Doğu’nun Sesi Batı’nın Nefesiyle Birleşti: FASIL-I JAZZ…

0
771

Orçun ve Orkun Tekelioğlu Ankaralı iki jazz sanatçısı kardeşler. 2015 yılında yayınladıkları ilk albümleri ‘İstanbul‘dan sonra şimdi ikinci albüm projeleri Fasıl-ı Jazz ile dinleyici karşısına çıkıyorlar. Vokalde Gökçe Tekelioğlu ile bir araya gelerek 2017 yılında kurdukları Fasıl-ı Jazz; Ud enstrümanının büyülü sesi ile Türk müziği ve Caz müziğini kendine has bir şekilde sentezlemesiyle dikkat çekiyor. Grubun en büyük amacı; dünyanın en büyük müzik festivallerinde sahne alarak kendi müziğini tanıtmak ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek. Biz de Ankara Life Dergisi olarak Fasıl-ı Jazz’ı ve albümlerini merak ettik, kendileriyle keyifli bir sohbet gerçekleştirdik…

Bize biraz Fasıl-ı Jazz’dan bahseder misiniz? Bu proje nasıl doğdu?
Orkun: ‘’Türkülerimizi Batı formunda özüne sadık kalarak nasıl yorumlayabiliriz?’’ sorusundan yola çıktık ve etnik müziğimizin dokusunu jazz müzik stiliyle, olabildiğince yumuşak geçişlerle birleştirerek dinleyiciye sunmayı amaçladık. Bunun sonucunda da Fasıl-ı Jazz doğdu.

Grubunuzun ismi çok farklı ve dikkat çekici, Fasıl-ı Jazz ismi nasıl ortaya çıktı?
Gökçe: İsim babamız Orkun. Fasıl, Doğu müziğini, jazz Batı müziğini temsil ediyor. Yaptığımız tarz Doğu ve Batı sentezinden oluştuğu için grubumuzun isminin bunu yansıtmasını istedik ve ortaya Fasıl-ı Jazz ismi çıktı.

Grup üyelerini tanıyabilir miyiz?
Orkun: Vokal ve kemanda Gökçe Tekelioğlu var. Piyano, klavyeler ve düzenlemeler Orçun Tekelioğlu, bas gitarda Emre Türkmen, davulda Mustafa Telli, gitar, ud ve düzenlemelerde ben Orkun Tekelioğlu’ dan oluşmakta.

Türkiye’de popüler kültürün arasında farklı ve kaliteli bir müzik yapıyorsunuz, böyle bir ortamda yakaladığınız başarının sırrı nedir?
Orçun: Müzik bir kimliktir. Kim olduğunuz veya ne olmak istediğinizle ilgilidir. Bizde kendi kimliğimizi ortaya koyuyoruz.

Müzikal çalışmalarınıza verdiğiniz görsel desteğiniz ve kliplerinizin çok güçlü olduğunu görüyoruz. Bu konudaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Orçun: Bizim yaptığımız bütün işlerin görsel tasarım ve kliplerini Orkun yapıyor. Bu bizim için çok büyük bir avantaj. Günümüzde sosyal medyayı iyi kullanmak, birçok görsel resim ve video ekleyebilmek, yaptığınız işi desteklemek açısından çok önemli. Biz de Orkun sayesinde bunları rahatlıkla oluşturabiliyoruz.

Bize biraz Fasıl-ı Jazz’ın Volume 1 albümünden bahseder misiniz?
Orkun: İlk albümümüz çok sevdiğimiz türkülerden ve bestelerimizden oluşmakta. Albümün en büyük farkı türkülerimizi etnik caz ve elektronik ögelerle yorumlamış olmamız. Her yaştan insana hitap eden çok dinlenilebilir bir tarz olduğunu söyleyebiliriz. Albümde Deniz Üstü Köpürür, Bülbülüm Altın Kafeste, Çay Elinden Öteye gibi türkülerin yanı sıra Şehr-i İstanbul ve Cariye gibi eserlerimiz de yer almakta.

Yakın zamandaki projeleriniz neler?
Gökçe: Fasıl-ı Jazz’ın ilk albümü daha çok yeni olmasına rağmen dinleyicilerden gelen olumlu tepkiler bizleri çok mutlu etti. Bu yüzden yakın zamanda ikinci albümü yayınlamaya karar verdik. Yeni kliplerle beraber kısa süre sonra dinleyiciyle buluşacak. İkinci albümün yanı sıra bir tane single çalışması da planlarımız arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here