Gayrimenkul Sektöründe Başarılı Bir İsim: ANGORA GAYRİMENKUL

0
463

Kazandığı birçok iş tecrübesinden sonra gayrimenkul ile ilgili aldığı eğitimler sonrasında Angora Gayrimenkul’ü kuran Berkay Balaban, aynı zamanda Angora İç Mimarlık ile de müşterilerinin her türlü dekorasyon ihtiyaçlarının da karşılanmasını sağlıyor. Büyük projelerin satış ofisliğini de yapan Angora Gayrimenkul, şu anda Lima Elit’in satış ofisliğini yürütmekte. Realty World Angora Gayrimenkul olarak yola çıkan Balaban’a faiz oranlarının düşmesini ise; ‘’ Mevduat faizlerinin yükselmesi sebebiyle bankalar aylık %1 seviyesinde konut kredisi kullandırmak istemiyor.

Sektörün nakit temininde konut kredileri önemli bir yer tutuyor. Ekim ve Kasım aylarından itibaren sert bir yükseliş olunca konut kredi faizleri satışlara olumsuz yansıdı ve elbette ki konut alıcısını bir miktar yavaşlattı. Ancak, sektörde yapılan peşin indirimli ve sıfır faizli ödeme planları bu süreci tersine çevirmeye başladı. Benzer süreçler geçmiş 15 yılda çok kez yaşandı, çok büyük bir aksilik olmaz ise sektör yazdan sonra kendine gelecektir’’ olarak yorumluyor. Yaptığı her işte başarısını kanıtlayan Berkay Balaban ile Angora Gayrimenkul ve gayrimenkul sektörü hakkında konuştuk…

Angora Gayrimenkul neler yapıyor?
Angora Gayrimenkul; Bodrum İstanbul ve Ankara’da kurumsal satış ofisi ve tanıtım alanında birçok firmanın satış ve tanıtım ofisi faaliyetlerini sürdürmektedir. Profesyonel gayrimenkul danışmanlarımız ile 3 şehirde toplam 35 kişilik bir kadroya sahibiz. Ayrıca Angora İç Mimarlık tarafından da müşterilerimizin her türlü dekorasyon ve villa iç yapımı ile ilgileniyoruz.

Realty World bir Garanti Koza kuruluşu, bu da bize daha fazla avantaj sağlıyor

Konut kredilerinin faiz oranları azımsanamayacak derecede düştü. Faiz oranlarının düşmesini gayrimenkul sektörü içinde yorumlayacak olursanız ne söyleyebilirsiniz?
Mevduat faizlerinin yükselmesi sebebiyle bankalar aylık %1 seviyesinde konut kredisi kullandırmak istemiyor. Sektörün nakit temininde konut kredileri önemli bir yer tutuyor. Ekim ve Kasım aylarından itibaren sert bir yükseliş olunca konut kredi faizleri satışlara olumsuz yansıdı ve elbette ki konut alıcısını bir miktar yavaşlattı. Ancak, sektörde yapılan peşin indirimli ve sıfır faizli ödeme planları bu süreci tersine çevirmeye başladı. Benzer süreçler geçmiş 15 yılda çok kez yaşandı, çok büyük bir aksilik olmaz ise sektör yazdan sonra kendine gelecektir.

Kurumsal gayrimenkul şirketlerini seçmenin her zaman avantajlı olduğu söyleniyor. Avantajları nedir?
Müşteri bilinirliği açısından çok çok önemli ya da markayı arkanıza alarak görüşme yapmanın avantajını sağlıyor, elinizi çok güçlü kılıyor. Özellikle Realty World bir Garanti Koza kuruluşu. Bu da aslında diğerlerinden biraz daha fazla avantaj sağlıyor bizlere.

Ekonomi büyük bir çark ise gayrimenkul sektörü bu çarkın en önemli dişlisidir

Yatırım olarak bugün gayrimenkulü seçmek ne kadar doğru bir seçim olur?
Konut talebi hep güçlü. Sadece dönem dönem alım erteleniyor, bu erteleme dönemi bazen üç ay bazen beş ay oluyor, daha fazla olmuyor hiçbir zaman. Erteleme döneminin bitiminden itibaren ise hızlı bir ivme ile satışlar artıyor. Tabi artan dönemlerde fiyat da hızla yükseliyor.

Sektörün dinamiği bu şekilde. Gayrimenkul sektörü bu tür senaryolarla ilk defa karşılaşmıyor. Şimdi önümüzde kısmi durgunluğun biteceği ve satışların yukarı ivmeleneceği bir dönem var. Bunu kendi satışlarımızdan da görüyoruz.

Peki, gayrimenkul sektörünün bugün Türkiye’de büyümeye olan etkisi nedir?
Gayrimenkul sektörü güçlü bir sektör, Türkiye için lokomotif sektör. İğneden ipliğe her şeyi etkiliyor. Ekonomi büyük bir çark ise gayrimenkul sektörü bu çarkın en önemli dişlisidir. Bu ülkede milyonlarca insan gayrimenkul sektörünün ürettiği konutlarda yaşıyor bu da zaten gerekli önemi tüm ayrıntısı ile bizlere yansıtıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here