İdealist Bir Diş Hekimi Dt. Alper Alkan

0
868

Dt. Alper Alkan, başarılı bir diş hekimi olmasının yanında mesleği ve meslek sorunlarına çözüm bulma yönünde idealleriyle tanınan biri. Şu anda da 29 Nisan’da yapılacak olan Diş Hekimleri Odası seçimlerine aday olan Alkan, meslektaşlarıyla birlikte kurduğu Atılım Grubu’nu ‘’mesleğimizi ve göz bebeğimiz olan meslek odamızı daha iyi konumlara getirmek için kurulmuş genç ve dinamik bir grup’’ olarak tanımlıyor.

Amaçlarının mesleki sorunlara çözüm bulmanın yanı sıra dünyadaki gelişmeleri takip etmek, gelişmeleri ülkede uygulamak ve Türkiye’deki diş hekimliğini dünyaya tanıtmak olduğunu da vurgulayan Alper Alkan, Atılım Grubu olarak vaatlerini de gerçekleştirmek için çok çalıştıklarını söyledi. Dt. Alper Alkan ile 29 Nisan’da yapılacak Diş Hekimleri Odası seçimleri, kurdukları Atılım Grubu ve mesleki sorunlara getirecekleri çözümler hakkında konuştuk.

29 Nisan’da yapılacak Ankara Diş Hekimleri Odası seçimlerinde başkan adayısınız. Bu konuda attığınız adımlar nelerdir?
Yaklaşık 4 yıl evvel Ankara Atılım Grubu’nu meslektaşlarımla kurduk. 4 yıl evvel Ankaralı meslektaşlarımla kurduğumuz Atılım Grubu, mesleğimizi ve göz bebeğimiz olan meslek odamızı daha iyi konumlara getirmek için kurulmuş genç, dinamik bir ekip. Bu ekibin başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Bunun için her türlü donanım ve alt yapıya sahibiz.

Ankara Atılım Grubu olarak Ankara’daki diş hekimleri ile birebir görüşmelerimiz oldu. Mesleğimizi daha iyi yerlere nasıl taşırız, dünyadaki gelişmeleri nasıl takip eder ve paylaşırız, hep bunun mücadelesini verdik. Bugün Türkiye’de verilen diş hekimliği hizmetlerinin gelişmiş ülkelerdeki standartlardan altta kalır bir yanı yok. Sadece kendimizi dünyaya daha iyi tanıtmalıyız.

Ankara Atılım Grubu olarak neleri vaat ediyorsunuz?
Öncelikle iletişim konusunu ele alacağız. Meslektaşlarımızla sürekli iletişim halinde olacağız. Kamu ve özeldeki bütün kurumlarla konuları tartışıp meslektaşlarımız için çözüm önerileri ortaya koyacağız. Ankara’nın farklı bölgelerinde seminer ve kurslar düzenleyeceğiz.

Sorunları oluşmadan daha pro aktif bir oda profili çizeceğiz. Cep telefonları için ADO mobil uygulamasını sağlayacağız. Bir sayede meslektaşlarımız her gelişmeden anında haberdar olacak. Kamudaki arkadaşlarımızın çalışma koşullarını iyileştirmek için her türlü girişimde bulunacağız.

Mesleki anlamda yaşanan sorunlar nedir?
Özel sektördeki diş hekimlerinin ve kamudaki meslektaşlarımızın farklı sorunları var. Kamuda iş yoğunluğu nedeniyle yıpranma oranları çok daha fazla. Özel sektörde ise yasaların çağımıza göre adapte edilememesi nedeniyle uygulamalarda bazı sıkıntılar var. Ancak güçlü bir meslek örgütü hepsinin üstesinden gelecektir.

Peki, bu sorunlar için neler yapılabilir?
Öncelikle yasaların yeniden elden geçirilmesi ve çağın gereklerine göre ele alınması gerekir. Bunun için de yasa koyucularla sürekli iletişim halinde olmanız ve öneriler sunmanız şart. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak ülkemizde de diş hekimliği uygulamalarının gerek kamu gerekse özel sektörde daha kaliteli yapılması gerektiği inancındayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here