Dededen Toruna 70 Yıllık Lezzet

0
375

14 yıldır Beypazarı’nda yerli ve yabancı birçok misafiri ağırlayan Balıkçı Doğan bir yıl önce YDA PARK AVENUE’de açtığı ikinci şubesinde de misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Kendine özgü lezzetleri ve huzur dolu dekorasyonuyla Balıkçı Doğan, yeni yerinde misafirlerini bekliyor.

Her yerin bir hikayesi vardır ya; Balıkçı Doğan’ın da bir hikayesi var elbet. 1955’te Sakarya Nehri kenarında dünyaya gelen, çocukluğunu ve gençliğini babasının yanında balık tutup satarak geçiren meşhur İsmail Bey’in oğlu Doğan, babasından kalan balık tutma tutkusuyla beraber bu tutkusunu işe dönüştürmüş ender kişilerden biri olarak anılıyor. Öyle ki, bu tutkusunu ticarete döken Doğan Bey için, Polatlı’daki meşhur Üzeyir Usta ve etrafındaki kişiler ‘’bu çocukların bir balık restoranı açma zamanı geldi’’ deniyor. Bu işe pek de yabancı olmayan Doğan Bey, işe girişiyor. Balıkçı İsmail’den sonra 2003 yılında Beypazarı İpek Yolu üzerine Balıkçı Doğan açılıyor.

14 yıldır Beypazarı’nda kendine özgü lezzetleriyle misafirlerine unutulmaz tatlar sunan Balıkçı Doğan artık başkentin göbeğinde, YDA PARK AVENUE’da ikinci şubesiyle bir yıldır müşterilerine hizmet veriyor. Giden herkesin hayranlıkla anlattığı lezzetlerde yok yok. Ahtapot ve kalamar ızgara, balık çorbası, Fener kavurma ve aklınıza gelebilecek birçok alternatif deniz ürünleri lezzetlerini bulabileceğiniz bir restoran Balıkçı Doğan.
Büyükelçilerden bakanlara kadar ağır misafirlerini de kendilerine hayran bırakan Balıkçı Doğan’ın ikinci şubesinde hizmet veren Balıkçı İsmail’in torunu Erman Bey, bu işi bildiklerini ve iddialı olduklarını her fırsatta dile getiriyor.

Bu mesleği dededen aldıklarını ve denizin kendilerinde bir tutku olduğunu belirten Erman Kırankaya, ‘’dede mesleğini günümüze kadar getiren pek az kişi var. Biz bu işi yapabilen nadir işletmelerden biriyiz. Dede mesleğini bugüne getirdiğimiz için de gurur duyuyoruz. Misafirlerimizi lezzetlerimizi tatmaları için bekliyoruz. Gelsinler, farkı kendileri görsünler’’ diyor.

Başkent Ankara’nın lezzet duraklarına bir yenisini daha ekleyen Balıkçı Doğan’ın en büyük avantajı şehrin tam göbeğinde olması. Hem lokasyon olarak hem de lezzet olarak birçok mekanın önüne geçen Balıkçı Doğan, bir senedir kendilerini tanıyan müşterilerinin dışında lezzetlerini yeni keşfedecek olan müşterilerini de bekliyor. O zaman bir akşam yemeği ya da hafta sonu için bu hafta Balıkçı Doğan’a gitmeye ne dersiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here