Özgür Aksuna ile İşimiz Gücümüz Yemek: Şanlı Edessa

0
443

Ankara Life dergisi #işimizgücümüzyemek ekibi bu ay kebap Ankara’da nerede yenir sorusunu cevaplamaya kendini adadı, derken şehrin en köklü ve nezih işletmelerinden Şanlı Edessa’ya yelken açtı. Özgür Aksuna’ nın sosyal medya hesapları bu ay kebap istekleri ile doluydu; biz de düştük yollara. Emek mahallesinde yoğun trafiğin içinde sanki izole edilmiş, cam bir fanus içinde saklanmış gibi sakin bir ortam karşıladı bizi.

Masaların arasındaki mesafe ve konumları makul seviyede, çocuklar için oyun alanı ve vale hizmeti ile ailecek gidebileceğiniz nezih bir mekan Şanlı Edessa. Yakın zamanda Yöresel Anadolu ve Osmanlı mutfaklarını da menüsüne ekleme yolunda gerçekleştirdikleri açılım müjdesini de ilk ben vermiş olayım.

Şanlı Edessa ferah, keyifli iç mekan düzenlemesi ve modern, güleryüzlü servisiyle yemekten önce içimizi açıyor; sonra atıştırmalık dediğimiz ikramlarla ve balon şeklindeki susamlı lavaşla damağımızdaki hareketlenmeler başlıyor. İçli köfte, bol kıyması ve harika aromasıyla oldukça güzel bir lezzet veriyor, yine çiğ köftesi marul içinde limon, maydonoz ve orta seviye acısıyla yumuşacık bir his bırakıyor. Ezme ve salata da oldukça leziz.

Başlangıçlardan sonra ana yemekleri ve Şanlı Edessa’ ya özel lezzetleri tatmaya başlıyoruz. İlk olarak taş ve ahşap karışımlı sıcak sunum tabağında kuşbaşılı pidenin tadına bakıyoruz. Hamur ve et dengesi oldukça iyi, ayrıca gevrekliği ve az yağlı olması artı puan alıyor bizden. Devamında Edessa Beyti geliyor; Adana kebaptan özel bir karışımla hazırlanmış yumaşuk bir et ve eşliğinde çıtır bir lavaş, bilindik beytilere kıyasla oldukça hafif, sarımsağı ve acısı neredeyse yok denecek seviyede damağı yormayan bir beyti.

Sonra da Osmanlı Mutfağı’ nın gözde yemeklerinden Ayvalı Kavurma geliyor mis kokular içinde. Ayva yatağında su değmeden ayvanın aromatik esansıyla ve kendi buharıyla pişen löp et diyebileceğimiz lokum gibi harika bir kavurma yiyoruz; ancak adı size yanıltmasın bildiğiniz gibi bir kavurma değil. Devamında dayanamayıp mutfağa gidiyorum ve şefimize başka ne önerirsiniz diye soruyorum. “Zaten ben hazırladım, size çok özel bir “Lüle Kebabı” yaptım” diyor ve anlatmaya devam ediyor.

Diyarbakır süt kuzusundan sadece tuz eklenerek başka baharat konulmadan zırhlanan lüle lüle parçalar halindeki kebap gözümüzü açıyor; yanında köz biber ve domates eşliğinde, özel sunum tabağında damaklarımızı şenlendiriyor. Artık yerimiz kalmadı derken ‘assolist var daha, Kapalı İncik Kebabı var’ diyor şef ve kebap gelince ister istemez midemizde yer açıyoruz. Kebap seviyorsanız burası adeta bir cennet. Üzeri lavaşla kapalı bir kayak tava geliyor üzeri lavaşla ve susamla kaplı.

Heyecanla açıyoruz, bıçakla kenarından ve içinden rüyanıza bile tekrar tekrar girmesi muhtemel bir manzara çıkıyor. Patlıcan ezme yatağında mantar ve bademle birlikte üzeri kaşar peynirli büyük bir parça incik mis kokusuyla bizi bekliyor ve daha biz dokunmadan o kendini bırakıveriyor çatalımıza. Sonrasında Ballı Katmer ve Edessa’nın özel kahvesi olmadan olmaz ısrarlarından sonra sodayla destek alıp katmer ve kahve büyüsünde yüzüyoruz. Katmer, bal nedeni ile biraz yumuşak. Haliyle çıtırlığı ve gevrekliği daha az.

Üzerindeki Şamfıstığı ve Maraş dondurması ile dengeli bir tat yakalanmış enfes bir tatlı. Kahve ise çeşitli kuru meyvelerin öğütülmesi ile oluşan özel bir kahve. İçimi yumuşak, sunumu sanatsal özel kesim akide taş tabaklarda yapılıyor. Kahveyi yudumlarken kendinizi tarihi bir yolculuğa çıkmış gibi hissediyorsunuz.

Bunların dışında Osmanlı Mutfağı’nın lezzetlerini keşf etmek isteyenler için Mutancene ve Teşt Kebabını tavsiye ettiklerini de eklemeliyim; biz deneyemedik, artık onlara da siz gidince bakarsınız.

Ayrıca Yöresel Anadolu Mutfağı seçkisinden ve zengin kebap çeşitlerinden denemek isteyenler için de farklı seçenekler var. Şanlı Edessa’nın dünya kahvelerini de mutlaka denemelisiniz.

Menüde çocuklar için özel ve sağlıklı yemekler var, ailenizle bir sofra kurmak istediğinizde işinizi kolaylaştıracak ayrıcalıklar bunlar. Daha fazlası için ve şöyle keyifli bir aile yemeği için en kısa zamanda bir program yapıp Şanlı Edessa’da keyifli bir lezzet yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Bu ay bu kadar; bakalım önümüzdeki ay lezzet bizi nereye götürecek? Mekan önerileriniz ve mesajlarınız için ozgur@ozguraksuna.com mail adresinden ya da Özgür Aksuna sosyal medya hesaplarından bana ulaşabilirsiniz. Fotoğraflar için sevgili Oğuzhan Güzel’e ayrıca teşekkür ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here