Rengarenk Çiçekleri ve Aranjmanlarıyla AÇELYA ÇİÇEKÇİLİK

0
445

Çiçekleri kimi zaman sevdiklerimizi mutlu etmek kimi zaman da özel günlerimizi taçlandırmak için kullanıyoruz. Binbir çeşit renkleri, etrafı saran güzel kokularıyla aslında hayatımızı ne kadar güzelleştirdiğini fark edemediğimiz çiçekler, özellikle de onların dilinden anlayan birilerinin elinden çıktığında hayatımıza daha çok anlam katıyor, Armada AVM’de bulunan Açelya Çiçekçilik’in yaptığı gibi… ‘’Bu meslek içime o kadar işledi ki üniversiteyi kazanamama rağmen gitmeyecek kadar’’ diyen Açelya Çiçekçilik sahibi Veysel Ürün, çiçeklere en az bir bebek kadar narin davranıyor ve onlara aşık desek yeridir. Veysel Ürün ile Açelya Çiçekçilik ve çiçekler üzerine çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik…

Veysel Bey, bu mesleğe başlamanız nasıl oldu?
Mesleğe çok küçük yaşlarda Çankaya’da kendi dükkanımızda çıraklık yaparak başladım ve o kadar içime işledi ki üniversiteyi kazanmama rağmen gitmeyecek kadar. 1997 yılında memleketim olan Beypazarı’ndaki iş yerimizi kardeşlerimle birlikte rahmetli babamdan devralarak kendi yolumuzu çizdik. 2004 yılından itibaren Ankara’da, 2008 yılından bu tarafa da Armada AVM’de hizmet vermekteyiz.

Açelya Çiçekçilik’te ne tür çiçekler bulabiliriz?
Açelya Çiçekçilik’te her zaman ithal, büyük kafalı, uzun saplı, değişik renklerde gülleri, şakayık, lale, orkide, mevsim çiçekleri, sukulent, teraryum, saksı çiçekleri ve bitkilerini, kutu çiçek, kutuda güller, değişik tanzim ve modern sunumlar halinde bulabilirsiniz.
Düğün, nişan ya da diğer organizasyonlar için çiçek aranjmanları yapıyor musunuz?
Elbette.

Özellikle otel ve mekan süslemelerinde, 9 yılı aşkın süredir Ankara’nın bana göre en büyük firması olan SDS Organizasyon’un çiçeklerini yapıyoruz. Gerçekten sayısını hatırlayamayacak kadar düğün yaptık. Bunun dışında artık kız isteme ve nişan törenlerinde, özellikle gelin adaylarının misafirlerini en üst düzeyde ağırlamaya özen göstermelerinden dolayı ev ya da mekanları da süslüyoruz.

Şu anda düğün çiçeklerinde favori çiçekler neler?
Gelin buketi ve süsleme çiçekleri diye ayırırsak; gelin buketlerinde renkli ithal güller, şakayık, lale, çardak gülleri ve hipericum gibi çok fazla sayıda aksesuar kullanıyoruz. Süsleme çiçeklerinde ise yerli çiçeklerden mevsime göre casablanca, lisyantus, frezya cipso ve yeşillikler, VIP isteklerde ise yine ithal güller, şakayık, ortanca ve değişik ithal aksesuar ve yapraklar kullanıyoruz.

Biz her zaman her çiçekçide her çiçeği bulamıyoruz. Bunun nedeni nedir?
Bu aslında biraz arz-talep ve saklama koşulları ile ilgili. Biz çiçeklerimizi mağazamızda soğutuculu vitrinimizde muhafaza ediyoruz ve her zaman özel diye nitelendirilen her türlü çiçeği bulmanız mümkün. Planlandığı takdirde sipariş verilerek temin edilmesi daha kolay olur.

Peki, sizce hangi çiçekle ne anlatılabilir?
Artık günümüzde her çiçek sevgiyi ifade ediyor. Cenaze çelengindeki çiçekler bile merhum ya da merhumeye sevgimizi ifade etmez mi? Eskiden sarı gül ayrılık idi, fakat artık sarı gülü gelin buketinden tutun da kız isteme çiçeklerine kadar birçok özel tasarımda kullanıyoruz. Müşterilerimiz sevgilerini ifade etmek için kaktüs bile alıyor. Yani herhangi bir ayrım kalmadı artık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here