‘’Radyatör Sektöründe Türkiye Dünya Üssüdür’’ AYHAN BORAN

0
883

Ayhan Boran, genç yaşta başarıyı yakalamış genç bir iş adamı. BEDİSA A.Ş. firmasının genel müdürlüğünü yapan Boran, aynı zamanda BOR-SAN firmasını da Türkiye’nin önde gelen çelik radyatör üreticilerinden biri konumuna getirmiş. İş dışında koleksiyon çeşitli koleksiyonları da yapan başarılı iş adamı Ayhan Boran, hayvan sevgisini de anlatmadan geçmiyor. Ayhan boran ile iş hayatı ve kendisi hakkında konuştuk..

Ayhan Bey, öncelikle kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?
Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. 2012 yılında kurmuş olduğum BEDİSA A.Ş. firmasının genel müdürlüğünü yapmaktayım. BEDİSA Ayhan Boran olarak BOR-SAN Isı Sistemleri’nin üretmiş olduğu çelik radyatörlerin yurt içi ve yurt dışı satışını yapmaktayım.

Biz esasında devlet taahhüt firmasıyız. Endüstriyel tesis, yol, baraj, arıtma tesisi, hastane gibi müteahhitlik hizmetlerini yapmaktayız. 2000 yılında kurulmuş olan BOR-SAN Isı Sistemleri firmamızla ise Türkiye’nin önde gelen çelik radyatör üreticilerinden biri konumundayız. Üretim tesisimiz Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde 80.000 m² açık ve 42.500 m² kapalı alan üzerine kuruludur. Ayrıca BOR-BETON firmamızla madencilik sektöründe de faaliyet göstermekteyiz.

BOR-SAN firmasında ürettiğiniz çelik panel radyatörler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Panel radyatör aslında basitçe evlerimizde ısınmak için kullandığımız peteklerdir. Çelik panel radyatör dünyada en çok tercih edilen ısınma yöntemlerinin başında gelmektedir. Radyatör sektöründe Türkiye, dünya üssüdür ve Türkiye’nin yıllık kullanımı ortalama 8 milyon metredir. Türkiye’de faaliyet gösteren panel radyatör firmalarının toplam üretim kapasitesi ise yaklaşık olarak 35 milyon metredir.

Biz BOR-SAN firması olarak yıllık 1.250.000 metre üretim yapmaktayız. Buna ek olarak bu yıl siparişini verdiğimiz full otomatik, insan gücü gerektirmeyen yeni üretim hattı ile birlikte 2019 yılı için ortalama 2 milyon metre üretim hedeflemekteyiz.

İhracatları nerelere yapıyorsunuz?
Satışlarımızın %70’lik bölümünü ihraç ediyoruz. Markamız şu an 6 kıtada 57 ülkede aktif şekilde satılmaktadır.

Türkiye’de size göre iş adamı olmanın ne gibi zorlukları var?
Kendi sektörümü ele alacak olursam Euro ve Dolar artışı sektörümüzü olumsuz etkilemektedir. Ham maddeler dolar üzerinden alındığı için yurt içi satışlarımızda TL değer kaybetmektedir. Ayrıca Türkiye’de üreticiye ve ihracatçıya ayrı imtiyazlar sunulması gerektiği kanaatindeyim.

Yıllardır iş dünyasında başarıyla var olmuş birisiniz. Bu başarınızın sırrı nedir?
Disiplin hayatımızın her alanında önemlidir. İş disiplini konusunda zamanında yaptığım teslimat ve pazarladığım ürünün arkasında durmak yani dürüstlük en önemli prensibimdir. Ayrıca ikili ilişkiler de benim için oldukça önemlidir. Para kazanmak tabi ki hepimizin önceliği de olsa gerek iş yaptığım gerek satış yaptığım insanlarla gerekse çalışanlarımla aramda özel bir bağ vardır. Başarının her sektörde bir ekip işi olduğuna inanırım. İnsanlarla aranızdaki manevi bağ ne kadar kuvvetliyse güven duygusu o kadar gelişir ve iş hayatınızda doğrudan başarıyı elde etmiş olursunuz.

İş insanı kimliğinizi bir kenara bırakacak olursak Ayhan Boran’ı nasıl tanımlarsınız?
Ben kişinin kendine zaman ayırmasını ve hayatı ertelememesi gerektiğine inanırım. Bu yüzden beni mutlu eden ve motive edecek şeyler yaparım. Sosyal yönüm çok fazladır. Spor, hayatımın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ayrıca iyi bir koleksiyonerimdir. Biriktirmeyi severim. Çok sayıda hayvan besliyorum, onlar da benim için kıymetlidir.

Şiddeti sevmem, hayvanlara asla zarar vermem ama boş arazide atıcılık yapmayı, poligona gitmeyi çok severim. Ayrıca tesbih, resim, eski plak gibi koleksiyonlarım var. Sanatla da iç içe olmayı seviyorum. Vakit buldukça müzayedelere katılırım. Tüm bunların dışında ise balık tutmak ve seyahat etmek en sevdiğim aktivitelerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here