Farklı Eğitim Anlayışıyla EF OKULLARI

0
655

Bilim ve sanatın iç içe olduğu eğitim bütün ailelerin hayalidir. Aileler, çocuklarının eğitim hayatlarının yanında sosyal hayatlarında da aktif rol oynamasını isterler. Evet, böyle bir eğitim mümkün. EF Okulları, fen ve edebiyatın iç içe olduğu bir eğitim vaat ediyor ve eğitimini de bunun üzerine kurmuş. Gerek sanat alanında gerekse bilim alanında öğrencilerinin aldığı eğitimlerin yanında bir dalda da bir ürün ortaya çıkarmasını hedefliyor. EF Okulları hakkındaki detayları okulun kurucusu Süleyman Canoğlu’ndan öğrendik.

Süleyman Bey, öncelikle ‘’EF OKULLARI’’nı kurmaya nasıl karar verdiniz?
‘’Edebiyat ve Fen Bilimleri Anadolu Lisesi’’ en büyük hayalimdi. İnsanların hayata mutlaka bir misyonla geldiğine inanırım ve sanırım benim misyonum da bu. Babamın; ‘’sen iyi bir hatip, iyi bir öğretmensin, öğretmenlik yapmalısın. Bu yaşam para kazanma yeri değil oğlum…’’ telkinlerinin yanında İşler Yayınları’nın sahibi Mehmet İşler Bey’in devlette ve özel sektördeki kazanımları ve öğretileri bana büyük bir ivme verdi ve bu okulu açmama öncülük etti.

EF Okulları’nın logosu alıştığımız okul logolarından değil. Logonuzu neye göre belirlediniz?
Evet, logomuzdaki at resmine yüklediğimiz anlam sürekli soruluyor. At; bir murat, bir binek araçtır. Her anne ve babanın muradı, evladının iyi bir eğitim alarak meslek edinmesidir. Başak ve zeytindeki anlam ise; bereket, beraberlik ve barışı simgeliyor. Bunların hepsini bir araya getirdiğimizde çocuklarımızın sahip olacağı geleceği görüyoruz.

EF Okulları olarak eğitim anlayışınız nedir?
Ben, eğitimde tek taraflı beslenmenin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Çocuklarımızın edebiyat ile kalplerine, fen ile akıllarına hitap ederek kuşun iki kanadını bir araya getiriyoruz. Ben, Fen Lisesi’nde çalıştığım zamanlarda gençlerin müzikte, sporda, sanat dallarında, şiirde, edebiyat alanında çok başarılı olduklarını gördüm ve bunları sentezleyerek okulumuzun ismine bu şekilde karar verdim.

Bizim burada amacımız; dengeli beslenmek gibi dengeli bir eğitim sağlamak. EF Okulları’nda öğrencilerimizin gizli kalmış becerilerini, yeteneklerini ve ne önemlisi değerlerini ortaya koymak istiyoruz.

Sizin diğer okullardan farkınız nedir?
Biz tekdüze eğitim yerine hem sanatta hem de bilimde başarılı olan öğrenciler yetiştirmek istiyoruz. Bilim ve sanatı iç içe veriyoruz. Öğrencilerimize verdiğimiz eğitim içinde amacımız;
Atölye içinde sanatsal, sporla iç içe, üretmeye yönelik becerilerini ortaya koymak,
Kısa metrajlı filmler çekmek, kültürel geziler düzenlemek, yeni müziksel yetenekler ortaya koymak,
Yenilikçi bir eğitim örneği olmak,
Dil eğitiminde öğrencinin aile fertlerinden en az birini dil öğrenmeye yönelterek dil pratiğini aktif hale getirmek,
Yerinde görme-öğrenme teknikleri ve laboratuvarların aktif kullanımına önem verip mutlaka bir dalda ürün çıkarmasını sağlamak.
Diğer bir farkımız da; yüzlerce gereksiz soru çözdürmek yerine yeterli bilimsel düşündüren sorular çözdürmek bizim amacımız. Öğrencilerimize ne gerekiyorsa, yöneleceği bölüme göre kendisine gerekli olan bir eğitim ortamı hazırlamak. Bu arada öğrendiğini hatırlaması ve kullanması için değişik bir çalışma planı rehberlik tarafından öğrencilerimize sunulacaktır. Bu da bizim okul sırrımız.
‘’EF Okulları’nda Verilen Sözler Tutulur’’

EF Okulları olarak hedefiniz nedir?
Nihai hedefimiz; 9. ve 10. sınıflarda sosyal, özgüvenli, sorgulayan, üreten öğrenci topluluğu hazırlayarak 11.-12. sınıflarda germeden, kendi istek ve yetenekleri doğrultusunda akademik başarıya ulaştırmak, sağlıklı nesiller yetiştirmek. Bu da bizim öğrencilerimize verdiğimiz sözümüz. EF Okulları’nda verilen sözler mutlaka tutulur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here