Türkiye’nin En Büyük Hayvan Hastanesi: PET HOSPITAL

0
570

Kedi ve köpekler için ayrı bekleme bölümü, köpekler için özel oyun ve rehabilitasyon alanı, pet sağlık güvencesi, çoğu yerde olmayan cihazları ve dostlarının tedavileri sırasında sahipleri için özel hazırlanmış VIP refakatçi odalarıyla Türkiye’nin en büyük hayvan hastanesi olma özelliğine sahip Pet Hospital Hayvan Hastanesi, bir hastaneden çok daha ötede… 24 sene içerisinde pet sağlığında üst düzey hizmet veren ve kompleksini daha da büyüten Pet Hospital Hayvan Hastanesi sahibi Hakan Köse ile hastane ve pet sağlığı hakkında konuştuk…

Hakan Bey, öncelikle Pet Hospital’dan bahseder misiniz?
Pet Hospital, 1994 yılında Ankara’nın ilk özel hayvan hastanesi olarak kuruldu. Uzun yıllar boyunca pet sektöründe her zaman ilkleri yaşatan Pet Hospital, geçen 24 sene içinde pet sağlığında üst düzey hizmet vererek binlerce minik dostumuzun tedavisini yapıp hayatını kurtarmıştır ve birçok meslektaşımıza da ikinci bir okul gibi bilgi birikimini ve deneyimlerini aktarıp sektöre hazırlamıştır. Şu anda iki hastanesi ile Ankara ve Türkiye’de artık bir marka haline gelen Pet Hospital, 2017 Ekim ayında Türkiye’nin en büyük( 1500 m2 kapalı alanıyla-5 kat), lüks ve donanımlı binasında konusunda uzman hekimler ile çalışarak benzersiz bir hastane kompleksi hazırlamış ve faaliyete geçirmiştir.

Pet sektöründe benzeri olmayan bu komplekste her şey petlerin ve sahiplerinin refahı ve konforu için düşünülmüştür ve ona göre planlanarak hazırlanmıştır. İlk gördüğünüzde, insan hastanesine geldiğinizi düşündürecek olan binamızda kedi ve köpekler için ayrı bekleme salonu, şık bir karşılama bölümü, 2 adet kedi muayene odası, 2 adet köpek muayene odası, refakatçi ile kalma olanağı sunan VIP hasta yatış odaları, hepafiltre sistemi ile donatılmış 2 adet tam steril ameliyathane, tam steril yoğun bakım odaları, tedavi odası, fizik tedavi bölümü, radyoloji görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi (BT), ortopedi, cerrahi, nöroloji, kardiyoloji, göz hastalıkları, dahiliye, diş hastalıkları, deri hastalıkları, teşhis laboratuvarı gibi bölümlerimiz ile tam donanımlı hastane hizmetini 7/24 eksiksiz alabileceksiniz.

Tomografisi olan Türkiye’nin en büyük hayvan hastanesi olma özelliğine sahipsiniz. Dostlarımızın hastalıkları konusunda bu konuda neler yapabiliyorsunuz?
Pet Hospital kurulduğu günden beri Veteriner Hekimlik mesleğine ve hastanelerine cihaz, ekipman, donanım ve yatırım yapmaktadır. Gelişen, ilerleyen dünyamızda veteriner sağlık sektöründeki yenilikleri ve yeni tedavi seçeneklerini güncel bir şekilde takip eden hastanemiz bu konuda da kendini geliştirmektedir. Günümüzde insan sağlığında olduğu gibi hayvan sağlığında da artık teşhis için cihaz ekipman ihtiyacı ön plana çıkmaktadır.

Hastanemizde de ileri teknoloji; bilgisayarlı tomografi, computer radyografi, flouroskopi( c kollu skopi) ultrasonografi, eko-doppler usg, göz-cerrahi biyo mikroskop, tam kan sayımı ve biyokimya cihazları gibi birçok ekipmana yatırım yaparak doğru teşhisi elde etmek ve operasyonlarda en iyi sonucu elde etmek için yardımcı cihazlar kullanmaktayız.

Yakında envanterimize girecek olan Manyetik Rezonans (MR) cihazımız ve Arthroskopi cihazlarımız ile de yine Türkiye’ de donanım ve teşhis-tedavi konusunda benzersiz olacağımızı düşünüyoruz. Tomografi cihazımız ile de birçok kanser tipini özellikle akciğer, batın ve beyin tümörlerini erken teşhis etme şansımız oluyor, özellikle travma geçirmiş hastalarımızda beyin kanamaları ve ödemelerini teşhis etmede kullanıyoruz, bunun dışında kemik çatı kırıklarında ve eklem hastalıklarında üstün teşhis sağlıyor. Amacımız bütün bu artı özellikler ile bina konforunu da birleştirip hastalarımıza ve hasta sahiplerine lüks ve benzersiz bir hizmet sunmak. 24 yıldır sloganımız hep aynı ‘’Siz Sadece Sevin…’’

Hepafiltre sistemine sahip tam steril ameliyathaneleriniz de var. Peki, hepafiltre sistemi nedir?
Binamızın en alt katında ortalama 300 metrekare bir alanda 2 adet ameliyathane, sterilizasyon odaları, malzeme odaları, fizik tedavi odası, operasyon hazırlık odası, yoğun bakım odası, diş tedavi odası, personel soyunma odaları, yıkanma bölümleri mevcuttur. Sağlıkta ameliyat başlı başına ciddiye alınması gereken bir iştir, bunu da hakkını vererek baştan sona belirli prosedürlere uyarak yapmak gerekir. Özellikle hastanemizde rutin olarak yapılan ortopedi operasyonları ve beyin omurilik operasyonları tam steril alanda yapılması gereken girişimlerdir.

Hastanemizde personel operasyona girmeden önce yarı steril alanlarda kıyafet ve terlik değiştirerek ve yıkanarak steril alana geçiş yapıyor. Steril alan dışında hazırlanan anesteziye alınan hasta steril alana ve ameliyathaneye alınarak kapalı devre otomatik ventilasyonlu gaz anestezi cihazına bağlanarak operasyona başlanır. Bütün bu işlemlerin yanında tam bir cerrahi sterilizasyon sağlamak için özel olarak geliştirilmiş yüksek maliyetli hepa-filtre (high efficiency particulate air) sistemi de hastanemizde mevcuttur. Bu sistemde en küçük partiküller bile özel filtrelerle ameliyathaneler ve devam odalardan temizlenmektedir ve hava sirkülasyonu da içeriden dışarıya olacak şekilde ayarlanarak tam bir steril alan sağlanmaktadır. Bu sistemin partiküllerin % 99,7’sini tutma özelliği vardır.

Hastanemizde bu prosedür ve sistemleri kullanıp tam steril bir ameliyathane ortamı hazırlayarak operasyon sırası ve sonrasında kontaminasyonları engellemeyi ve operasyon sonrası komplikasyonları sıfırlamayı başarıyoruz. Hastalarımız bizim için çok değerli ve işimizi şansa bırakmak istemiyoruz.

Sizin verdiğiniz hizmetlerin en güzel tarafı refakatçi yatış odaları. Bu sistem nasıl işliyor ve nasıl ortaya çıktı?
Uzun yıllar boyunca hastalarımız operasyon olacağı zaman sahipleri ‘’biz de bir iki gün yanında kalalım, hiç bugüne kadar ayrılmadık yeriniz yok mu?’’ sorusunu bize yöneltiyordu, cevabımız ‘’hayır’’ oluyordu. Yeni hastane binamızda bunu göz önünde tutarak ve empati yaparak bu üst düzey hizmeti sunmaya karar verdik. Bugüne kadar Türkiye’de hiçbir hayvan hastanesinin sunamadığı yatış odalarımız ile artık hastalarımızı yatışa alırken ailesinden ayırmak zorunda değiliz, hastanemizde onlara da yer var!

Televizyonlu, özel banyolu, klimalı, beş yıldızlı otel konforu sunan, sadece onlara ait refakatçi odalarımızda, iyi bildiğimiz insan hastanelerindeki sistem gibi operasyondan çıkan ya da tedavi görmek için hastanemize başvuran hasta sahiplerimiz petleriyle birlikte onlara özel odalarında vakit geçirebilecekler ve geceleri dahi yanında kalabilecekler. Bu arada da hastanın tedavisi sessiz sakin bir ortamda titizlikle odasında takip edilebilecek. Petlerimiz ve sahipleri bizim için çok değerli, bu yüzden bu hizmeti sunduk ve bununla gurur duyuyoruz.

Köpekler için oyun alanlarınız da bulunmakta. Hayvan dostları, tedaviye gelmese dahi dostlarının sosyalleşmesi için buraya gelebilirler mi?
Hastanemizde 1500 m2 kapalı 800 m2 açık alan bulunmakta ve bunun da 600 m2’si çim alan. Bu çim alanı değerlendirirken minik dostlarımızı unutmadık ve enerjilerini harcayacak bir alan yapmak istedik, köpek oyun alanında sahipleri köpeklerini parkuru kullanarak eğitme fırsatı bulacaklar, hem de eğlenceli vakit geçirecekler. Sosyalleşme ve eğlence için planlanmış alanımızı tedaviye gelmeseler dahi memnuniyetle herkes kullanabilir. Özellikle bahar ve yaz aylarında kahvelerini yudumlarken köpeklerinin oyun alanında eğlenmesini izlemek keyifli olacaktır.

Son olarak okuyucularımız hayvan dostlarının sağlığı için nelere dikkat etmeliler?
Ülkemizde son 20 yılda pet sahiplenme oranı hızla artmıştır. Bu da gıdasından oyuncağına, bakım ürünlerinden veteriner hizmetine kadar büyük bir sektör ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yine internet hayatımıza girdiğinden beri birçok bilgiye ve bu sektörlere kolaylıkla ulaşabilme yeteneğimiz artmıştır. Sahiplenilen hayvanlarımız alındığı andan itibaren sağlık kontrolleri için bir veterinere görünmelidir ve beslenmeden eğitime kadar birçok konuda meslektaşlarımızdan bilgi alabilirler.

Rutin veteriner kontrolleri ve aşılamalar ile özellikle ilerleyen yaşlarda yıllık check-up’lar hayat kurtarıcı olabiliyor. Aileden biri olarak gördüğümüz petlerimizi hem kendi sağlığımız hem de onun sağlığı için sağlık kontrollerinden geçirip veteriner hekimin önerdiği uygun bir kuru mama ile beslemek gerekir.

Yine sıkça karşılaştığımız bir soru ‘’hayvanların neden sağlık sigortası yok? ’’ Hastanemizin 2 yıldır uyguladığı Pet Hospital Sağlık Güvencesi sistemi ile Puppy ve Adult Köpek, Kitten ve Adult Kedi olarak 4 kategoride hazırladığımız sağlık sigortası ile muayeneden görüntüleme yöntemlerine, tedaviden operasyona, aşılamalardan hasta yatışa kadar hiçbir ücret ödemeden gönül rahatlığı ile petlerini koruma altına alabilirler. Rutin kontroller, check-up’lar, veteriner ziyaretleri bu sistem ile artık yük olmaktan çıkıyor. Hiç istemesek de petlerimiz hastalanıyor ve ciddi veteriner masrafları ile hasta sahiplerine maliyet oluşturuyor. Bunun için Pet Hospital bu sağlık güvencesini getirdi ve şu anda birçok petimiz yıllık belli sabit bir ücret ödeyerek her şeyi kapsayan bu sistemden faydalanıyor. Daha öncede söylediğimiz gibi sloganımız hiç değişmiyor ‘’ Siz Sadece Sevin…’’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here