Dt. Kutay Görücü ile Diş Sağlığı Hakkında

0
620

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği’nden mezun olduktan sonra Ümitköy’de özal bir klinikte mesul müdür olarak çalışıp sonrasında Kuşadası’nda sağlık turizmi üzerine yoğunlaşan Dt. Kutay Görücü, şimdi Bahçelievler 7.Cadde’de 2,5 yıldır kendi kliniğinde hizmet veriyor. Hastalarının tedavi sırasında özellikle içlerinin rahat olmasına oldukça önem veren Görücü, aynı zamanda korkan çocuk hastalarının da tedavisini onlar sakinleşmeden yapmıyor. Hastalarının daha çok ağrı şikayeti ve estetik amaçlı kendisine başvurduğunu belirten Dt. Kutay Görücü, herkesin diş sorunu olmadan 6 ayda bir kontrole gitmesini önemsiyor. Genç ve oldukça başarılı bir diş hekimi olan Dt. Kutay Görücü ile diş sağlığı hakkında konuştuk…

Kliniğinizde yaptığınız işlemler hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimizde her turlu işlem yapılmaktadır. Bunlar arasında lazerle diş beyazlatma, implant tedavisi, ortodontik tedaviler (3 boyutlu yazıcıda tasarlanan şeffaf plaklar yardımı ile ya da teller yardımıyla), lamına-emax-zirkon-metal porselenler, gülüş tasarımı gibi aklınıza diş hekimliği ile alakalı gelebilecek her türlü işlemi yapıyoruz.

Dişlerimiz çay, kahve derken maalesef sararabiliyor. Bu sorunla karşılaşan kişilere diş beyazlatma tedavisini öneriyor musunuz?
Tabi ki… Endikasyonu olan hastalarımıza öneriyorum. Dediğiniz gibi hastalarım da en çok sararmış dişlerden şikâyetçi olarak kliniğimize başvuruyorlar. Lazer yardımı ile yaklaşık 1 saat içinde dişleri beyazlatmamız mümkün, 2-3 tonluk bir beyazlık elde ediyoruz.

Peki, implant nasıl bir tedavi?
İmplant diş kayıplarında dişsiz bölgelere direkt uygulayabileceğimiz titanyum bir materyal yine eğer hastamızın endikasyonu varsa ve çene kemiği bu durum için uygunsa (bunu film alarak ve muayene sırasında anlıyoruz) güvenle uygulayabileceğimiz bir tedavi yöntemi. Bu sayede köprü porselen yapmadan destek dişlere herhangi bir işlem uygulamadan sadece dişsiz bölgeye implantı koyarak üzerine kaplamayı uyguluyoruz.

Kliniğinizde çocuk hastalara da tedavi uyguluyorsunuz. Çocuklar diş hekimi deyince korkup o koltuğa oturmak istemiyorlar. Siz bu problemi nasıl aşıyorsunuz?
Çocuk hastalarım ile çok iyi anlaşıyoruz, çocukları seviyorum. Her aşamayı anlattığınız zaman hiçbir sorun olmuyor. Aynı zamanda sevdikleri çizgi filmi açıyorum, onlar izlerken ben de dişlerinin tedavisini yapıyorum. İşinizi severek yaptığınız taktirde geri dönüşler de güzel oluyor.

Hastalarınız en çok hangi şikayetle size geliyor?
En çok ağrı şikayeti ve estetik amaçlı olarak geliyorlar ancak önemli olan 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrollerine gidilmesi. Eğer hastalarımız düzenli olarak diş hekimlerine kontrol amaçlı muayene olursa alınacak olan bir panoramik film ile dişlerindeki sorunlar ilerlemeden müdahale edilmiş olacaktır. Bu yüzden hastalarıma ağrı oluşunca değil de 6 ayda bir diş hekimini ziyaret edip muayene olmalarını tavsiye ediyorum.

Son olarak uzun süre sağlıklı dişlerin sırrı nedir?
Diş sağlığında genetik faktörler de çok etkili ancak hastaların bakımları önem taşımakta. Düzenli kontroller, her gün en az 2 kere ve 2 dakika boyunca etkili diş fırçalama, diş ipi kullanımı ile uzun süreli sağlık mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here