Saçlarda Yeni Trend: Afrika Örgüsü

0
620

Kimileri için sadece örgü, kimileri içinse Afrika ruhunu hissedenlerin saç modeli olan Afrika örgüsü kadınların son zamanlarda dikkatini çekiyor. Bu sıcak yaz ayları için Afrika örgüsü yaptırmanın tam zamanı olduğunu söyleyen Kronos Kuaför sahibi İbrahim Dağıstan, bu örgünün saçları yıpratmadığını da özellikle belirtiyor. İbrahim Dağıstan ile Afrika örgüsü nedir, çeşitleri nelerdir, saçlara zarar verir mi gibi çok merak edilenleri öğrendik.

İbrahim Bey, öncelikle kendinizden ve Kronos Kuaför’den bahseder misiniz?
Kuaförlüğe 1994 yılında Çankaya’da başladım, misyonum sürekli modayı takip etmek ve müşterilerime en iyi şekilde hizmet vermekti. Gerek yurt içi eğitimlere gerekse yurt dışı eğitimlere katılarak sürekli yenilikleri takip ederek birçok anlamda kendimi geliştirme fırsatım oldu. 2011 yılında Bahçelievler’de Kronos Bayan Kuaförü’nü açtım ve müşterilerime en iyi şekilde hizmet vermeye başladım.

Son zamanlarda revaçta olan saç modeli Afrika örgüsü. Peki nedir Afrika örgüsü ve nasıl yapılıyor?
Son zamanların en fazla tercih edilen ve en yeni modası olan Afrika Örgüsü, ince ince örülen örgüler ile ünlenmiş bir örgü türüdür. İsteğe bağlı olarak kişi, saçlarına sentetik saç eklemesi yapabilir ve bu şekilde saçlarını uzatabilir. Örgünün yapımı normal örgüden farklı değil aslında ama çok emek isteyen bir iş olduğu için saçlar iyi ayrılıp doğru oranda ek saç eklenmezse saçların dökülmesine sebep olabiliyor. O yüzden kaliteli ve uzman bir ekiple çalışmak bu noktada önemli. Genelde rastayla karıştırılıyor fakat bu kalıcı bir işlem olmadığı için istediğiniz gibi saçınızı yıkayıp ‘bugün saçımı nasıl yapsam’ derdi olmadan evden zahmetsizce çıkabilirsiniz.

Afrika saç örgüsünü yaptırmak için saçınızın 8 cm olması yeterli. Eğer saçlarınızın daha uzun görünmesini istiyorsanız ekstra saç ekletip hem daha uzun hem de daha dolgun saçlara sahip olabilirsiniz. Saçlarında değişik renkler denemeye cesaret edemeyenler için de iyi bir fırsat. Saçınızı boyatmadan renk değiştirebiliyoruz. Ek saçlar sayesinde isteyen kırmızı, mavi, lila, gri her rengi deneyebilirsiniz.

Afrika örgüsünün çeşitleri nelerdir?
Afrika örgüsünde cornrows, twist, afro dalgası ve rasta çeşitleri bulunmaktadır. Cornrows, kafa derisine bitişik ve şeritler halinde sıralanmış saç örgüsüdür. Twist saç stili kişinin kendi saçlarına sentetik ek saçlar ekleyerek burgu haline gelmesi işlemidir. Afro dalgası ise kıvırcık saç sevenler için daha cazip gelecektir. Çünkü bu stil, dalgalı bir şekilde hazırlanmış olan saçların özel bir örgü tekniği ile sabitlenmesi sonucu gerçekleşir. Son olarak rasta ise saçların tığ yardımı ile tiftik hale getirilerek yapıldığı bir saç stilidir. Ek olarak söylemeliyim ki; yaptıracak olan kişiler kendi saç rengine yakın saçlar tercih ederse ortaya daha doğal bir görüntü çıkar.

Afrika örgüsü saça zarar verir mi?
Bazı müşterilerimiz ‘saça zarar verir mi?’ korkusuyla yaptırmaktan çekiniyor ama kesinlikle saça herhangi bir zararı yok. Hatta saçı yanan müşterilerimize saçın kendini toplaması için öneriyoruz. Bilinenin aksine saçlarınızı yaptırdıktan sonra işlem görmediği için, saçların dinlenmesini ve daha sağlıklı uzamasını sağlıyor. Ayrıca yıkamada da hiç bir sorun yaşamazsınız.

Aslında uzun emek isteyen bir iş. Ortalama bir saç ne kadar sürede bitiyor?
Bu aslında saç yoğunluğuna ve uzunluğuna göre değişiyor ama saç örülürken ören kişinin hızına göre ortalama olarak 6-8 saat süren bir işlem.

Peki, ördürdükten sonra yapılması gereken şeyler var mı?
Aslında yapmanız gereken çok bir şey yok. Çünkü kullanımı inanılmaz rahat. Haftada maksimum 2 kez kremsiz şampuan ile yıkatmanız gerekiyor, yıkatamasanız bile saçlarınızın yağlı olduğu hiç belli olmuyor. En güzeli de hiçbir şey yapılmadan da saçınız her zaman bakımlı duruyor. Yazın kullanmak isterseniz de daha sık yıkama ihtiyacı, deniz, havuz yüzünden daha kısa kullanılabilme ihtimali olsa da ortalama 3 ay kullanılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here