Fzt. Ahmet Can Ercan: Bel ve Boyun Problemlerinde Manuel Terapi

0
924

Başkent Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nü bitirdikten sonra ortopedik manuel terapi alanına ilgi duymaya başlayan Fizyoterapist Ahmet Can Ercan, bunun yanında hastayı bütüncül olarak inceleyen ve tedavi etmeyi hedefleyen Osteopati eğitimi de almış. Bu eğitimlerinden sonra şimdi kendi kliniğinde omurga ve ortopedik sorunların tedavisi ile ilgili hizmet veren Ercan ile günümüzde sok karşılaşılan sorunlar olan bel, boyun sorunları ve manuel terapi hakkında konuştuk.

Ahmet Bey, günümüzde çok şikayet edilen bel ve boyun sorunları nasıl meydana gelir?
En sık karşılaştığımız sebeplerin başında postüral sorunlar gelmekte. Günümüzde yoğun geçen masa başı mesai saatleri ve bu bireylerin yeterli fiziksel aktivite ve spor yapma alışkanlıklarının olmaması, omurga sorunlarının meydana gelmesinde etkili oluyor.

Postüral problemlerin dışında bireyin yaşının ilerlemesi ile dokularımızın daha kolay yaralanabilir hale gelmesi halinde yani daha önceki yıllarda rahatlıkla yapabildiği aktiviteler omurga sağlığına zarar vermeye başlayabiliyor. Kilo, yaş, stres, psikolojik zorlanmalar, yanlış beslenme alışkanlıkları, sporsuz yaşam dokularımızın yüklenebilirlik kapasitesini azaltıp çok basit aktiviteleri yaparken bile yaralanmalara sebep oluyor. Kliniğimize başvuran hastalarda çok sık duyduğumuz yakınmaların başında bu geliyor.

Genetik yatkınlıklar, kazalar, darbeler, sigara kullanımı, stres ve osteoporoz diğer sebeplerden başlıcaları olarak sayılabilir.

Bel ve boyun problemlerinin yaşam standardını düşürdüğünü biliyoruz. Peki, bu konuda neler yapabiliriz?
Gelen hemen hemen her hastamızın ilk kurduğu cümlede bu sorundan bahsediliyor. ‘’Yaşam kalitem düştü. Günüm, zamanım keyifsiz geçiyor’’ diyorlar. Kliniğimize başvuran her hastanın bir hobisi veya yaşamdan keyif almasını sağlayan aktiviteler olabiliyor.

Çocuğunu veya torununu kucağına almak istiyor, spor yapamak istiyor, doğa tatilleri yapmak isteyenler oluyor veya en basiti hemen hepimiz iş hayatımızı sürürmek zorunda oluyoruz. Bu örnekler çoğaltılabilinir. Yani sadece yaşam kalitemizi değil, yaşamımızı sürdürmek için zorunlu olan fiziksel düzeyi kaybedebiliyoruz. Bu esnada uzmanların görevi bana kalırsa hastalarımıza zorlandığı sporu, işi veya aktiviteyi bırakmasını önermek değil tam aksine yeniden bu aktiviteleri sağlıklı ve ağrısız şekilde yapmasını sağlamaya çalışmak.

Bu konuda okuyucularımıza belki çok klasik olacak ama fiziksel aktivite önereceğim. Dokularımızın beslenmesi, hormanal denge ve vasküler açıdan spor son derece etkili.

Ayrıca okuyuculara omurgamızda kaslarımızın, diskin ve eklem kıkırdağının beslenmesi için yoga yapmalarını genel anlamda tavsiye edebilirim. Yine de şunu belirtelim bu tavsiyeler kişiye özel olmalıdır. Tavsiyelerimiz kişinin yaşına, kilosuna, cinsiyetine, sağlık sorunlarına, hoblerine, yaşadığı bölgeye ve mesleğine göre değişebilir.

Tedavide kullanılan yöntemlerden biri de manuel terapi. Nedir manuel terapi?
Manuel terapi eklemler veya yumuşak dokulara elle yapılan tedavilere verilen addır.

Eklemdeki ve yumuşak dokudaki fonksiyonu restore etmek için detaylı anatomi, fizyoloji ve bunlara ek olarak el becerisi gerekentiren bir tedavi yöntemidir.

Bu tür rahatsızlıklarda manuel terapinin başarısı nedir?
Başarıyı etkileyen en önemli faktör hasta değerlendirmesidir. Hastanın probleminin kaynağı detaylı incelenmeli, çok yönlü ele alınmalıdır. Sadece ağrı şikayetinin olduğu bölge değil, tüm komşu eklemler ve yapılar hatta hastanın bütünü değerlendirilmelidir.

Doğru hasta seçimi, doğru değerlendirme, tecrübeli bir uzman ile birleşirse manuel terapi son derece başarılı bir tedavi yöntemidir.

Bu tedavi uygulanırken dokuların kendine has değişkenlik gösteren iyileşme süreçleri gözden kaçırılmamalıdır. Hastalarımıza son dönem bu tedavi yöntemi mucizevi bir tedavi yöntemi gibi anlatılsa da bazı vakalarda 1-2 seansta çok iyi sonuçlar almamıza rağmen bazı hastalarda dokunun fizyolojisi ve iyileşme süreci, vakanın beslenme alışkanlıkları, psikolojisi ve farklı birçok faktörün birleşmesi ile bu tedavi uzayabiliyor.

Peki, manuel terapi kimlere uygulanabilir?
Hastanın takip eden hekimi bir kontraendikasyon belirtmediği sürece, kişinin sistemik rahatsızlıkları, yaşı, kullandığı ilaçlar göz önünde bulundurulduktan sonra her bireye uygulanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here