eksikliği gösteren bölgenin, 3D Cerec kamerası ile de ağız içi görüntüsü alınır. Her iki görüntü, bilgisayar ortamında çakıştırılarak, 3D yazılım ile olası restorasyon ve en ideal implant yerleştirme açısı ve derinliği elde edilir. Böylece, hem implant cerrahisinde komplikasyon riski azalır hem de implant üzerine yapılacak protez üst yapı, kusursuz olarak hazırlanır.

b-Zirkonyum Abutment Üretilmesi
CAD-CAM cihazı ile bio uyumluluğu yüksek olan zirkonyumdan veya güçlendirilmiş seramikten implant abutmentleri hazırlanabilmekte, böylelikle kişiye özel estetik ve fonksiyonel zirkonyum abutmentler elde edilebilmektedir. Zirkonyum veya seramik abutmentler tercih edildiğinde ağız içi dokularla maksimum uyum sağlayan, ışığı doğal diş gibi yansıtması nedeniyle estetik görüntü veren ve bakteri tutumu azlığı nedeni ile ağız hijyenine katkı sağlayan abutmentler kullanılmış olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here